ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży? Przygotowania do ciąży należy rozpocząć co najmniej 3 miesiące przed planowanym terminem poczęcia dziecka. Świadome przygotowanie się do zajścia w ciążę skróci czas zachodzenia w ciążę oraz pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych związanych z przebiegiem ciąży i porodem.

Planowanie ciąży


Planując ciążę należy pamiętać, że dla kobiety najlepszy wiek do zajścia w ciążę to wiek od dwudziestu do trzydziestu kilku lat i jest to też okres kiedy najłatwiej zajść w ciążę.

W rzeczywistości kobiety zachodzą w ciążę bardzo późno, często tuż przed czterdziestką lub nawet mając czterdzieści kilka lat.


Powodem tak późnego zachodzenia w ciążę są często obawy: przed utratą pracy, przed odpowiedzialnością, że dziecko urodzi się chore, lęk przed poronieniem i później porodem, brak właściwego partnera.

Mimo wszystkich trudności i lęków przed ciążą, planując macierzyństwo kobieta powinna brać pod uwagę swój wiek, gdyż szanse na zajście w ciążę związane są z wiekiem.


Wraz z upływem czasu zmniejszają się zdolności rozrodcze kobiety, szczególnie po 35 roku życia i może pojawić się problem z zajściem w ciążę. Ponadto ciąża u kobiety po 35 roku życia związana jest z ryzykiem wystąpienia powikłań w przebiegu ciąży.

Przygotowania do ciąży


Ciąża to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dwojga ludzi, do którego należy się właściwie przygotować. Do zajścia w ciążę powinni przygotować się oboje partnerzy.

Większości kobiet zajście w ciążę zajmuje co najmniej sześć miesięcy.


Odpowiednie przygotowanie się do zajścia w ciążę poprzez zmianę trybu życia z niezdrowego na zdrowy, wykonanie odpowiednich badań oraz właściwą ocenę objawów sygnalizujących płodność kobiety pozwoli na: zwiększenie szansy zajścia w ciążę, zmniejszenie czasu oczekiwania na ciążę, zminimalizowanie problemów zdrowotnych związanych z samą ciążą i jej zakończeniem.

Przygotowania do zajścia w ciążę powinny obejmować:

  • poznanie przebiegu cyklu miesiączkowego - pozwoli to na ustalenie dni płodnych, czyli okresu największej szansy na zapłodnienie. Warto wiedzieć, że owulacja (moment uwolnienia się komórki jajowej z jajnika) występuje zwykle między 12 a 16 dniem cyklu miesiączkowego licząc od ostatniego dnia cyklu miesiączkowego – są to dni płodne. W dniach płodnych kobiety para powinna współżyć co 1-2 dni.
  • zdrowy tryb życia, czyli zdrowe odżywianie się, unikanie używek (papierosów, alkoholu, narkotyków, nadmiernych ilości kawy) oraz stresu, dbanie o kondycję fizyczną (umiarkowany i regularny wysiłek fizyczny np. spacery, gimnastyka, pływanie, joga) i prawidłową wagę ciała
  • zażywanie kwasu foliowego lub po konsultacji z ginekologiem preparatów witaminowych przeznaczonych dla kobiet planujących ciążę zawierających kwas foliowy.
  • unikanie zakażeń, które w trakcie ciąży mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu, poronienia np. toksoplazmozy, cytomegalii. Toksoplazmozą można się zarazić w trakcie kontaktu z odchodami chorych kotów, przez jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa, nieumytych owoców i warzyw. Cytomegalią można zarazić się poprzez kontakty z płynami (np. kontakt ze śliną) zakażonego człowieka.
  • wizyty u lekarzy specjalistów: ginekologa i stomatologa.
  • wykonanie podstawowych badań, szczególnie hormonalnych, wykluczających problemy zdrowotne mające wpływ na płodność kobiety i płodność mężczyzny.

Ciąża a wiek


Do około 34-35 roku życia szanse na zajście w ciążę są mniej więcej takie same, później zaczynają spadać. Szansę na zajście w ciążę po jednym cyklu współżycia u zdrowej 30-letniej kobiety wynoszą około 20%, u 38-latki około 10%, u 40-latki około 5%, u 45-latki około 2%.

Kobieta w wieku do 35 roku życia niezachodząca w ciążę w ciągu roku powinna po tym czasie zgłosić się do lekarza ginekologa w celu wykonania szeregu badań wyjaśniających przyczynę niezachodzenia w ciążę.


Kobieta po 35 roku życia powinna się udać do lekarza już po pół roku nieudanych prób zajścia w ciążę.


Mężczyzna w takim przypadku też będzie się musiał poddać badaniom np. badaniu nasienia.

Waga ciała a zajście w ciążę


Przed zajściem w ciążę należy zadbać o prawidłową wagę ciała. Zarówno nadwaga jak i niedowaga mają negatywny wpływ na płodność kobiety, co może prowadzić do zmniejszenia szans zajścia w ciążę. Przy niedowadze, czyli masie ciała poniżej 85% prawidłowej masy ciała, zwiększa się ryzyko niepłodności. Niedowaga u kobiet w ciąży często doprowadza do powikłań położniczych.

Dla poczęcia dziecka najlepszy jest wskaźnik masy ciała tzw. BMI pomiędzy 18 a 25.

Aby obliczyć wskaźnik BMI należy masę ciała w kg podzielić przez podniesiony do kwadratu wzrost w metrach.

BMI poniżej 18 to niedowaga, a powyżej 25 to nadwaga. Otyłość to BMI powyżej 30.

Otyłość, a często i nawet nadwaga mogą zaburzać proces owulacji, a nadmiar tkanki tłuszczowej powodować wytwarzanie dodatkowych estrogenów, co zakłóca równowagę hormonalną.

Nadwaga i otyłość u mężczyzny mogą wpływać negatywnie na erekcję i jakość nasienia.

Utrata nadmiernych kilogramów powinna następować powoli na długo przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę, ponieważ szybkie diety mogą zahamować owulację.

Niewielki nawet spadek wagi może spowodować powrót regularnych owulacji.

Wpływ stanu zdrowia na zajście w ciążę


Stan zdrowia ma znaczny wpływ na płodność, zarówno kobiety jak i mężczyzny, a tym samym może przesądzać o możliwości zajścia w ciążę. Wszelkie zaniedbania chorobowe (np. nieleczone zęby) i nieleczone choroby przewlekłe (np. nadciśnienie, cukrzyca) mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Wizyta u stomatologa przed ciążą


Przed poczęciem dziecka koniecznie należy zadbać o stan swojego uzębienia i dziąseł. Próchnica może być bardzo groźna dla rozwijającego się dziecka, ponieważ może doprowadzić do powikłań w ciąży jak np. do przedwczesnego porodu.


Nieleczone zęby, a także stany zapalne dziąseł mogą być przyczyną zakażenia w czasie ciąży. Ponadto będąc w ciąży nie można wykonywać niektórych zabiegów stomatologicznych np. związanych ze znieczuleniem, prześwietleń.

Badania przed ciążą


Badania przed ciążą pozwolą zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne i rozpocząć leczenie przed planowanym poczęciem dziecka, ponieważ zażywanie niektórych lekarstw w ciąży jest niewskazane i może być niebezpieczne dla rozwoju dziecka.

Badania przed planowaną ciążą:
  • badanie ginekologiczne
  • badanie ultrasonograficzne USG
  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • badanie poziomu hormonów: tarczycy, prolaktyny, estradiolu, progesteronu – badania te wykonywane są głównie u kobiet mających problem z zajściem w ciążę
  • na obecność przeciwciał toksoplazmozy
  • badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii
  • badanie na obecność przeciwciał przeciwróżyczkowych
  • USG piersi
  • cytologia szyjki macicy
  • badanie w kierunku wykrycia zakażeń narządów rodnych np. chlamydiozy
  • badanie grupy krwi

W przypadku problemów z zajściem w ciążę mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia
spermiogram. Badanie nasienia umożliwi ocenę płodności mężczyzny i ustali czy przyczyna problemu z zajściem w ciążę nie leży po jego stronie.

Lekarstwa i witaminy przed ciążą


Niektóre lekarstwa zażywane przed ciążą mogą powodować uszkodzenie płodu we wczesnej ciąży, dlatego kobieta planująca ciążę nie powinna zażywać lekarstw na własną rękę, nawet na ból głowy czy preparatów multiwitaminowych. Szczególnie jest to niebezpieczne w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, wtedy gdy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.


Przedawkowanie preparatów multiwitaminowych może być tak samo groźne jak niedobór witamin. Jeżeli kobieta prawidłowo się odżywia i jest zdrowa to poza kwasem foliowym zażywanie innych witamin w czasie starań o dziecko nie jest konieczne.

Kwas foliowy przed ciążą


Kwas foliowy to witamina z grupy B niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka.


Kobiety planujące zajść w ciążę powinny zażywać kwas foliowy w ilości 0,4 mg dziennie (1 tabletka) i nie przerywać jego zażywania przez pierwsze 3 miesiące ciąży.


Niedobór kwasu foliowego w ciąży może doprowadzić do powstania wad wrodzonych cewy nerwowej u dzieci.

W jedzeniu kwas foliowy występuje pod postacią folianów. Żywność bogata w folianty to między innymi: warzywa ciemnozielone (np. brokuły), rośliny strączkowe, mięso, kasza jęczmienna, brązowy ryż, żółtka jaj, pestki słonecznika, banany, owoce cytrusowe.

Dieta przed ciążą


Prawidłowa dieta przed ciążą
to dieta, która zawiera optymalną ilość kalorii oraz wszystkie niezbędne witaminy (między innymi: A, B, C, E, kwas foliowy), składniki mineralne (między innymi: żelazo, magnez, wapń, cynk), błonnik pokarmowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Każdego dnia należy jeść 5 posiłków dziennie i mniej więcej o stałych porach. Drugie śniadanie i podwieczorek powinny być jedynie przekąskami np. jabłko, jogurt. Jedzenie należy przeżuwać powoli i spokojnie. Na talerzu powinno być jak najwięcej warzyw. Codziennie należy jeść owoce. Najlepsze są surowe warzywa i owoce jedzone razem ze skórką, wcześniej umytą. Jeżeli już trzeba ugotować warzywa, to w jak najmniejszej ilości wody.

W diecie przed ciążą nie należy zapominać o właściwym nawodnieniu organizmu. Kobieta powinna wypijać codziennie co najmniej 2 litry wody lub innych płynów. Woda w czystej postaci powinna stanowić zdecydowaną większość dostarczanych płynów do organizmu.

Źródła składników diety przed ciążą:
  • Witamina A: marchew, kapusta, pomidory, brokuły, szpinak
  • Witaminy z grupy B: awokado, brązowy ryż, jajka, sardynki, nasiona roślin strączkowych
  • Witamina C: owoce głównie jagodowe, czerwona papryka, brokuły
  • Witamina E: oliwki, awokado, nasiona, orzechy
  • Żelazo: jaja, ryby, herbata z pokrzywy, suszone śliwki i figi, ciemnozielone warzywa liściaste, pestki słonecznika
  • Magnez: orzechy, migdały, warzywa, nasiona słonecznika, brązowy ryż, ciemnozielone warzywa liściaste, winogrona, brokuły, płatki owsiane
  • Wapń: naturalny jogurt, ryby, orzechy, brokuły, migdały
  • Cynk: pestki dyni, suszone owoce, owoce morza
  • Błonnik pokarmowy: produkty z pełnego ziarna, fasola, nasiona roślin strączkowych, orzechy, płatki zbożowe, otręby, owoce i warzywa
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe: tłuste ryby, nasiona, awokado, orzechy

Żywność, którą należy ograniczyć przed ciążą:
  • pieczywo białe
  • tłuszcze, czyli: smalec, słonina, margaryna, masło
  • koncentraty, konserwy
  • dżemy, powidła, zupy z proszków
  • topione serki, mleko skondensowane, zabielacze
  • tłuste mięso i wędliny, boczek
  • fast foody i słodycze
  • napoje gazowane np. cola, napoje energetyczne

Właściwe odżywianie przed ciążą ma pozytywny wpływ na zajście w ciążę, a potem na przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka.


Niezdrowa dieta przed ciążą bogata w cukier oraz sól może zaburzać równowagę hormonalną kobiety oraz być przyczyną spadku płodności mężczyzny, co może doprowadzić do problemów z poczęciem dziecka.

Używki przed ciążą


Z używek w czasie starań o dziecko powinni zrezygnować oboje partnerzy. Palenie papierosów przez mężczyznę obniża jakość nasienia i zwiększa ryzyko wystąpienia wad u dziecka. Niepalenie papierosów przez 3 miesiące poprawi jakość nasienia. Nadmierne spożywanie alkoholu może zmniejszyć liczbę plemników w nasieniu.

Palenie papierosów i picie alkoholu może zaburzać owulację, a w konsekwencji uniemożliwić kobiecie zajście w ciążę.

Nadmierne spożywanie kofeiny działa tak samo jak długotrwały stres: u kobiet może zaburzać owulację, a u mężczyzn może pogorszyć jakość nasienia i zmniejszyć liczbę plemników. Stres u mężczyzn może też spowodować problemy z erekcją.

Aktywność fizyczna przed ciążą


Aktywność fizyczna
przed ciąża powinna stanowić nierozerwalną część zdrowego trybu życia. Jeżeli do tej pory nie było czasu na wysiłek fizyczny to najwyższa pora aby znaleźć trochę wolnego czasu na umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Regularny wysiłek fizyczny wpływa bardzo korzystnie na zdrowie przyszłej mamy. Kobieta przed ciążą powinna szczególnie ćwiczyć mięśnie: brzucha, pleców, pośladków. Ćwiczyć należy przez co najmniej 30 minut dziennie.

Regularna aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Utrzymuje na właściwym poziome ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Aktywność fizyczna ma wpływ na właściwe stężenie hormonów, w tym też tych odpowiedzialnych za zajście w ciążę, ale zbyt duża aktywność fizyczna lub całkowity jej brak nie sprzyja zachodzeniu w ciążę. Gdy planowana jest ciąża lekarze zalecają zrezygnowanie z biegania, uprawiania sportów ekstremalnych dla pływania, jogi lub ćwiczeń Pilates.

Mężczyźni przed ciążą tak samo jak kobiety powinni zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Odpowiednie sporty dla mężczyzn w momencie starań o dziecko to: pływanie, bieżnia, niezbyt forsowne ćwiczenia na siłowni.


Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści