ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Badania prenatalne

Badania prenatalne to badania umożliwiające wykrycie wad wrodzonych i chorób genetycznych u płodu. Badania prenatalne w ciąży pozwalają ocenić ryzyko urodzenia się dziecka z wadą i potwierdzają, bądź wykluczają występowanie wad u dziecka oraz umożliwiają rozpoczęcie leczenia niektórych wykrytych nieprawidłowości np. wad serca jeszcze przed porodem, co zwiększa szanse na późniejsze wyleczenie.

Rodzaje badań prenatalnych


Badania prenatalne dzieli się ze względu na inwazyjność, czyli stopień ingerencji w ciało płodu i kobiety w ciąży na:

  • badania prenatalne nieinwazyjne
  • badania prenatalne inwazyjne

Badania prenatalne nieinwazyjne


Badania prenatalne nieinwazyjne to badania oparte na badaniu USG (USG genetyczne) oraz na badaniach krwi kobiety w ciąży. Badania prenatalne nieinwazyjne są bezpieczne dla dziecka oraz kobiety w ciąży ponieważ w żaden sposób nie ingerują w ciało kobiety i płodu. W związku z czym wykonanie badań prenatalnych nieinwazyjnych zalecane jest każdej kobiecie w ciąży.


Badania prenatalne nieinwazyjne pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wady wrodzonej lub choroby genetycznej u płodu, ale nie dają pewności czy ta wada lub choroba faktycznie występuje. Dlatego nieprawidłowe wyniki badania prenatalnego nieinwazyjnego wskazujące na duże ryzyko wystąpienia danej wady u płodu są podstawą do dalszej diagnostyki prenatalnej - wykonania badań prenatalnych inwazyjnych.

Badania prenatalne nieinwazyjne to:


Badania prenatalne inwazyjne


Badania prenatalne inwazyjne to badania polegające głównie na pobraniu próbek: płynu owodniowego, krwi płodu lub wycinków tkanek płodu najczęściej poprzez powłoki brzuszne kobiety w ciąży i poddaniu ich różnorodnym badaniom, głównie badaniom genetycznym (cytogenetycznym).


Badania próbek zawierających komórki płodu umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie występowania danej wady u płodu niemal ze 100% pewnością.


Badania prenatalne inwazyjne wykonuje się pod nadzorem USG, czyli obserwuje się miejsce pobrania próbki materiału genetycznego płodu na monitorze USG.


Wykonanie badania prenatalnego inwazyjnego wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań i możliwością poronienia. Według statystyk najmniej ryzykownym badaniem prenatalnym inwazyjnym jest amniopunkcja i biopsja kosmówki.

Badania prenatalne inwazyjne to:


Wskazania do wykonania badań prenatalnych


Wykonanie badań prenatalnych nieinwazyjnych zalecane jest wszystkim kobietom w ciąży po 35 roku życia oraz bez względu na wiek tym, u których w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne, bądź same wcześniej urodziły dziecko z wadą rozwojową lub chorobą genetyczną.

Badania prenatalne wykonywane są również w przypadku nieprawidłowych wyników badań prenatalnych nieinwazyjnych.

Co umożliwiają badania prenatalne?


Badania prenatalne umożliwiają wykrycie wad rozwojowych i chorób genetycznych
u płodu, między innymi:

  • zespół Downa
  • zespół Edwardsa
  • zespół Pataua
  • zespół Turnera
  • rozszczep kręgosłupa
  • bezmózgowie
  • anemia sierpowata
  • muskowiscydoza
  • hemofilia
  • fenyloketonuria
  • pląsawica Huntingtona
  • wady serca

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?


Badania prenatalne warto wykonać ponieważ pozwalają rozwiać wątpliwości każdej kobiety w ciąży: czy moje dziecko urodzi się zdrowe?

Badania prenatalne umożliwiają wykrycie ponad 200 chorób, co umożliwia leczenie niektórych z nich już podczas ciąży lub pozwala dobrze przygotować się na leczenie po urodzeniu się dziecka. Zwiększa to szansę na poprawę zdrowia dziecka lub nawet całkowite wyleczenie w przypadku niektórych schorzeń.

Wykrycie wad u płodu umożliwia postawienie diagnozy co do dalszego przebiegu ciąży oraz pozwala przygotować się rodzicom do opieki nad chorym dzieckiem.

W przypadku wykrycia podczas badań prenatalnych ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu w pewnych przypadkach możliwe jest przerwanie ciąży.


Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści