ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
Przejdź do treści

Fetoskopia

Fetoskopia to badanie umożliwiające obejrzenie płodu, pobranie tkanek płodu, krwi płodu i wykonanie zabiegu chirurgicznego u płodu. Fetoskopia to badanie prenatalne inwazyjne wykonywane najczęściej między 16 a 25 tygodniem ciąży.

Jak wygląda zabieg fetoskopii?


Zabieg fetoskopii
polega na wprowadzeniu do worka owodniowego fetoskopu, czyli cienkiej rurki na końcu której znajduje się kamera i sonda. Fetoskopia wykonywana jest równocześnie z obserwacją przebiegu zabiegu za pomocą USG. Fetoskop wprowadza się przez niewielkie nacięcie na brzuchu kobiety w ciąży w znieczuleniu miejscowym.

Co umożliwa fetoskopia?


Za pomocą kamery fotoskopu można zobaczyć wady budowy płodu np. deformacje twarzy czy kończyn. Sonda fotoskopu umożliwia pobranie krwi pępowinowej oraz biopsję, czyli pobranie do badań fragmentów tkanek płodu. Fetoskopia umożliwia także wykonanie zabiegu chirurgicznego u nienarodzonego dziecka.

Jakie są wskazania do wykonania fetoskopii?


Wskazania do wykonania fetoskopii:
  • wiek powyżej 35 lat
  • wcześniejsze urodzenie dziecka z chorobą genetyczną
  • występowanie chorób genetycznych w rodzinie
  • nieprawidłowości u płodu wykryte podczas wcześniejszych badań

Powikłania po fetoskopii


Fetoskopia jest badaniem prenatalnym inwazyjnym bardzo rzadko wykonywanym ze względu na duże ryzyko poronienia i powikłań po zabiegu oraz możliwość oceny stanu płodu mniej ryzykownymi metodami np. wykonując USG genetyczne.


Możliwe powikłania po fetoskopii:
  • wyciekanie płynu owodniowego
  • poród przedwczesny
  • poronienie

Ryzyko poronienia po fetoskopii wynosi około 3 do 5%.


Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza, że wyrażasz na nie zgodę i akceptujesz politykę prywatności.
Serwis ABCmaluszka.pl ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie ABCmaluszka.pl
Wróć do spisu treści