ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Fotelik samochodowy dla maluszka

Fotelik samochodowy dla maluszka powinien zapewnić bezpieczny powrót noworodka ze szpitala do domu i bezpieczeństwo podczas późniejszych podróży z rodzicami.

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla maluszka?


Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka to taki, który w razie wypadku lub jakiegoś zdarzenia drogowego, np. gwałtownego hamowania, ochroni go przed obrażeniami lub zminimalizuje negatywne skutki tego wypadku lub zdarzenia drogowego.

Każdy fotelik musi posiadać atesty, co nie oznacza, że każdy fotelik jest tak samo bezpieczny. Dopiero testy przeprowadzane przez niezależne od producentów organizacje zajmujące się badaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym np. ADAC, AA Trust, ANWB,
OEAMT mogą potwierdzić bezpieczeństwo tych fotelików oraz określić stopień ochrony.


Takie testy fotelików publikowane są na stronach tych organizacji. Poza tym jeśli producent fotelika uzyskał w tych testach dobry wynik to na pewno pochwali się tym w postaci oznaczenia na foteliku lub w instrukcji obsługi fotelika.

Jak dostosować fotelik samochodowy do wieku dziecka?


Podstawowe kryterium doboru fotelika samochodowego dla dziecka to waga dziecka. Na podstawie wagi dzieci powstał podział fotelików samochodowych na kategorie wagowo-wiekowe, co pozwala optymalnie dobrać fotelik do wieku dziecka.

Podział fotelików samochodowych


  • grupa 0 – fotelik dla dziecka o wadze do 10 kg, czyli dla dziecka do około 9 miesiąca życia
  • grupa 0+ - fotelik dla dziecka o wadze do 13 kg, czyli dla dziecka do około 18 miesiąca życia
  • grupa I - fotelik dla dziecka o wadze między 9 a 18 kg, czyli dla dziecka od około 8 miesiąca do około 4 lat
  • grupa II - fotelik dla dziecka o wadze między 15 a 25 kg, czyli dla dziecka od około 3 do około 7 lat
  • grupa III - fotelik dla dziecka o wadze między 22 do 36 kg, czyli dla dziecka od około 6 do 12 lat

Można spotkać też foteliki samochodowe obejmujące dwie, a nawet trzy grupy np. 0/0+ (0-13 kg), I/II (9-25 kg), II/III (15-36 kg), I/II/III (9-36 kg). Pozwalają one zaoszczędzić pieniądze, ale tak uniwersalne foteliki nie zawsze zapewniają optymalne bezpieczeństwo dziecka.

Jak zamontować fotelik samochodowy?


Foteliki samochodowe montuje się za pomocą pasów bezpieczeństwa lub zaczepów ISOFIX. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić czy nasz samochód posiada mocowanie ISOFIX. Dokładna instrukcja montażu fotelika samochodowego jest zawsze dołączona do fotelika.

Jeśli istnieje taka możliwość to przed zakupem należy przymierzyć fotelik do fotela w samochodzie, ponieważ foteliki różnią się między sobą wymiarami, wyprofilowaniem i wysokością punktów mocowań. Może się przez to okazać, że danego fotelika nie da się stabilnie zamontować w danym samochodzie, a tylko stabilny montaż fotelika zapewnia bezpieczeństwo dziecka w nim umieszczonego.

Pierwszy fotelik dla maluszka


Pierwszy fotelik dla maluszka, czyli fotelik z grupy 0/0+(0-13 kg), poza funkcją fotelika może pełnić także rolę nosidełka, kołyski, leżaczka, a niektóre z fotelików mogą być montowane do wózka dziecięcego, np. zamiast gondoli. Umożliwia to przenoszenie maluszka bez konieczności każdorazowego zapinania i wypinania go z pasów.

Dobry fotelik dla maluszka powinien być lekki, solidnie wykonany, dobrze podtrzymywać główkę dziecka, a tapicerka fotelika powinna być ściągana żeby można ją było wyprać. Fotelik warto zakupić z pokrowcem oraz budką do ochrony dziecka przed deszczem albo wiatrem.

Fotelik dla maluszka (grupa 0/0+) powinien być montowany zawsze tyłem do kierunku jazdy. Fotelik taki należy zamontować na tylnym siedzeniu, choć dopuszcza się jego montaż na przednim fotelu po wyłączeniu poduszki powietrznej.

Foteliki z pozostałych grup montuje się najczęściej przodem do kierunku jazdy.


Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści