ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Badanie USG w ciąży

Badanie USG w ciąży to jedno z podstawowych badań w ciąży. Badanie USG w czasie ciąży pozwala na kontrolę przebiegu ciąży i umożliwia wykrycie nieprawidłowości w rozwoju ciąży.

Co to jest USG?


USG, inaczej ultrasonografia, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca ultradźwięki (fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości).


Wytworzone w urządzeniu USG ultradźwięki są wysyłane w kierunku badanego obszaru ciała człowieka. Ultradźwięki po dotarciu do badanego obszaru ciała człowieka, w zależności od rodzaju tkanki, w różnym stopniu ulegają: rozproszeniu, pochłonięciu i odbiciu.


Na podstawie komputerowej analizy odbitej od tkanek człowieka wiązki ultradźwięków uzyskuje się na monitorze USG obraz badanego obszaru wnętrza człowieka w czasie rzeczywistym np. można zobaczyć ruchy płodu.

Na czym polega badanie USG w ciąży?


Badanie USG w ciąży polega na analizie obrazu płodu otrzymanego za pomocą urządzenia USG.

Rodzaje badań USG w ciąży


Badania USG w ciąży można podzielić na rodzaje ze względu na:
  • typ obrazu USG: USG 2D, USG Dopplera, USG 3D, USG 4D
  • sposób wykonania badania USG: USG dopochwowe, USG przezbrzuszne
  • terminu wykonania badania USG: np. USG połówkowe
  • dokładność badania USG: np. USG genetyczne

USG 2D klasyczne USG


USG 2D to najczęściej stosowany rodzaj badania USG w czasie ciąży. W badaniu USG 2D obraz na monitorze jest płaski i czarno-biały.

Badanie USG 2D, czyli klasyczne badanie USG, umożliwia lekarzowi ginekologowi ocenę budowy płodu, łożyska oraz ilości wód płodowych. Badanie USG 2D pomaga w wykryciu różnych nieprawidłowości w rozwoju płodu, np. zespołu Downa. Obraz 2D widoczny na monitorze urządzenia nie jest czytelny dla kobiety w ciąży.

USG Dopplera


USG Dopplera, inaczej badanie dopplerowskie lub USG kolorowe, to badanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych płodu i pępowiny za pomocą urządzenia USG dającego płaski obraz (2D), ale w kolorze.


Kolorami oznaczany jest przepływ krwi (kierunek oraz prędkość) w naczyniach krwionośnych.


Za pomocą metody Dopplera lekarz ginekolog może wykryć nieprawidłowości w układzie krwionośnym płodu np. niedotlenienie płodu, wady serca płodu.

USG 3D


USG 3D to trójwymiarowy nieruchomy obraz badania USG. Urządzenie USG 3D tworzy obraz 3D z opóźnieniem w postaci serii zdjęć. Na monitorze urządzenia USG 3D można zobaczyć jak w rzeczywistości wyglądają poszczególne części ciała dziecka.  

USG 4D


USG 4D to ruchomy trójwymiarowy obraz badania USG. Urządzenie USG 4D w czasie rzeczywistym tworzy obraz wnętrza macicy i płodu. Dzięki temu można zobaczyć ruchy płodu i np. bicie jego serca.

Duże znaczenie dla kobiety w ciąży mają badania USG 3D oraz USG 4D ze względu na możliwość zobaczenia wyglądu swojego dziecka. Według lekarzy widok poruszającego się dziecka buduje więź matki z dzieckiem.

Co umożliwia badanie USG w ciąży?


Badanie USG w ciąży umożliwia między innymi:
  • ocenę stanu zdrowia płodu
  • wykrycie nieprawidłowości w rozwoju płodu
  • ustalenie płci dziecka
  • wykrycie ciąży pozamacicznej
  • ustalenie stanu i położenia łożyska
  • pomiar objętości wód płodowych
  • biometryczne pomiary płodu

Na podstawie wyników przeprowadzonego badania USG lekarz może ustalić czy rozwój płodu przebiega prawidłowo oraz wykryć ewentualne zagrożenia ciąży.

Nieprawidłowe wyniki badania USG w ciąży


W przypadku nieprawidłowych wyników badania USG w ciąży, czyli nieprawidłowości wykrytych za pomocą badania USG w ciąży, lekarz zleca dalszą diagnostykę w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia podejrzewanego schorzenia.

Czy badanie USG w czasie ciąży jest bezpieczne?


Badanie USG w czasie ciąży według lekarzy jest bezpieczne oraz bezbolesne dla dziecka i kobiety w ciąży. Mimo braku dowodów na to, że badanie USG w czasie ciąży może negatywnie wpływać na płód, niektórzy lekarze radzą, aby nie wykonywać badania USG bez potrzeby np. tylko po to, aby pooglądać swoje dziecko. Zalecają także, aby czas badania USG w ciąży ograniczyć do niezbędnego minimum.

Ile trwa badanie USG w ciąży?


Badanie USG w ciąży trwa od około 10 do 30 minut, ale przeważnie około 15 minut. Czas trwania badania USG w czasie ciąży zależy od zakresu tego badania.

Ile czeka się na wynik badania USG w ciąży?


Wynik badania USG w ciąży znany jest od razu po badaniu.

Czy do badania USG w ciąży należy się przygotować?


Badanie USG w ciąży nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jeśli badanie USG w ciąży będzie wykonywane za pomocą głowicy dopochwowej (badanie USG do 11 tygodnia ciąży) należy przed badaniem USG opróżnić pęcherz moczowy.

Jak wygląda badanie USG w ciąży?


Badanie USG w ciąży wykonuje się na dwa sposoby: jako USG dopochwowe (USG transwaginalne) i USG przezbrzuszne.

Badanie USG do 11 tygodnia ciąży wykonywane jest jako USG dopochwowe, czyli głowicą dopochwową przez pochwę kobiety w ciąży.

Badanie USG po 11 tygodniu ciąży wykonywane jest jako USG przezbrzuszne, czyli za pomocą głowicy przezbrzusznej przez brzuch kobiety w ciąży.

Badanie USG dopochwowe jest dokładniejsze niż badanie USG przezbrzuszne.

Jak wygląda badanie USG dopochwowe?

Do badania USG w ciąży


Do badania USG w ciąży
dopochwowego kobieta w ciąży musi się rozebrać od pasa w dół oraz powinna wcześniej opróżnić pęcherz moczowy. Następnie kładzie się na leżance, a lekarz wprowadza do jej pochwy głowicę dopochwową, która wyglądem przypomina niewielkiej grubości pręt zakończony kulką.


Przed włożeniem głowicy do pochwy lekarz zakłada na nią jednorazową osłonkę (przypominającą prezerwatywę bez zbiorniczka) i może posmarować ją żelem, co ułatwia jej wprowadzenie do pochwy.


Po wprowadzeniu głowicy USG do pochwy na ekranie monitora USG pojawia się obraz wnętrza macicy. Delikatne przesuwanie głowicy USG w pochwie ułatwia obserwację wnętrza macicy.

Jak wygląda badanie USG przezbrzuszne?


Do badania USG w ciąży przezbrzusznego wystarczy tylko odsłonić brzuch i położyć się na plecach na leżance. Przed badaniem USG lekarz posmaruje brzuch kobiety w ciąży specjalnym żelem ułatwiającym przenikanie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy USG po brzuchu w czasie badania USG.


Po przyłożeniu głowicy przezbrzusznej do brzucha kobiety w ciąży na ekranie pojawia się obraz płodu wewnątrz macicy. Przesuwając głowicę po brzuchu kobiety w ciąży można dokładnie obejrzeć daną część ciała płodu.

Ile badań USG w ciąży?


W czasie prawidłowo przebiegającej ciąży, według tzw. standardów medycznych ustalanych przez lekarzy specjalistów, wystarczy wykonać 3 badania USG w czasie ciąży, po jednym w każdym trymestrze ciąży.

W praktyce często się zdarza, że lekarz ginekolog wykonuje badanie USG kobiecie w ciąży podczas każdej wizyty kontrolnej.

Więcej niż trzy standardowe badania USG w czasie ciąży wykonuje się w przypadku:

  • ciąży mnogiej
  • podejrzenia możliwości wystąpienia poronienia
  • nieprawidłowej pracy serca dziecka
  • konieczności określenia położenia płodu
  • kontroli objętości wód płodowych
  • chorób: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy
  • krwawień z dróg rodnych
  • silnych bólów brzucha

W niektórych z tych przypadków może się okazać konieczne wykonywanie badania USG co parę dni.

Terminy badań USG w ciąży


Badanie USG przy prawidłowo przebiegającej ciąży wykonuje się w następujących terminach:

  • pierwsze badanie USG w ciąży między 11 a 14 tygodniem ciąży (USG genetyczne)
  • drugie badanie USG w ciąży między 18 a 22 tygodniem ciąży, najczęściej około 20 tygodnia ciąży (USG połówkowe)
  • trzecie badanie USG w ciąży między 28 a 32 tygodniem ciąży, najczęściej około 30 tygodnia ciąży

Są to terminy badań USG zalecane przez lekarzy specjalistów. W praktyce kalendarz badań USG w ciąży może się różnić od zalecanego ponieważ lekarz ginekolog prowadzący ciążę ustala terminy badań USG w czasie ciąży w zależności od sytuacji danej kobiety w ciąży, stanu zdrowia i rozwoju płodu oraz przebiegu ciąży.


Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści