ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Wewnętrzne narządy płciowe żeńskie

Wewnętrzne narządy płciowe żeńskie czyli narządy rodne kobiety to: pochwa, macica, jajowody, jajniki. Wiedza na temat budowy wewnętrznych narządów płciowych kobiety czyli narządów rodnych i ich działania pomoże zrozumieć jak przebiega cykl miesiączkowy oraz jak i kiedy dochodzi do zapłodnienia.


Pochwa


Pochwa jest mięśniowo-błoniastym przewodem o długości od 6 do 8 cm, bardzo sprężystym i rozciągliwym. Łączy się z szyjką macicy.

Pochwa jest narządem wykorzystywanym podczas stosunku płciowego, do której wprowadzany jest męski członek. Podczas wytrysku wydostające się z członka nasienie (plemniki) zatrzymuje się w zagłębieniu za szyjką macicy.

Pochwą wydostaje się krew w trakcie krwawienia miesiączkowego, czyli miesiączki.

W czasie porodu pełni bardzo ważną rolę. Jest odcinkiem kanału rodnego, przez który dziecko przedostaje się na świat.


Macica


Macica to narząd, który zbudowany jest z włókien mięśniowych rozciągających się w różnych kierunkach. Wyglądem przypomina trochę odwróconą gruszkę.
Po bokach macicy umiejscowione są ujścia maciczne jajowodów. Długość macicy to około 7-9 cm, szerokość to około 5 cm, a grubość to około 2,5 cm. Waga to zaledwie około 50 g.

W środku macicy znajduje się endometrium. Jest to błona śluzowa macicy. Endometrium ułatwia zagnieżdżeniu się zarodka. W przypadku gdy nie dojdzie do zagnieżdżenia zarodka endometrium pod wpływem hormonów złuszcza się i w ten sposób mamy miesiączkę. Po zakończeniu miesiączki endometrium rozpoczyna swój wzrost i zmiany aż do następnej miesiączki.

Macica dzieli się na dwie części: trzon macicy i szyjkę macicy.

Górna część macicy to trzon macicy.

Górna ściana trzonu macicy nazywana jest dnem macicy.

Poniżej trzonu macicy umiejscowiona jest szyjka macicy.
Szyjka macicy ma długość kilku cm,
znajduje się około 7-9 cm od wejścia do pochwy. Jest łącznikiem pomiędzy pochwą a macicą.

Wewnętrzne ścianki szyjki macicy zbudowane są z gruczołów służących do wytwarzania śluzu. Śluz zmienia się w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Wygląd śluzu pozwala na stwierdzenie w jakiej fazie cyklu jesteśmy w danej chwili i dzięki temu możemy wyznaczyć okres płodności.

Główną rolą macicy jest zapewnienie odpowiedniego środowiska, w którym rozwijać się będzie najpierw zarodek, potem płód, aż do czasu gdy dziecko będzie gotowe na wkroczenie do świata zewnętrznego. Ciężar macicy w ciąży może sięgać nawet 1000 g.


Jajowody


Jajowody są przewodami cylindrycznymi o długości około 15
20 cm biegnącymi między jajnikami a macicą. Jajowody obejmują górne części jajników. Zakończone są wypustkami tzw. strzępkami, których celem jest przejęcie komórki jajowej od pękniętego pęcherzyka.

Wnętrze jajowodu zbudowane jest z nabłonka z rzęskami. Ruch rzęsek powoduje przemieszczanie się komórki jajowej do końcówki jajowodu.

Za strzępkami końcówkę jajowodu stanowi tzw. bańka. W bańce dochodzi do zapłodnienia jajeczka przez plemnik.

Plemniki aby dotrzeć do jajeczka muszą pokonać następującą drogę: z pochwy przez szyjkę macicy, macicę do jajowodów.

Zapłodnione już jajeczko (zarodek) przenosi się do macicy przez jajowód.

W macicy dochodzi do implantacji (o ile zarodek rozwijał się prawidłowo) czyli połączenia się zarodka z macicą.


Jajniki


Jajnik jest narządem parzystym. Kształtem podobny jest do migdała.


Jajniki rozmieszczone są w jamie otrzewnej w pobliżu bocznych ścian miednicy.
Górne części jajników obejmują jajowody.
W okresie rozrodczym rozmiary jajnika wynoszą około 4 x 3 x 1 cm.

W jajnikach dojrzewają komórki jajowe oraz następuje produkcja hormonów między innymi: estradiolu, progesteronu. Produkują też niewielkie ilości testosteronu.

Jajniki pobudzane są przez dwa hormony przysadkowe: hormon folikulotropowy (inna nazwa: FSH, folutropina), hormon luteinizujący (inna nazwa: LH, lutropina).

Hormon folikulotropowy (FSH, folitropina) pobudza do dojrzewania pęcherzyki zawierające komórki jajowe.

Hormon luteinizujący (LH, lutropina) wpływa na produkcję estrogenów i progesteronu w jajnikach. Na skutek jego działania pęcherzyk jajnikowy (pęcherzyk Graafa) pęka, uwalnia komórkę jajową, a potem przekształca się w ciałko żółte.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści