ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Faza pęcherzykowa

Faza pęcherzykowa (wzrostowa, folikularna) rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu miesiączki a kończy z dniem jajeczkowania. Długość tej fazy nie jest stała. Jest bardzo różna u różnych kobiet i może się z czasem zmienić.

Na początku cyklu miesiączkowego przysadka mózgowa wydziela hormon folikulotropowy (FSH
, folitropina). Hormon ten pełni bardzo ważną rolę ponieważ pobudza do rozwoju oraz kontroluje rozwój jednego lub więcej pęcherzyków jajnikowych.  

Pęcherzyk jajnikowy Graafa wydziela żeńskie hormony płciowe estrogeny. Powodują one stopniową odbudowę złuszczonej podczas miesiączkowania błony śluzowej macicy zwanej endometrium a następnie jej rozrastanie. W jajniku w tym czasie dojrzewa komórka jajowa.


Wraz ze wzrostem estrogenów szyjka macicy otwiera się, mięknie, lekko się rozwiera (około 0,5 cm) i unosi ku górze. Jednocześnie szyjka macicy zaczyna wytwarzać specyficzną wydzielinę śluzową. Jest to śluz szyjkowy.


Śluz
szyjkowy na skutek wzrostu poziomu estrogenów zmienia się z gęstego, mętnego, lepkiego, białego na rozciągliwy, przejrzysty, elastyczny, szklisty, śliski, mokry i bardziej płynny. Spływając na zewnętrzne narządy płciowe daje uczucie śliskości, wilgotności
i naoliwienia. Z wyglądu przypomina surowe białko jaja kurzego.

Przez gęsty śluz plemnikom trudno jest się przebić. Przebić się przez niego mogą jedynie te nieuszkodzone i dobrze rozwinięte. Śluz rozciągliwy ma za zadanie chronić plemniki oraz ułatwić im przeniknięcie przez macicę do jajowodów.

Śluz szyjkowy stopniowo zmienia w pochwie środowisko z kwaśnego na zasadowe.
W śluzie plemniki mają idealne warunki do życia ponieważ jest bogaty w substancje odżywcze. Przez kilka dni przed jajeczkowaniem plemniki mogą czekać w drogach rodnych kobiety dzięki obecności śluzu. Śluz ułatwia plemnikom ruchliwość. Dzięki niemu plemniki mogą wędrować z pochwy przez macicę do jajowodu. W dniach kiedy tego śluzu nie ma (czyli po owulacji) plemniki giną w kwaśnym środowisku pochwy w ciągu około pół godziny.

Fazę pęcherzykową można podzielić na 2 okresy:

  • okres niepłodności względnej

  • okres płodności


Okres niepłodności względnej rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki i ma zmienną długość. Szyjka macicy jest zamknięta, twarda i nie wydziela śluzu szyjkowego. Środowisko pochwy jest kwaśne. W takim środowisku plemniki nie są w stanie przeżyć więcej niż pół godziny.

Okres płodności rozpoczyna się w momencie wzrostu poziomu estrogenów i trwa do owulacji.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści