ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Rozwój płciowy kobiety

Dojrzewanie i rozwój płciowy kobiety rozpoczyna się między 10 a 16 rokiem życia. Okres ten nazywany jest pokwitaniem. Charakteryzuje go gwałtowny wzrost poziomu wydzielania hormonów płciowych. Towarzyszą temu zmiany wyglądu ciała i psychiki dziewczynki, dzięki czemu staje się kobietą.

Ciało zmienia się między innymi pod wpływem wzrostu poziomu stężenia hormonów: estrogenów,
progesteronu, gonadotropin: folitropiny (FSH) i lutropiny (LH).


Pod wpływem dużego wydzielania hormonów żeńskich kształty dziewczynki robią się pełniejsze: rozwijają się piersi a biodra się poszerzają. W związku z czym zwiększa się też masa ciała.

Piersi zaczynają rosnąć pod wpływem wzrostu stężenia estrogenów i progesteronu. Na początku jest to tylko powiększenie brodawki i jej otoczki. Często jedna pierś rośnie szybciej od drugiej co jest normalne. Z czasem wielkość piersi może się zrównać, ale nie u wszystkich dziewcząt. Wiele kobiet ma jedną pierś trochę większą od drugiej. Wzrastające piersi mogą pobolewać lub mogą dawać odczucie tkliwości przy ich dotykaniu. Dolegliwości te powinny z czasem ustąpić.

Pod pachami i w okolicach narządów płciowych pojawi się owłosienie. Włoski wyrosną też na rękach i nogach. Jest to naturalna kolej rzeczy. Na rynku jest dostępnych wiele środków i metod usuwania zbędnego owłosienia, np.: depilator, krem, pianka czy wosk do depilacji.

Zazwyczaj między 12 a 13 rokiem życia (czasem zdarza się wcześniej lub później) pojawia się pierwsze comiesięczne krwawienie z pochwy czyli pierwsza miesiączka (menarche). Zwykle pierwsza miesiączka pojawia się 2-2,5 roku od momentu rozpoczęcia wzrostu piersi.

Pierwsza miesiączka jest dużym wydarzeniem dla dziewczynki dlatego lepiej być na nią przygotowaną. Warto mieć zawsze przy sobie podpaski (albo chociaż jedną) na wypadek wystąpienia pierwszego krwawienia lub każdego kolejnego.

Występowanie comiesięcznego krwawienia nazywane jest różnie:
miesiączką, okresem, menstruacją.

Miesiączkowanie rozpoczyna się w okresie dojrzewania a kończy w okresie przekwitania między 48 a 52 rokiem życia, menopauzą czyli ostatnią miesiączką.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści