Skala Apgar - ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo, blog

ABCmaluszka.pl
Blog młodej mężatki
Przejdź do treści

Skala Apgar

Skala Apgar - prosty system punktowy do oceny stanu fizycznego noworodka w pierwszych minutach po porodzie. Punktacja skali Apgar informuje o stanie zdrowia noworodka zaraz po urodzeniu.

Ocena stanu noworodka w skali Apgar

Ocenę stanu noworodka w skali Apgar przeprowadza się 4 razy, tuż po porodzie. Pierwsza ocena stanu zdrowia noworodka ma miejsce w 1 minucie po porodzie, a kolejne w 3, 5 i 10 minucie po porodzie.

W skali Apgar ocenia się 5 parametrów noworodka: kolor skóry, puls (częstość bicia serca), reakcje na bodźce, napięcie mięśni oraz oddychanie. Za każdy parametr noworodek otrzymuje od 0 do 2 punktów, czyli noworodek może otrzymać maksymalnie 10 punktów w skali Apgar.

Punktacja w skali Apgar

Kolor skóry noworodka:

• różowy – 2 punkty
• siny kolor nóg i rąk – 1 punkt
• sinica całego ciała – 0 punktów

Puls noworodka (częstość bicia serca):   
• powyżej 100 uderzeń serca na minutę – 2 punkty
• poniżej 100 uderzeń serca na minutę – 1 punkt
• brak tętna, czyli zatrzymana praca serca – 0 punktów

Reakcja na bodźce, czyli na wkładany do nosa cewnik (lekarz wkłada cewnik do nosa noworodka w celu jego odśluzowania oraz sprawdzenia jak wygląda reakcja noworodka na przedmiot w nosie):
• kaszel, kichanie – 2 punkty
• grymas na twarzy – 1 punkt
• brak reakcji na bodźce – 0 punktów

Napięcie mięśni:
• prawidłowe, noworodek rusza kończynami – 2 punkty
• słabe, noworodek ma zgięte kończyny – 1 punkt
• wiotkość mięśni – 0 punktów

Oddychanie:
• prawidłowe, czyli głośny płacz po urodzeniu – 2 punkty
• nieregularne i słabe, czyli płacz po urodzeniu jest nieregularny i cichy – 1 punkt
• brak oddechu – 0 punktów

Liczba punktów według skali Apgar a stan noworodka po porodzie

8-10 punktów - dobry stan noworodka
5-7 punktów - średni stan noworodka i konieczność udzielenia mu pomocy lekarskiej
0-4 punktów - ciężki stan noworodka i konieczność podjęcia działań w celu ratowania jego życia

Często się zdarza, że dziecko, które uzyskało od 5 do 7 punktów w pierwszej minucie po porodzie, po paru minutach, albo podczas kolejnego badania, otrzymuje wynik między 8 a 10 punktów w skali Apgar. Stan dziecka może poprawić się niemal z minuty na minutę.

Średni stan noworodka w pierwszej minucie po porodzie może być spowodowany zmęczeniem trudnym porodem. Noworodek może też nienajlepiej znieść kontakt z nowymi warunkami życia. Zmiana otaczającego środowiska jest dla dziecka ogromnym przeżyciem. Często dziecko potrzebuje czasu na oswojenie się z nową rzeczywistością.

Większość dzieci, których stan zdrowia został oceniony na mniej niż 8 punktów w skali Apgar, wypisywanych jest ze szpitala w dobrym stanie.

Wynik stanu noworodka po urodzeniu według skali Apgar zapisywany jest w książeczce zdrowia dziecka.

Komplikacje przy porodzie a punktacja Apgar

Dzieci, które urodziły się przed terminem porodu lub przeszły skomplikowany poród, otrzymują zazwyczaj mniej punktów w skali Apgar, niż pozostałe dzieci. Zwykle jest to normalna sytuacja i raczej nie świadczy o nieprawidłowym rozwoju dziecka w przyszłości.

Liczba punktów w skali Apgar a przyszłe zdrowie dziecka

Wysoka ocena stanu noworodka według skali Apgar nie gwarantuje prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka w przyszłości. Skalę Apgar stosuje się aby prosto i szybko uzyskać informację, czy noworodek potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej po porodzie.

Jeżeli dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija to nie należy się przejmować tym, że zaraz po urodzeniu miało wynik w skali Apgar np. 8, a nie 10 punktów.

Zobacz inne artykuły związane z porodem

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza, że wyrażasz na nie zgodę i akceptujesz politykę prywatności.
Copyright © 2011-2018 ABCmaluszka.pl
Serwis ABCmaluszka.pl ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie ABCmaluszka.pl
Wróć do spisu treści