ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Objawy porodu

Objawy porodu to znak, że należy przygotować się na poród. Pierwsze objawy porodu nie zawsze oznaczają, że to już czas porodu i pora jechać do szpitala na porodówkę.

Jakie są objawy zbliżającego się porodu?


Pierwsze objawy zbliżającego się porodu mogą wystąpić już parę tygodni przed porodem. Im bliżej porodu tym łatwiej rozpoznać objawy przepowiadające poród objawy końca ciąży.

Pewne objawy zbliżającego się porodu


obniżenie dna macicy. Od 2 do 4 tygodni przed porodem, a często kilka dni przed porodem, płód przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Główka płodu (przy położeniu główkowym – najczęstsza pozycja porodowa płodu) zaczyna wchodzić w kanał rodny, co objawia się obniżeniem dna macicy i opuszczeniem brzucha w dół. Obniżenie dna macicy przed porodem ułatwia oddychanie ponieważ macica przestaje uciskać przeponę.
Na skutek obniżenia się brzucha u kobiety w ciąży przed porodem, ponownie pojawi się konieczność częstego oddawania moczu, gdyż główka dziecka będzie naciskać na pęcherz moczowy kobiety. Ponadto mogą pojawić się zaparcia.


wydalenie czopa śluzowego. Kilka dni lub kilka godzin przed porodem następuje wydalenie czopa śluzowego z niewielką ilością krwi. Czop śluzowy wypada na skutek skracania się i rozpoczęcia rozwierania się szyjki macicy przed porodem. W czasie ciąży czop śluzowy zamyka wejście do szyjki macicy
. W ten sposób macica i rozwijające się w niej dziecko ma zapewnioną ochronę przed infekcjami z zewnątrz, które mogłyby tam dotrzeć podczas ciąży przez pochwę. Wypadający czop śluzowy, czyli swego rodzaju korek z gęstego śluzu”, może mieć postać zakrwawionej wydzieliny lub tylko większej ilości wydzieliny.


odejście wód płodowych (płynu owodniowego) świadczy o tym, że pęcherz płodowy, w którym znajduje się dziecko, pękł i za kilka godzin rozpocznie się poród. Wody płodowe najczęściej wypływają powoli, chociaż
czasem zdarza się nagłe odejście wód płodowych, które wtedy wypływają silnym strumieniem. Wypływające wody płodowe są przezroczyste lub mają lekko żółtawy kolor, czasem mogą zawierać niewielką ilość krwi. Zielony kolor wód płodowych informuje, że w wodach płodowych znajduje się smółka, co oznacza zagrożenie zdrowia i życia dziecka (niedotlenienie dziecka) i konieczny jest natychmiastowy poród, np. przez cesarskie cięcie. Może się zdarzyć, że pęcherz płodowy,
mimo rozpoczętego porodu, nie pęka. W takim przypadku lekarz przebija pecherz płodowy, co jest bezbolesne.

Możliwe objawy zbliżającego się porodu


ból podbrzusza. Ból podbrzusza przed porodem często przypomina ból miesiączkowy
i może pojawić się kilka dni przed porodem.

ból w okolicy krzyża

zmiana samopoczucia. Samopoczucie zmienia się na dobę, dwie przed porodem. Przed porodem można odczuwać: niepokój, zdenerwowanie, ogromne zmęczenie lub wzmożoną energię i radość.

brak apetytu lub wzmożony apetyt. Wzmożony apetyt przed porodem objawia się spożywaniem dużych ilości jedzenia – gromadząc energię organizm przygotowuje się do porodu.

problemy z układem pokarmowym. Problemy z układem pokarmowym przed porodem najczęściej objawiają się jako biegunka, rzadko jako wymioty. Organizm kobiety w ciąży w ten sposób oczyszcza jelita przed porodem.

potrzeba zrobienia gruntownych porządków w mieszkaniu/domu. Sprzątając przed porodem kobieta w ciąży instynktownie przygotowuje swoje lokum na narodziny dziecka. Jest to tzw. „syndrom wicia gniazda”.

skurcze przepowiadające. Skurcze przepowiadające poród są to nieregularne skurcze macicy, które mogą pojawić się kilka dni przed porodem. Skurcze przepowiadające poród mogą być ledwo wyczuwalne i są bezbolesne.     

bóle głowy

spadek wagi ciała. Kilka dni przed porodem niektóre kobiety w ciąży mogą stracić na wadze od 0,5 do 1 kg.

uderzenia gorąca

kołatanie serca

nerwobóle - najczęściej w okolicy nerwu kulszowego

wzdęcia

zmiana charakteru wydzieliny z pochwy. Wydzielina z pochwy przed porodem jest bardziej gęsta i obfita.

Termin porodu a poród


Wyznaczona data porodu jest tylko orientacyjnym terminem porodu. Według statystyk tylko niewielki procent dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym terminie porodu.

Prawidłowy termin porodu to do 2 tygodni przed i do 2 tygodni po wyznaczonym terminie porodu.

W przypadku ciąży przenoszonej, czyli około tygodnia po wyznaczonym terminie porodu, lekarze kierują kobietę w ciąży do szpitala, ponieważ ciąża przenoszona wymaga stałej kontroli medycznej i wykonania badań, które pozwolą lekarzowi zdecydować o tym czy trzeba wywoływać poród.

Jeżeli wyznaczony termin porodu zostanie przekroczony o 2 tygodnie to mówimy o ciąży przeterminowanej i w takim przypadku lekarze wywołują poród.

Przyspieszanie porodu


Jeżeli termin porodu mija, a poród się opóźnia (ciąża przeterminowana), co może być niebezpieczne dla dziecka i kobiety w ciąży, to lekarze w szpitalu mogą spróbować wywołać poród. Jest to tzw. indukcja porodu, czyli sztuczne wywołanie porodu.

Poród można wywołać przez:

  • masaż szyjki macicy
  • podanie oksytocyny w postaci kroplówki. Kroplówka z oksytocyny to najbardziej popularny sposób wywoływania porodu. Oksytocyna jest to hormon, który wywołuje skurcze macicy.
  • przebicie pęcherza płodowego
  • wprowadzenie do szyjki macicy żelu z prostaglandynami

Czy zdążę dojechać do szpitala przed porodem?


Przed zbliżającym się terminem porodu, kobiety w ciąży, które po raz pierwszy będą rodzić często boją się czy rozpoznają objawy rozpoczynającego się porodu, czy zdążą dotrzeć do szpitala zanim urodzi się dziecko lub że przyjadą do szpitala za wcześnie.

Co będzie jeżeli nie zdążę na czas do szpitala i urodzę na ulicy lub w taksówce?

Urodzenie dziecka w taksówce ma miejsce głównie w filmach. Tak szybko nie rodzi się dziecka. Poród to proces, który od pierwszych zwiastunów porodu do objawów porodu i właściwego porodu trwa wiele godzin.


Warto jednak na wszelki wypadek wcześniej spakować torbę do szpitala z rzeczami dla siebie i noworodka oraz mieć przygotowane pieniądze na taksówkę lub na bilet na autobus, gdyby nie miał kto nas zawieźć do szpitala.


Na wypadek nagłego rozpoczęcia się porodu warto umówić się z mamą, siostrą, przyjaciółką lub zaprzyjaźnioną sąsiadką, aby miał nam kto pomóc w sytuacji, gdyby ojca dziecka nie było w pobliżu.

W okolicach terminu porodu najlepiej unikać podróży, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć przebiegu porodu i ewentualnych komplikacji.

Kiedy rozpoczyna się poród?


Poród rozpoczyna się najczęściej dobę od pęknięcia błon płodowych, czyli od powolnego albo od nagłego odpływania płynu owodniowego. Jeżeli poród nie nastąpi w ciągu 48 godzin od pęknięcia błon płodowych to lekarze wywołają poród sztucznie.

Drugim pewnym objawem rozpoczęcia się porodu jest pojawienie się regularnych skurczów macicy.

Regularne skurcze macicy to skurcze porodowe, które można rozpoznać po tym, że pojawiają się w ciągu godziny przynajmniej co około 10 minut lub częściej, a trwają co najmniej przez około 30 sekund i są mocniejsze od skurczów występujących wcześniej tzw. skurczów przepowiadających poród.

Regularne skurcze macicy i odejście wód płodowych to charakterystyczne objawy okresu tuż przed porodem.

Kiedy należy jechać do szpitala na poród?


Kobieta w ciąży powinna z lekarzem ustalić termin wyjazdu do szpitala na poród, ale zwykle do szpitala na porodówkę jedzie się gdy:
  • skurcze macicy są regularne, bolesne i występują częściej niż 5 razy w ciągu godziny, czyli częściej niż 10 minut, a trwają przez około 30 do 70 sekund w przypadku, gdy będzie to pierwszy poród. W przypadku kolejnego porodu skurcze macicy informujące o zbliżającym się porodzie występują co około 10 minut.
  • odeszły wody płodowe

Do szpitala należy pojechać również wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy przedporodowe:
  • gorączka
  • uporczywy ból głowy
  • krwawienie z dróg rodnych
  • brak ruchów dziecka
  • ruchy dziecka występują bardzo często i są intensywne

Zobacz inne artykuły związane z porodem

Wróć do spisu treści