ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Ból podczas porodu

Ból podczas porodu naturalnego występuje zawsze, ale nie zawsze poród siłami natury jest bolesny. Jak odczuwa się ból porodowy zależy od organizmu rodzącej kobiety i jej nastawienia do porodu.

Dlaczego poród naturalny boli?


Za ból podczas porodu naturalnego odpowiadają skurcze macicy, które rozwierają szyjkę macicy. Macica zbudowana jest z mięśni, które podczas trwania porodu skurczają się i rozkurczają, co wywołuje ból porodowy.

Podczas porodu najbardziej boli moment skurczu macicy. Między skurczami macicy ból ustępuje. Oprócz bolesnych skurczów macicy, ból podczas porodu naturalnego potęguje rozwierająca się szyjka macicy, nacisk dziecka na krocze i jego przeciskanie się przez wąski kanał rodny kobiety.

Skurcze macicy podczas porodu wywołuje oksytocyna wydzielana przez przysadkę mózgową kobiety. Oksytocyna wydziela się w momencie, gdy dziecko gotowe jest na poród, co organizm kobiety sygnalizuje nasilającą się siłą i bolesnością skurczów macicy.

Jak bardzo boli poród?


Poród naturalny jest zawsze bolesny, ale ból porodowy na ogół jest mniejszy niż nam się wcześniej wydawało. Każda rodząca kobieta odczuwa inaczej ból porodowy. Poziom bólu odczuwany przez rodzącą kobietę zależy od organizmu i nastawienia do porodu danej kobiety.

Ból porodowy zwiększa się wraz z coraz większym rozwarciem szyjki macicy.

W pierwszym etapie porodu oprócz bolesnych skurczów macicy kobieta odczuwa ból w okolicy krzyżowej, a związany jest ze skracaniem się i rozwieraniem się szyjki macicy.

W drugim etapie porodu największy ból porodowy umiejscowiony jest w okolicach krocza rodzącej kobiety.

Często ból porodowy można porównać do bólu miesiączkowego lub silnego bólu pleców. Czasami ból podczas porodu jest tak intensywny, że kobieta nie jest w stanie go wytrzymać. W tym wypadku można zastosować środek uśmierzający ból lub znieczulenie.

Który moment porodu jest najbardziej bolesny?


Cały poród dla kobiety jest bolesnym procesem fizjologicznym. Ból występuje na wszystkich etapach porodu, a siła bólu porodowego rośnie wraz z postępem porodu.

Najbardziej bolesny moment porodu to koniec drugiego etapu porodu, czyli właściwe rodzenie dziecka. W okresie wydalania dziecka z macicy na zewnątrz bardzo bolą skurcze parte oraz moment przechodzenia dziecka przez kanał rodny kobiety.

Stres a poziom bólu podczas porodu


Strach przed bólem porodowym powoduje silniejsze odczuwanie bólu podczas porodu. Jeśli podczas porodu kobieta bardzo się stresuje, to nadnercza w reakcji na wysoki poziom stresu porodowego produkują adrenalinę, która blokuje produkcję endorfin i rośnie poziom bólu odczuwanego podczas porodu.

Lęk przed bólem porodowym dotyka najbardziej kobiety, które będą rodziły pierwszy raz. Pierworódkom poród kojarzy się zwykle z czekającym je bólem porodowym. Rodząc kolejny raz łatwiej pokonać strach przed bólem podczas porodu, bo wiadomo jak się odczuwało ból porodowy podczas pierwszego porodu.

Pozytywne nastawienie do porodu, wsparcie partnera oraz zastosowanie naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego pomoże pokonać lęk przed bólem porodowym.


Zobacz inne artykuły związane z porodem

Wróć do spisu treści