Seks po porodzie
Seks po porodzie to trudny moment w związku. Problemy z seksem po porodzie najczęściej wynikają ze strachu, że doznania seksualne po porodzie nie będą takie same jak przed ciążą.
Pierwszy seks po porodzie
Pierwszy seks po porodzie to taki drugi pierwszy raz, ponieważ większość kobiet ma lęk przed pierwszym seksem po porodzie. Boją się, że pierwszy raz po porodzie będzie równie bolesny jak ból rany krocza, bądź ból brzucha po cesarskim cięciu.
Dlatego pierwsze zbliżenie intymne po porodzie powinno być bardzo delikatne lub oparte tylko na pieszczotach. Pozwoli to sprawdzić jak reaguje organizm na seks po ciąży oraz da czas na oswojenie się z myślą o pełnym zbliżeniu seksualnym.
Kiedy pierwszy seks po porodzie?
Pierwszy seks po porodzie naturalnym powinien mieć miejsce dopiero po okresie połogu, czyli po około 6 tygodniach od porodu.
Pierwszy seks po porodzie przez cesarskie cięcie może być możliwy już po około 4 tygodniach od dnia porodu, ponieważ połóg po cesarskim cięciu przeważnie trwa krócej.
Nie zawsze jednak po połogu kobieta jest gotowa do współżycia seksualnego. Ochota na seks po porodzie może pojawić się dopiero parę tygodni po połogu.
Seks podczas połogu
Seks podczas połogu jest niewskazany ze względu na możliwość zakażenia błony śluzowej macicy oraz możliwość wystąpienia bólu podczas współżycia seksualnego.
W okresie połogu są wydalane odchody popołogowe, goją się rany poporodowe, czyli między innymi macica, pochwa, nacięte lub pęknięte krocze oraz rana na brzuchu po cesarskim cięciu.
Okres połogu to czas przeznaczony na regenerację organizmu kobiety po porodzie, a seks podczas połogu może przedłużyć powrót organizmu do stanu sprzed ciąży.
Brak ochoty na seks po porodzie
Brak ochoty na seks po porodzie w dużej mierze wynika ze stresu i dużego zmęczenia spowodowanego opieką nad noworodkiem oraz obawą, że współżycie po porodzie nie będzie powodowało tak intensywnych doznań seksualnych jak to miało miejsce przed porodem.
Najczęstsze przyczyny braku ochoty na seks po porodzie:
- fizyczne i psychiczne zmęczenie opieką nad dzieckiem
- ciągłe myślenie jedynie o potrzebach dziecka: czy je wystarczająco dużo, czemu płacze, czy jest zdrowe itd.
- strach przed bólem podczas seksu
- strach przed kolejną ciążą
- wysoki poziom prolaktyny powodujący spadek libido
- kompleksy na punkcie wyglądu swojego ciała, ponieważ ciało po porodzie nie wygląda tak samo jak przed ciążą. Na powrót do figury sprzed ciąży potrzeba trochę czasu.
- obawa, że seks nie będzie już tak przyjemny jak przed porodem
- obawa o reakcje partnera
Z czasem przyczyny braku ochoty na seks po porodzie powinny ustąpić ponieważ wszelkie czynności związane z opieką nad dzieckiem staną się bardziej rutynowe, dużo mniej emocjonujące niż na początku macierzyństwa.
Ciało po porodzie stopniowo będzie też powracało do formy sprzed ciąży, co pomoże przełamać barierę psychiczną związaną z pokazywaniem partnerowi swojego ciała po ciąży.
Problemy z seksem po porodzie
U wielu par po pierwszym współżyciu po porodzie, zwłaszcza u młodych mam, pojawia się niechęć do kolejnych kontaktów seksualnych z partnerem. Najczęściej niechęć dalszego współżycia po porodzie jest spowodowana brakiem satysfakcji z doznań seksualnych lub dyskomfortem podczas pierwszego stosunku seksualnego po porodzie.
Najczęstsze przyczyny problemów z seksem po porodzie:
- zawód pierwszym współżyciem (seksem) po porodzie
- ból podczas współżycia
- suchość pochwy na skutek wysokiego poziomu prolaktyny
- luz w pochwie
- wrażliwe i obolałe piersi na skutek karmienia piersią
- zmęczenie
- stres
- lęk przed kolejną ciążą
- niska samoocena, zwłaszcza swojego wyglądu
Problemy z seksem po porodzie najłatwiej pokonać poprzez poznanie przyczyn, dla których każdy z partnerów nie czerpie satysfakcji z seksu po porodzie. Znając te przyczyny łatwiej znaleźć sposób na poprawę jakości współżycia po porodzie.
Jak powrócić do udanego życia seksualnego po porodzie?
Powrót do udanego życia seksualnego po porodzie jest możliwy w większości przypadków w krótkim czasie. Najszybciej do udanego seksu po porodzie wracają te pary, które współżyły podczas ciąży oraz te, które łączy silna więź emocjonalna i zrozumienie ze strony partnera.
Najczęściej brak fizycznej satysfakcji ze współżycia po porodzie to wynik suchości w pochwie oraz luźniejsza pochwa.
Suchość pochwy po porodzie najczęściej występuje u kobiet karmiących piersią. Suchość pochwy to skutek wysokiego poziomu prolaktyny, który utrzymuje się w okresie karmienia piersią, ponieważ prolaktyna wywołuje laktację, czyli produkcję mleka. Wysoki poziom prolaktyny może także hamować libido (popęd seksualny) karmiącej mamy. Sucha pochwa może powodować duży dyskomfort oraz ból podczas współżycia.
Sposób na zlikwidowanie suchości w pochwie podczas współżycia to nawilżenie pochwy przed stosunkiem seksualnym lubrykantem (żelem nawilżającym). Lubrykant zapobiegnie otarciom oraz podrażnieniom narządów płciowych kobiety i mężczyzny, co powinno zlikwidować dyskomfort podczas stosunku seksualnego.
Luźna pochwa po porodzie to wynik osłabienia i rozciągnięcia się mięśni dna miednicy podczas ciąży i porodu oraz pochwy podczas porodu naturalnego. Mięśnie dna miednicy to mięśnie, które odgrywają różne role: utrzymują pęcherz moczowy, jelita, macicę we właściwych miejscach. Mięśnie dna miednicy, to tzw. mięśnie Kegla, odpowiedzialne są za doznania seksualne kobiety i mężczyzny. Uczucie luzu w pochwie można zmniejszyć poprzez ćwiczenie mięśni Kegla. Wyćwiczone mięśnie Kegla pozwalają zwiększyć doznania seksualne oraz umożliwiają szybsze osiągnięcie orgazmu.
Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na napinaniu przez około 10 sekund, a następnie rozluźnianiu mięśni odbytu oraz okolicy cewki moczowej. Napinanie mięśni można powtórzyć około 10 razy. Serie ćwiczeń można wykonywać wiele razy w ciągu dnia.
Oprócz poprawy życia seksualnego po porodzie poprzez likwidację suchości pochwy oraz ćwiczenie mięśni Kegla można jeszcze podnieść komfort psychiczny podczas współżycia.
Młodym mamom podczas współżycia osiągnięcie satysfakcji seksualnej często blokuje dyskomfort psychiczny spowodowany strachem przed możliwością zajścia w kolejną ciążę zaraz po porodzie oraz że jej ciało nie wygląda tak samo jak przed ciążą.
Strach przed kolejną ciążą po porodzie można pokonać stosując antykoncepcję.
Wygląd ciała po porodzie zawsze się różni od tego sprzed ciąży. Ciało po porodzie potrzebuje czasu, aby powrócić do wyglądu sprzed ciąży. W tym czasie partner kobiety powinien nie zwracać uwagi na niedoskonałości jej figury, co pomoże pewniej poczuć się partnerce podczas seksu po porodzie.