ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Poród ze znieczuleniem

Poród ze znieczuleniem eliminuje ból podczas porodu. Najczęściej stosowane znieczulenie podczas porodu to znieczulenie zewnątrzoponowe. Poród ze znieczuleniem pozwala uniknąć stresu związanego z bólem porodowym.

Rodzić ze znieczuleniem czy bez?


Poród ze znieczuleniem czy poród bez znieczulenia - to częste pytanie przyszłych mam, które boją się bólu porodowego. Nie wszystkie kobiety jednakowo odczuwają ból porodowy, gdyż każdy człowiek ma swój indywidualny próg odczuwania bólu.

Niektóre kobiety ból porodowy porównują do bólu miesiączkowego, czyli w ich przypadku ból podczas porodu jest możliwy do zniesienia bez zastosowania znieczulenia lub środków łagodzących ból. Około 20% rodzących kobiet odczuwa ból porodowy dużo silniej niż pozostałe kobiety i to one najczęściej proszą lekarza o znieczulenie podczas porodu.

Poród ze znieczuleniem zewnątrzoponowym


Najbezpieczniejszym, najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym znieczuleniem podczas porodu jest znieczulenie zewnątrzoponowe.

Znieczulenie zewnątrzoponowe umożliwia aktywny i świadomy udział kobiety podczas narodzin swojego dziecka.

Kiedy stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?


Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się najczęściej na prośbę kobiety rodzącej. Czasem zdarza się, że to lekarz decyduje o zastosowaniu tego znieczulenia ze względu na występowanie u kobiety: nadciśnienia tętniczego, wad serca, astmy, padaczki, chorób nerek, dużej wady wzroku. Lekarze mogą zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe też w przypadku przedłużającego się porodu, przy słabym rozwieraniu się szyjki macicy.

Przeciwwskazania do porodu ze znieczuleniem


Przeciwwskazaniem do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu są przede wszystkim zaburzenia krzepnięcia krwi, niektóre choroby ośrodkowego układu nerwowego oraz niektóre choroby serca u kobiety.

Jak wygląda znieczulenie zewnątrzoponowe?


Lekarz wkłuwa cienki cewnik (cienka rurka) między kręgi w dolnej części kręgosłupa poniżej rdzenia kręgowego, po uprzednim znieczuleniu miejsca wkłucia. Przez cewnik podawane jest znieczulenie, które blokuje nerwy odpowiedzialne za ból podczas porodu. Znieczulanie działa od pasa w dół. Po zastosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego około 90% rodzących kobiet nie czuje bólu podczas porodu, a w pozostałych przypadkach kobiety rodzące czują tylko lekki ból.

W którym momencie porodu podaje się znieczulenie?


Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się najczęściej pod koniec fazy wczesnej porodu lub na początku fazy aktywnej porodu, czyli po osiągnięciu przez szyjkę macicy rozwarcia około 4 cm. Wcześniejsze podanie znieczulenia mogłoby wstrzymać poród.

Jak długo działa znieczulenie zewnątrzoponowe?


Znieczulenie zewnątrzoponowe stosowane podczas porodu naturalnego działa około 1-3 godzin w zależności od zastosowanej dawki i rodzaju środka znieczulającego. Jeśli zajdzie potrzeba przedłużenia czasu znieczulenia to wstrzykuje się przez cewnik kolejną dawkę środka znieczulającego.

Czy znieczulenie przyspiesza poród?       


Znieczulenie zewnątrzoponowe zaaplikowane w odpowiednim momencie porodu przyspiesza rozwieranie szyjki macicy, a tym samym przyspiesza poród i skraca czas trwania pierwszego etapu porodu.

Czy po znieczuleniu czuć skurcze macicy?


Znieczulenie zewnątrzoponowe powoduje, że kobieta rodząca nie czuje bólu, ale odczuwa skurcze macicy. Dzięki temu kobieta rodząca może być bardziej aktywna podczas swojego porodu.

Zdarza się, że część rodzących kobiet po zastosowaniu podczas porodu znieczulenia zewnątrzoponowego przestaje odczuwać skurcze macicy lub czuje je bardzo słabo. Dlatego nie wiedzą kiedy należy przeć i może to spowodować przedłużenie się drugiego etapu porodu. W takim przypadku może zostać podana rodzącej kobiecie kroplówka z oksytocyną w celu przyspieszenia porodu.

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne dla dziecka?


Według lekarzy znieczulenie zewnątrzoponowe prawidłowo stosowane podczas porodu jest bezpieczne dla dziecka, ponieważ nie przenika do krwioobiegu rodzącej kobiety, a tym samym nie przenika przez łożysko do organizmu dziecka.

Możliwe skutki uboczne znieczulenia zewnątrzoponowego


W trakcie porodu ze znieczuleniem może dojść do gwałtownego spadku ciśnienia krwi u kobiety rodzącej. Dlatego też poród ze znieczuleniem wymaga monitorowania pracy serca płodu za pomocą urządzenia KTG.

Po porodzie ze znieczuleniem mogą wystąpić dolegliwości:
  • bóle głowy oraz krzyża
  • nudności
  • zawroty głowy
  • problemy z oddawaniem moczu

Zalety porodu ze znieczuleniem


Podczas porodu ze znieczuleniem rodząca kobieta zachowuje całkowitą świadomość i nie stresuje się bólem porodowym.

Dzieci rodzą się mniej niedotlenione niż te rodzone w bólach, czyli są zdrowsze.


Zobacz inne artykuły związane z porodem

Wróć do spisu treści