ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

6 tydzień ciąży to początek powstawania głównych narządów dziecka i dalszy rozwój układu nerwowego oraz początek ciążowych dolegliwości nudności i wymiotów.

Rozwój dziecka w 6 tygodniu ciąży


W 6 tygodniu ciąży rozpoczyna się proces wytwarzania głównych narządów: nerek, jelit, wątroby. Pojawiają się zawiązki kończyn, z których w przyszłości powstaną rączki oraz nóżki dziecka. Zarodek ma już bijące serce. Serce składa się na razie tylko z dwóch części. Układ nerwowy nadal się rozwija, a szczególnie mózg.


Wygląd dziecka w 6 tygodniu ciąży


Pod koniec 6 tygodnia ciąży zarodek osiąga około 4 mm od czubka głowy do pośladków. Zarodek kształtem przypomina konika morskiego, bo ma ogonek i dużą głowę. Głowa zarodka jest bardzo duża w stosunku do pozostałej części ciała.

Objawy w 6 tygodniu ciąży


W szóstym tygodniu ciąży mogą pojawić się nudności i wymioty. Wiele kobiet na szczęście ich nie doświadcza. Nudności mogą występować nie tylko rano. Bardzo często kobiety odczuwają też nudności w nocy i w ciągu dnia. Ponadto kobieta może być ciągle zmęczona.

Nudności, wymioty i zmęczenie występują na skutek wzrostu poziomu progesteronu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.

Huśtawka hormonalna w organizmie kobiety w ciąży może powodować często niechęć na jedzenie, nawet na te potrawy do tej pory ulubione. Mimo braku chęci do jedzenia należy starać się jeść regularnie i często, ale nie należy się przejadać.

Macica zaczyna się powiększać, ale na zewnątrz jeszcze tego nie widać. Piersi nadal bolą, są bardziej pełniejsze i wrażliwsze niż zwykle. Otoczki brodawek zmienią kolor. Mogą występować też bóle głowy.

Większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży czuje się jakby uszła z nich energia. Poza tym ciągle mogą być senne. Podczas ciąży zalecane jest częste odpoczywanie, a nawet krótkie drzemki w ciągu dnia.

Wraz z upływem tygodni ciąży dolegliwości ciążowe mogą się dopiero pojawić lub nasilać.


Zobacz także kolejny: 7 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści