ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

10 tydzień ciąży to początek rozwoju narządów rozrodczych i dalszy rozwój dziecka. W 10 tygodniu ciąży dziecko zaczyna odczuwać emocje.

Rozwój dziecka w 10 tygodniu ciąży


W dziesiątym tygodniu ciąży rozpoczynają swój rozwój narządy rozrodcze.

Serce dziecka bije teraz 140-150 razy na minutę.

W tym tygodniu osiągną swój rozwój uszy zewnętrzne. Na tym etapie ciąży powstają małżowiny uszne, ale umieszczone są jeszcze bardzo nisko po bokach głowy.

Cały czas rozwijają się żołądek, jelita i płuca.

Dziecko porusza już nie tylko rękami i nogami, ale też jeszcze klatką piersiową.

Potrafi też odczuwać wszystkie emocje swojej mamy, pozytywne i negatywne, dlatego mama powinna jak najczęściej się uśmiechać, najlepiej przez cały czas.

Wygląd dziecka w 10 tygodniu ciąży


Dziecko ma teraz długość około 3-4 cm od czubka głowy do pośladków i waży około 5 g.

Objawy w 10 tygodniu ciąży


Hormony ciążowe odpowiadają za wiele dolegliwości ciążowych. Mogą nadal kobiecie dokuczać nudności i zmęczenie. Wiele kobiet miewa zgagę, bóle głowy i pleśniawkę pochwową inaczej drożdżycę.

Nadal występuje ciągła potrzeba korzystania z toalety z powodu ucisku pęcherza moczowego przez ciągle powiększającą się macicę. Może występować nietrzymanie moczu, szczególnie w sytuacjach kichania czy kaszlu.

Huśtawka emocjonalna powoduje, że kobieta może być trudna we współżyciu z innymi osobami.

W dziesiątym tygodniu ciąży może wystąpić bardzo niewielki przyrost masy ciała kobiety. Zwiększenie masy ciała ma głównie związek z powiększającą się macicą, cięższymi piersiami, występowaniem wód płodowych i zwiększoną ilością krwi. Do 10 tygodnia ciąży przyrost masy ciała może osiągnąć jedynie około 60-70 dkg.

Zalecenia w 10 tygodniu ciąży


Od 10 tygodnia ciąży dziecko będzie bardziej odporne na działanie różnych szkodliwych czynników z zewnątrz. Mimo tego nie można sobie pofolgować i np. zażywać leków bez konsultacji z lekarzem, palić papierosów czy pić alkoholu.

Nadal należy zażywać kwas foliowy i zdrowo się odżywiać, szczególnie jeść produkty zawierające żelazo, jak np.: zielone warzywa liściaste, strączkowe, suszone morele.


Zobacz także kolejny: 11 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści