ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

12 tydzień ciąży to powstawanie zewnętrznych narządów płciowych dziecka. W 12 tygodniu ciąży kobieta nabiera ochoty na seks, dlatego warto ćwiczyć mięśnie Kegla.

Rozwój dziecka w 12 tygodniu ciąży


Rozwój dziecka w 12 tygodniu ciąży polega głównie na jego szybkim wzroście, bo ciało dziecka jest niemal całkowicie ukształtowane. Wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne są wykształcone i cały czas się rozwijają oraz powiększają. Powstają zewnętrzne narządy płciowe, ale nie można ich jeszcze rozpoznać podczas pierwszego badania USG w ciąży.

Na paluszkach rąk i nóg rosną paznokcie, a niektóre kości ulegają stwardnieniu.

Na skórze dziecka, która jest bardzo cienka zaczynają pojawiać się zawiązki cebulek włosowych.

Oczy i uszy zewnętrzne znajdują się niemal na właściwym miejscu. Powieki są całkowicie wykształcone i zamknięte.

Dziecko potrafi już ssać i połykać oraz intensywnie się porusza i przy okazji kopie, co nie jest jeszcze wyczuwalne przez kobietę.

Po 12 tygodniu ciąży maleje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych i poronienia.

Wygląd dziecka w 12 tygodniu ciąży


Dziecko obecnie mierzy około 6 cm długości od czubka głowy do pośladków i waży około 13 g.

Objawy w 12 tygodniu ciąży


Macica jest tak duża, że przesuwa jelita do góry i rozciąga więzadła, na których jest umocowana. Powoduje to zwiększenie obwodu talii. Rozciąganie więzadeł macicy może pobolewać i dawać odczucie pociągania w podbrzuszu.

Dolegliwości pierwszego trymestru ciąży: nudności, wymioty, bóle głowy, senność, zmęczenie powoli mijają i ustępują miejsca wzmożonej energii. Kobieta mogłaby teraz góry przenosić, ale nie może nawet dźwigać ciężkich zakupów. Za to może czerpać radość z seksu w ciąży, o ile lekarz nie widzi żadnych do tego przeciwwskazań. Wiele kobiet w ciąży ma większą satysfakcję z seksu niż przed ciążą.

W 12 tygodniu ciąży może pojawić się więcej wydzieliny z pochwy, ale nie jest to powód do zmartwień.

Zalecenia w 12 tygodniu ciąży


Już teraz można zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla, które wzmocnią mięśnie dna miednicy, co ułatwi poród oraz podniesie satysfakcję z seksu. Ćwiczenie mięśni Kegla polega na cyklicznym naprężaniu mięśni pochwy oraz odbytu na około 10 sekund. Ćwiczenia mięśni Kegla można zacząć wykonywać w toalecie podczas oddawania moczu powstrzymując na 10 sekund strumień moczu.  

Właściwe odżywianie dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest w ciąży niezwykle ważne, gdyż ma ono znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna np. joga przyczyni się do utrzymania kondycji fizycznej. Aktywność fizyczna sprzyja właściwemu funkcjonowaniu układu trawiennego kobiety i przygotowaniu jej organizmu oraz mięśni do porodu.

W 12 tygodniu ciąży zamiast kwasu foliowego można zażywać preparat witaminowy dla kobiet w ciąży.

Dziecko nabiera odporności na infekcje występujące u jego mamy. Mimo wszystko nadal należy dbać o swoje zdrowie, unikać przeziębień oraz zażywania lekarstw bez recepty.


Zobacz także kolejny: 13 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści