ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

8 tydzień ciąży to początek powstawania rąk i nóg dziecka oraz oczu i dalszy rozwój narządów. W 8 tygodniu ciąży zarodek staje się płodem. Płód zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka oraz intensywniej się porusza.

Rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży


W ósmym tygodniu ciąży ciało dziecka trochę się wyprostowuje. Kości wydłużają się i powoli zaczynają twardnieć, a stawy się kształtują. Zaczynają powstawać stopy, dłonie i paluszki. Paluszki na razie będą złączone błoną.

W główce dziecka powstaje przysadka mózgowa.
Serce i mózg są coraz bardziej wykształcone. Nerki zaczynają wytwarzać mocz. Pozostałe narządy ciągle się rozwijają i znajdują się już na swoich miejscach.


Powstają gałki oczne i powieki, a uszy zaczynają się rozwijać, szczególnie ucho wewnętrzne. Oczy umiejscowione są na razie po bokach głowy. Wyraźnie widać zarysowany koniuszek noska. Wykształceniu podlegają podniebienie i zawiązki zębów.
Płód zaczyna się bardziej energiczniej poruszać.

Płód otoczony jest płynem owodniowym składającym się w głównej mierze z wody, który ma za zadanie: utrzymywać stałą temperaturę (37,5 stopnia C) w macicy, stanowić ochronę przed uderzeniami i umożliwiać poruszanie się płodu.

Wygląd dziecka w 8 tygodniu ciąży


W 8 tygodniu ciąży płód osiąga długość 14-25 mm od czubka głowy do pośladków, a jego waga wynosi około 4 g. Dziecko ma nadal bardzo dużą głowę. Płód ma jeszcze niewielki ogonek, który w przyszłości przekształci się w kość ogonową, ale coraz bardziej przypomina człowieka.

Objawy w 8 tygodniu ciąży


W ósmym tygodniu ciąży zmęczenie i huśtawka emocjonalna nie opuszcza kobiety. Drobiazg może wywołać lawinę różnych emocji. Winę za taki stan rzeczy ponoszą hormony.

Występujące zaparcia mogą być bardzo dokuczliwe. Sposób na zaparcia w ciąży: picie dużych ilości wody (co najmniej 8 szklanek dziennie) i jedzenie lekkostrawnych potraw oraz dużych ilości produktów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców.

Między 8 a 12 tygodniem ciąży zwykle występuje największe nasilenie nudności oraz wymiotów. Przy wymiotach należy jeść często, ale w małych porcjach. O wymiotach bardzo dokuczliwych należy powiadomić lekarza.

Macica coraz bardziej się powiększa. Odczucia z tym faktem związane mogą być bardzo różne: bóle w podbrzuszu, bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ucisk w podbrzuszu, skurcze. Silne skurcze należy zgłosić lekarzowi.

Zwiększenie obwodu brzucha może być na razie ledwo odczuwalne.


Zobacz także kolejny: 9 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Pierwszego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści