ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

39 tydzień ciąży to oczekiwanie na poród dziecka. W 39 tygodniu ciąży seks przed porodem może wywołać poród przed wyznaczonym terminem porodu. Masaż krocza ułatwi poród.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży


Układy dziecka: trawienny, oddechowy, krążenia są w pełni wykształcone.

Serce dziecka bije z prędkością 110
160 uderzeń na minutę.

Komórki mózgu jeszcze się mnożą i ten proces nie skończy się wraz z porodem.

Główka dziecka to ¼ masy ciała dziecka.

Skóra dziecka jest gładka z fałdkami na ramionach i na górnej części nóg powstałymi z tłuszczu. Tkanka tłuszczowa to około 15% wagi dziecka.

Tylko około 5% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie porodu. Pozostałe dzieci przychodzą na świat nawet od 2 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu do 2 tygodni po wyznaczonym terminie porodu.

Wygląd dziecka w 39 tygodniu ciąży


W 39 tygodniu ciąży dziecko ma około 36 cm długości (od czubka głowy do pośladków), a waży około 3,3-3,5 kg.

Objawy w 39 tygodniu ciąży


Pod koniec ciąży kobieta zachowuje się tak samo jak na początku ciąży, co jest wynikiem działania hormonów. Może mieć wahania nastrojów, być bardzo rozdrażniona i nerwowa.

Seks przed zbliżającym się terminem porodu może wywołać poród. Nasienie mężczyzny zawiera substancję o nazwie prostaglandyna, która powoduje, że szyjka macicy dojrzewa i rozwiera się. Na tym etapie ciąży orgazm nie może doprowadzić do poronienia. Po odejściu wód płodowych nie wolno współżyć, gdyż dziecko przestaje być zabezpieczone przed infekcjami.

Zalecenia w 39 tygodniu ciąży


Należy często odpoczywać z uniesionymi nogami i się wysypiać.

Nadal należy dbać o skórę brzucha poprzez smarowanie jej kremami lub oliwką. Skóra brzucha jest obecnie maksymalnie rozciągnięta i bardzo swędzi.

Teraz jest czas na przygotowanie krocza do porodu, poprzez jego masaż.

Masaż krocza przed porodem powoduje jego rozciągnięcie, zmniejsza możliwość jego pęknięcia. W celu wykonania masażu krocza należy bardzo dokładnie umyć rękę i włożyć kciuk do pochwy. Następnie należy delikatnie uciskać kciukiem w dół pochwy oraz na boki i ponownie w dół. Jeżeli masaż krocza nie powoduje bólu to można go wykonywać codziennie. Pozwoli to dobrze przygotować się do porodu i uniknąć nacięcia krocza podczas porodu.


Zobacz także ostatni: 40 tydzień ciąży i artykuły o porodzie


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści