ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

32 tydzień ciąży to mniejsza ruchliwość dziecka. W 32 tygodniu ciąży należy uważać na objawy listeriozy. Listerioza może doprowadzić do hipotrofii i porodu przedwczesnego.

Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży


Dziecko powoli przygotowuje się do przyjścia na świat. Skóra dziecka jest gładka, nieprzezroczysta i miękka. Kształty dziecka są bardziej pełniejsze. Wygląda prawie tak samo jak noworodek. Większość meszku płodowego (lanugo) zniknęła.

W 32 tygodniu ciąży kości ciągle twardnieją, oprócz kości czaszki.

Płuca są na tyle rozwinięte, że wkrótce będą gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Ćwiczenia oddychania przez dziecko powodują wytwarzanie większej ilości surfaktantu.

Pępowina ma 1 cm grubości i dostarcza dziecku jedzenie oraz tlen, a usuwa produkty przemiany materii. Jeden koniec pępowiny łączy się z łożyskiem, a drugi z brzuszkiem dziecka.

W wodach płodowych, których obecnie jest około 1,5 litra, dziecko nie ma już miejsca żeby pływać i obracać się, ale może przekręcać głowę na boki.

Dziecko ma coraz bardziej rozwinięty słuch i ciągle słyszy jakieś dźwięki z wnętrza organizmu matki (jej bijące serce, pracujący żołądek) lub dźwięki z zewnątrz. W związku z czym noworodek, aby zasnąć, nie musi mieć zupełnej ciszy, gdyż będzie przyzwyczajony do hałasów.

Najbardziej przyjemnym dźwiękiem dla dziecka jest głos jego mamy.

Wygląd dziecka w 32 tygodniu ciąży


W 32 tygodniu ciąży dziecko ma około 29 cm długości, a waży około 1,8 kg.

Objawy w 32 tygodniu ciąży


Do 32 tygodnia ciąży macica powiększyła około 500 razy swoją objętość. Dno macicy znajduje się teraz pod żebrami. Macica coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne powodując nasilenie dolegliwości ciążowych: problemów z oddychaniem, zgagi, zaparć, ciągłego parcia na pęcherz moczowy. Szczególnie uciążliwe jest chodzenie w nocy do toalety, które powoduje, że kobieta jest niewyspana i rozdrażniona.

Mimo uciążliwości związanych z częstym oddawaniem moczu nie wolno ograniczać picia, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, ponieważ odwodnienie w ciąży może być przyczyną kolejnych dolegliwości, np. żylaków, hemoroidów.

W 32 tygodniu ciąży może pojawiać się zwiększona ilość białej wydzieliny z pochwy.

Coraz trudniej kobiecie w ciąży poruszać się oraz spać, przez co ciągle jest zmęczona.

Zalecenia w 32 tygodniu ciąży


W ciąży należy uważać, aby nie zarazić się listeriozą, chorobą szczególnie groźną dla dziecka w trzecim trymestrze ciąży. Listerioza to zakaźna choroba bakteryjna atakująca kobiety w ciąży i ich dzieci przez łożysko oraz osoby o obniżonej odporności.

Objawy listeriozy: wysoka gorączka do 38-39 stopni C oraz często występujące z nią zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, gardła, mięśni, czasem problemy z przewodem pokarmowym i drogami moczowymi.

Nieleczona listerioza może doprowadzić do hipotrofii czyli zahamowania wzrostu dziecka i do śmierci dziecka w łonie matki lub w ciągu 48 godzin po porodzie. Listerioza często wywołuje przedwczesny poród.

Aby nie zarazić się listeriozą w trakcie ciąży należy unikać kontaktu z nieznajomymi psami i kotami. Ponadto należy jeść tylko bardzo dokładnie umyte owoce i warzywa, dokładnie usmażone lub ugotowane mięso oraz nie należy jeść niepasteryzowanych produktów mlecznych.


Zobacz także kolejny: 33 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści