ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

36 tydzień ciąży rozwój dziecka dobiega końca. W 36 tygodniu ciąży u kobiet mających rodzić po raz pierwszy może wystąpić obniżenie brzucha przed porodem.

Rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży


Rozwój dziecka jest niemal zakończony. Rozwijają się jeszcze płuca, a pod skórą ciągle pogrubia się warstwa tłuszczu. Gdyby dziecko urodziło się w tym tygodniu byłoby jeszcze wcześniakiem.

Dziecko ma coraz więcej włosów na głowie i pięknie ukształtowane brwi oraz rzęsy, a policzki są ładnie zaokrąglone.

Po wielu tygodniach ciąży mięśnie dziecka się rozwinęły i nabrały siły.

W worku owodniowym dziecku jest już teraz bardzo ciasno, ale nic się mu z tego powodu nie dzieje. Ma możliwość poruszania się w nim, ale większość czasu spokojnie oczekuje na moment porodu.

Wygląd dziecka w 36 tygodniu ciąży


W 36 tygodniu ciąży dziecko ma około 34 cm długości, a waży około 2,8 kg.

Objawy w 36 tygodniu ciąży


Macica jest teraz większa o około 1000 razy od macicy kobiety niebędącej w ciąży.

W 36 tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy może zacząć się obniżać, dzięki czemu żołądek oraz płuca będą miały więcej miejsca, a przez to spożywanie posiłków i oddychanie będzie dużo łatwiejsze, niż we wcześniejszych tygodniach ciąży.

Obniżenie brzucha kobiety w ciąży to obniżenie dna macicy, oznaczające przesuwanie się dziecka w kierunku kanału rodnego.

Dziecko przyjmuje pozycję do porodu.

Proces obniżania się brzucha przed porodem w 36 tygodniu ciąży dotyczy tylko kobiet, które będą rodzić swoje pierwsze dziecko. W kolejnych ciążach obniżenie dziecka ma miejsce w ostatnim tygodniu, a często podczas rozpoczęcia się porodu.

Nacisk dziecka na pęcherz moczowy może być tak duży, że kobieta w ciąży niemal ciągle jest w toalecie. Nacisk na pęcherz moczowy może być nawet większy niż wcześniej. Nie wolno ograniczać picia płynów. Obecnie pojemność pęcherza moczowego to tylko około 1/3 objętości pęcherza moczowego sprzed ciąży.

Może też występować ból okolic krocza spowodowany ciężarem dziecka.

Pod koniec ciąży zwiększy się ilość i gęstość wydzieliny z pochwy. Wydzielina z pochwy może być odrobinę zabarwiona krwią, szczególnie na skutek badania ginekologicznego, czy współżycia seksualnego.

Jeżeli nagle pojawi się duża ilość galaretowatego czerwonego śluzu tzw. czop śluzowy, może to oznaczać rozpoczęcie porodu, ale najczęściej poród ma miejsce nawet kilka dni później.

Zalecenia w 36 tygodniu ciąży


Duży problem stanowi teraz chodzenie. Należy unikać sytuacji mogących skończyć się potknięciem i upadkiem np. tańca.


Zobacz także kolejny: 37 tydzień ciąży i artykuły o porodzie


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści