ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

29 tydzień ciąży dziecko regularnie oddycha i wykształca się pamięć dziecka. W 29 tygodniu ciąży może pojawić się bezsenność w ciąży i nietrzymanie moczu.

Rozwój dziecka w 29 tygodniu ciąży


Od 29 tygodnia ciąży szansa na przeżycie wcześnie urodzonego dziecka gwałtownie wzrasta. Dziecko urodzone w 29 tygodniu ciąży miałoby około 90% szans na przeżycie dzięki urządzeniom podtrzymującym życie.

Ciało dziecka i jego organy wewnętrzne bardzo szybko rosną. W związku z czym zmniejsza się ruchliwość dziecka. Dziecko nie będzie miało już miejsca w wodach płodowych na robienie fikołków, ale nadal będzie się przekręcało, poruszało kończynami. Nie będzie już intensywnych kopnięć, lecz raczej rozpychanie. Dziecko nadal jest aktywne wtedy, gdy kobieta odpoczywa, a szczególnie wtedy, gdy chce spać.

Dziecko rozpoczyna w miarę regularne oddychanie. We wcześniejszych tygodniach dziecko oddychało od czasu do czasu.

Skóra dziecka jest coraz grubsza i coraz mniej zmarszczona na skutek zwiększającej się tkanki tłuszczowej pod skórą. Przez skórę nie widać już naczyń krwionośnych.

Dziecko potrafi mrugać powiekami i skupić wzrok na jakimś punkcie.

Główka jest już proporcjonalna w stosunku do reszty ciała.

Dziecku zaczyna wykształcać się pamięć. W związku z czym można włączać dziecku muzykę, najlepiej spokojną, kojącą. Być może właśnie ta muzyka będzie w stanie uspokoić dziecko po jego narodzinach.

W 29 tygodniu ciąży dziecko może zmienić pozycję w worku owodniowym i przyjąć pozycję głową w dół. W ten sposób dziecko zaczyna przygotowania do porodu.

Wygląd dziecka w 29 tygodniu ciąży


W 29 tygodniu ciąży dziecko ma około 26 cm długości, a waży około 1,25 kg.

Objawy w 29 tygodniu ciąży


Wiele kobiet cierpi w tym czasie na bezsenność. Bezsenność w ciąży może mieć wiele różnych przyczyn: częste oddawanie moczu, problem z wygodnym ułożeniem się do snu, aktywność dziecka.

Powiększająca się macica wypycha żołądek w górę powodując zgagę. Zjadanie częstych i małych posiłków pomoże złagodzić tę uciążliwą dolegliwość ciążową.

Mogą puchnąć stopy i kostki nóg. Na puchnące stopy i kostki nóg w ciąży pomocne mogą być masaże, ćwiczenia. Należy często odpoczywać z nogami uniesionymi do góry. Jeżeli opuchlizna jest bardzo nasilona to należy skontaktować się z lekarzem.

Nietrzymanie moczu w ciąży to dolegliwość dotykająca połowy kobiet w ciąży. Dolegliwość ta nazywana jest wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wraz z upływem czasu nietrzymanie moczu w ciąży może być coraz bardziej uciążliwe. Parę tygodni po porodzie dolegliwość powinna ustąpić.

Zalecenia w 29 tygodniu ciąży


Jeżeli kobieta ma ochotę na seks w ciąży to może go uprawiać pod warunkiem, że lekarz nie widzi przeciwwskazań.


Zobacz także kolejny: 30 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści