ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
Przejdź do treści

31 tydzień ciąży płuca dziecka zaczynają wydzielać surfaktant. W 31 tygodniu ciąży może z piersi kobiety wyciekać siara pierwszy pokarm dla noworodka.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży


Dziecko będzie coraz bardziej przybierać na wadze i wolniej rosnąć.

Żołądek, jelita oraz nerki usilnie pracują. Połykane przez dziecko wody płodowe są wchłaniane przez układ pokarmowy dziecka. Przez połykanie wód płodowych dziecko rozwija swój układ pokarmowy. Smak wód płodowych prawdopodobnie zależy od tego, czym się kobieta odżywia. To samo jest ze smakiem mleka matki.

Płyn owodniowy dostarcza dziecku około 40 kalorii dziennie.

W czasie ciąży na skórze dziecka mogą pojawić się niewielkie zmiany, są to znamiona lub naczyniaki płaskie. Zmiany te nie mają związku z porodem, ani z postępowaniem matki w trakcie ciąży oraz nie mają charakteru zmian złośliwych. Zmiany te najczęściej występują na twarzy, główce lub szyjce dziecka. Część tych zmian, szczególnie naczyniaki, zanikną w pierwszym roku życia dziecka, ale część z nich może pozostać.

W 31 tygodniu ciąży komórki znajdujące się w płucach dziecka wydzielają surfaktant, który jest substancją nawilżającą zapobiegającą sklejaniu się tkanek płucnych. Bez tej substancji dziecko nie może oddychać poza obrębem macicy.

Tkanka tłuszczowa ciągle grubieje i stanowi obecnie 3,5% całej masy ciała dziecka, a zwiększy się do 15% całej masy ciała do momentu narodzin dziecka.

Dziecko jest coraz mniej aktywne ze względu na coraz większą wagę i mniej miejsca w wodach płodowych. Mimo tego, kobieta powinna odczuwać 10 ruchów dziecka na dobę.

Wygląd dziecka w 31 tygodniu ciąży


W 31 tygodniu ciąży dziecko ma około 28 cm długości, a waży około 1,6 kg.

Objawy w 31 tygodniu ciąży


W 31 tygodniu ciąży może zacząć wyciekać, o ile wcześniej to nie nastąpiło, siara z piersi. Może być jej tak dużo, że będzie brudzić biustonosz. Pomocne mogą być wkładki laktacyjne, które wchłoną siarę.

W następnych tygodniach ciąży przyrost masy ciała kobiety powinien wynosić 0,5 kg na tydzień. Wciąż należy zdrowo się odżywiać i dużo odpoczywać, bo organizm kobiety musi cały czas bardzo ciężko pracować.

Zalecenia w 31 tygodniu ciąży


Teraz jest już najwyższy czas na zapisanie się na zajęcia do szkoły rodzenia.

Zbliża się powoli koniec ciąży, a wraz z nim różne emocje: strach, niepokój. W związku z czym na tym etapie ciąży można wybrać szpital i go obejrzeć. W ten sposób kobieta oswoi się z miejscem, w którym będzie rodzić.


Zobacz także kolejny: 32 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Trzeciego Trymestru Ciąży

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza, że wyrażasz na nie zgodę i akceptujesz politykę prywatności.
Copyright © 2011-2018 ABCmaluszka.pl
Serwis ABCmaluszka.pl ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie ABCmaluszka.pl
Wróć do spisu treści