25 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży to intensywny rozwój kręgosłupa dziecka. W 25 tygodniu ciąży może pojawić się zgaga. Zgaga w ciąży to efekt nacisku rosnącej macicy na żołądek.
Rozwój dziecka w 25 tygodniu ciąży
W 25 tygodniu ciąży najbardziej intensywnie rozwija się kręgosłup poprzez kształtowanie się kręgów, więzadeł i stawów.
Dziecko może często męczyć czkawka, która może być wynikiem „oddychania” wodami płodowymi. Dziecko ciągle połyka i wydala płyn owodniowy. Płyn owodniowy odnawia się w ciągu 3 godzin.
Skóra dziecka powoli staje się różowa z powodu naczyń krwionośnych, które tworzą się w skórze dziecka, ale nadal jest cienka.
Płuca nadal się rozwijają, a to oznacza, że nie są jeszcze gotowe do samodzielnego oddychania i nie będą przez następne tygodnie. Mogą się już otworzyć dziurki noska dziecka.
Dziecko może otworzyć oczy. Jego wzrok przyciąga światło z zewnątrz brzucha i dlatego rozpoczyna swój rytm snu i czuwania podobny do rytmu mamy. Jeżeli mama nie lubi wcześnie wstawać, to i dziecko prawdopodobnie będzie miało tak samo.
Dzięki ruchowi dziecko staje się coraz bardziej sprawne fizycznie i świadome świata, które go otacza. Cały czas bada przestrzeń wokół siebie poprzez dotykanie. Często łapie pępowinę i się nią bawi. Bawi się też swoimi rączkami, nóżkami i dotyka twarzy.
Wygląd dziecka w 25 tygodniu ciąży
W 25 tygodniu ciąży dziecko ma około 22 cm długości, a waży około 700g.
Objawy w 25 tygodniu ciąży
Dno macicy znajduje się około 5 cm nad pępkiem. Rosnąca macica ma wielkość piłki i zwiększa nacisk na układ pokarmowy, co wywołuje dokuczliwą zgagę w ciąży.
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży: należy jeść mało, ale często oraz należy unikać napojów z dużą ilością cukru. Herbata imbirowa może pomóc załagodzić zgagę w ciąży.
Duża macica powoduje, że poruszanie się sprawia kobiecie trudność. Noszenie przez całą dobę dużego brzucha może być bardzo męczące.
Brzuch każdej kobiety ciężarnej uwypukla się indywidualnie: jednym bardziej do góry i przodu, innym bardziej na boki. Wygląd brzucha nie wskazuje na to, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.
Zalecenia w 25 tygodniu ciąży
Teraz jest dobry czas na rozpoczęcie przygotowania się do porodu - zapisanie się do szkoły rodzenia. W szkole rodzenia kobieta nauczy się między innymi metod radzenia sobie z bólem, ćwiczeń oddechowych, opieki nad dzieckiem.
Nie należy zapominać o umiarkowanym wysiłku fizycznym. Wysiłek fizyczny pozwoli kondycyjnie przygotować organizm kobiety do trudnego zadania jakim jest poród.
Zobacz także kolejny: 26 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci