ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

22 tydzień ciąży to czas kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać głosy. W 22 tygodniu ciąży może pojawić się ostuda maska ciążowa: przebarwienia na skórze twarzy.

Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży


Oczy dziecka pozostają zamknięte, a tęczówki zaczynają nabierać koloru. Dziecko porusza gałkami ocznymi.

Skóra dziecka wygląda jakby była na niego za duża. Powodem tego jest mała ilość tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa, która jest niezbędna do wytwarzania ciepła, zacznie się teraz powiększać.  

Dziecko reaguje na zmiany temperaturowe np. poprzez kopnięcia.

Zmysł dotyku jest już całkowicie rozwinięty, dzięki czemu dziecko zaczyna być świadome swojego ciała. Bawi się nogami i rękami poprzez ich wyciąganie, dotykanie, krzyżowanie.

Słuch jest rozwinięty na tyle, że dziecko zaczyna rozpoznawać głos matki. Dlatego też, można do dziecka mówić, śpiewać, czytać, a nawet puszczać mu spokojną muzykę. Po porodzie ta sama muzyka może dziecko uspokajać.

W 22 tygodniu ciąży ruchy dziecka powinny być już wyczuwalne przez kobietę, ale niekoniecznie każdego dnia, ponieważ dziecko jest jeszcze bardzo małe. Dziecko często kopie, gdy się czegoś przestraszy, np. głośnej muzyki.

Wygląd dziecka w 22 tygodniu ciąży


W 22 tygodniu ciąży długość dziecka to około 19 cm, a waga to około 350 g.

Objawy w 22 tygodniu ciąży


Wraz ze wzrostem brzucha pępek zmienia swój wygląd z wklęsłego na wypukły. Po porodzie pępek wróci do swojego wyglądu sprzed ciąży. Dno macicy znajduje się około 2 cm nad pępkiem.

Samopoczucie kobiety może być teraz najlepsze ze względu na niewielki brzuszek, który jeszcze w niczym nie przeszkadza.

U większości kobiet w ciąży pojawia się na twarzy ciemne znamię mające kształt motyla, które zwane jest ostudą lub maską ciążową i raczej znika po porodzie. Znamię często ma postać plamek. Można je maskować korektorem zbliżonym do odcienia skóry.

Zalecenia w 22 tygodniu ciąży


Do rozwoju kości dziecka bardzo potrzebny jest wapń, który można znaleźć w mleku, jogurcie, kefirze, maślance, serze żółtym, serze białym i innych produktach mlecznych.

Kobiety będące w drugim trymestrze ciąży często mają większe potrzeby seksualne niż przed ciążą. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży seks w ciąży jest raczej bezpieczny. Nie należy się obawiać o dziecko, gdyż jest ono bezpieczne w worku owodniowym.

Najwygodniejsze pozycje seksualne w ciąży to np.: na boku, siedząca na kolanach mężczyzny.


Zobacz także kolejny: 23 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści