ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

16 tydzień ciąży to pierwsze ruchy oczu dziecka oraz reakcja na dźwięki. W 16 tygodniu ciąży pamięć krótkoterminowa kobiety ulega pogorszeniu, a seks w ciąży staje się przyjemnością.

Rozwój dziecka w 16 tygodniu ciąży


W 16 tygodniu ciąży dziecko jest już całkowicie ukształtowanie i bardzo szybko rośnie oraz przybiera na wadze.

Paluszki rąk i nóg mają paznokcie całkowicie wykształcone i od tego momentu już tylko rosną. Niektóre dzieci rodzą się z bardzo długimi paznokciami.

Nos coraz wyraźniej jest widoczny.

Serce bije z prędkością 160 uderzeń na minutę.

W tym tygodniu dziecko męczą czkawki, których jego mama nie słyszy i nie czuje.

Dziecko cały czas ćwiczy swoje mięśnie poprzez ciągły ruch: porusza głową, nogami i rękami.

W 16 tygodniu ciąży dziecko wykonuje pierwsze ruchy oczami oraz potrafi już reagować na dźwięki.

Cały czas rośnie łożysko. Powiększa się też ilość płynu owodniowego.
Dziecko połyka w niewielkich ilościach płyn owodniowy, a potem go wydala.

U dziewczynki w jajnikach wytworzyły się komórki jajowe w ilości około 4 milionów, których liczba bardzo się pomniejszy do czasu jej narodzin.

Wygląd dziecka w 16 tygodniu ciąży


Głowa dziecka to teraz 1/3 długości całego ciała.

W 16 tygodniu ciąży dziecko ma około 12 cm długości od czubka głowy do pośladków, a waży około 75-85 g i nadal zmieściłoby się w dłoni dorosłego człowieka.

Objawy w 16 tygodniu ciąży


W 16 tygodniu ciąży kobiecie pogarsza się pamięć krótkoterminowa. Oznacza to, że kobieta może zapomnieć o sprawach, które miała za chwilę załatwić np. zapomniała po co przyszła do sklepu. Może też nie pamiętać gdzie położyła przed chwilą jakiś przedmiot, albo gdzie powinien leżeć dany przedmiot.

W 16 tygodniu ciąży niektóre kobiety mogą poczuć po raz pierwszy ruchy swojego dziecka, na razie bardzo delikatne, ledwo wyczuwalne i niemal odczuwane jako łaskotanie. Czasem trudno je jeszcze rozpoznać jako poruszanie się dziecka.

Między 13 a 16 tygodniem ciąży może przybyć kobiecie do 2 kg.

Po 16 tygodniu ciąży poronienie raczej się już nie zdarza.

Kobieta prawdopodobnie ma zwiększony apetyt na seks. Życie erotyczne w końcu nabierze barw. Jeżeli lekarz nie będzie widział żadnych przeciwwskazań do seksu w ciąży, to można współżyć niemal do ostatnich dni ciąży.

W ciąży wydzielina z pochwy jest bardziej obita, co jest zjawiskiem normalnym i powstaje pod wpływem zmian hormonalnych.

Pochwa ma lepsze ukrwienie i jest bardziej nawilżona, co sprzyja występowaniu infekcji. Występujące upławy, pieczenie, ból, świąd są objawami niepokojącymi i powinien o nich dowiedzieć się lekarz. Infekcje należy leczyć, ale nie na własną rękę.

Obrzęk kostek i nadgarstków w ciąży to częsta dolegliwość ciążowa. Ten stan rzeczy spowodowany jest nagromadzeniem płynów w tkankach. O obrzęku należy powiedzieć lekarzowi, szczególnie wtedy, gdy obrzęk bardzo się powiększa. Obrzęk powstaje prawdopodobnie wtedy, gdy żyły się rozszerzają. Rozszerzanie się żył ułatwia przepływ większej ilości krwi i przypływ płynów osadzających się w tkankach. Zapobiegać obrzękom można poprzez: wypijanie dużych ilości płynów, krótkie i szybkie spacery, odpoczywanie z wyżej uniesionymi nogami, unikanie noszenia ciasnych skarpet i za ciasnych butów, spanie na lewym boku.


Zobacz także kolejny: 17 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści