ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

17 tydzień ciąży to możliwe pierwsze ruchy dziecka w ciąży odczuwalne przez matkę. W 17 tygodniu ciąży należy zacząć stosować zalecane pozycje do spania w ciąży: na boku, najlepiej lewym.

Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży


W 17 tygodniu ciąży dziecko zaczyna bardzo szybko rosnąć.

Na paluszkach rąk dziecka zaczynają się tworzyć linie papilarne. Pojawia się również odruch chwytania, dzięki czemu dziecko może odkryć możliwość zabawy pępowiną poprzez jej pociąganie i ściskanie. Dziecko w ten sposób rozwija swój zmysł dotyku.

Serce dziecka bije dwa razy szybciej od serca matki. Bicia serca dziecka można posłuchać przez stetoskop.

Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek.

Dziecko ma nadal bardzo cienką skórę. Powstaje u niego brązowa tkanka tłuszczowa, która jest niezwykle ważna po jego urodzeniu, gdyż wytwarza ciepło i je utrzymuje. Tkanka tłuszczowa pozytywnie wpływa na przemianę materii dziecka.

Niemal całe ciało dziecka jest wrażliwe na dotyk, a najbardziej jego głowa.

Bardzo szybko rośnie łożysko, teraz jest tej samej wielkości co dziecko.

Narządy wewnętrzne zwiększają swoją objętość, rozwijają się i wzmacniają.

U dziewczynek zaczynają powstawać narządy rozrodcze: macica, jajowody, pochwa.

U chłopczyków zaczyna rozwijać się gruczoł krokowy, a penis jest w pełni ukształtowany.

Wygląd dziecka w 17 tygodniu ciąży


W 17 tygodniu ciąży dziecko ma około 13 cm długości od czubka głowy do pośladków i waży około 120 g.


Objawy w 17 tygodniu ciąży

Wielu kobietom najbardziej podoba się drugi trymestr ciąży, ponieważ widać, że są już w ciąży - z czego są bardzo dumne, a zarazem brzuszek jest jeszcze niewielki i jej nie przeszkadza.

Do końca 17 tygodnia ciąży kobiecie może przybyć na wadze od 2,2 kg do 4,5 kg.

Macica wciąż rośnie, co może nadal powodować ból. Poza tym nacisk macicy na jelita powoduje nieustanne problemy z zaparciami w ciąży. Picie dużych ilości wody i jedzenie warzyw oraz owoców pomogą oczyścić jelita. Rosnąca macica powoli zaczyna uciskać przeponę, co w konsekwencji powoduje problemy z oddychaniem w ciąży.

Inne dolegliwości ciążowe mogące występować to krwawienia z nosa oraz zatkany nos. Przyczyną tych dolegliwości ciążowych jest zwiększona objętość krwi.

Skóra na brzuchu zaczyna się rozciągać, co wywołuje jej swędzenie.

Zalecenia w 17 tygodniu ciąży


O skórę na brzuchu podczas ciąży należy szczególnie dbać, aby uniknąć rozstępów. Nawilżanie skóry brzucha, głównie po jego bokach może zapobiec powstawaniu rozstępów w ciąży. Najczęściej ten problem nie dotyka kobiet mających skórę elastyczną i nieprzybierających w ciąży za dużo na wadze. Skórę na brzuchu trzeba dobrze nawilżać poprzez np.: krem nawilżający lub oliwkę, albo produktami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży.

Z pozycjami do spania: na plecach i na brzuchu należy się w ciąży pożegnać, ponieważ mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości ciążowe.

Najwygodniejsze i zalecane pozycje do spania w ciąży to spanie na boku, szczególnie na lewym. Między nogi można włożyć poduszkę i założyć nogę na nogę. Spanie na lewym boku ma wpływ na lepszy przepływ krwi, który może zmniejszyć dolegliwości związane z obrzękami, żylakami.

Codzienne spacery, bądź inny ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm kobiety w ciąży i ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka.


Zobacz także kolejny: 18 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści