ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Imiona dla dzieci - Jak wybrać imię dla dziecka?

Imiona męskie, żeńskie, najpopularniejsze, rzadkie, oryginalne, tradycyjne, nowoczesne, nietypowe, słowiańskie, staropolskie, zagraniczne, święte. Jak z nich wybrać imię dla dziecka? Nasze rady oraz lista imion – imiennik dla chłopców i imiennik dla dziewczynek pomoże Wam wybrać najładniejsze imiona dla dzieci.

Imię dla dziecka


Każde dziecko po urodzeniu otrzymuje imię, które wybierają dla niego jego rodzice.

Jak wybrać imię dla dziecka? Jakie imię dla dziewczynki, a jakie dla chłopca? Od odpowiedzi na te pytania może zależeć przyszłość dziecka.

Wybór imienia dla dziecka to wbrew pozorom niełatwa decyzja.

Wybierając imię dla dziecka należy pamiętać, że imię wybieramy dla dziecka, a nie dla siebie. To nasze dziecko w przyszłości powinno być zadowolone ze swojego imienia, a nie my. To ono będzie z nim żyło, a od naszej decyzji zależy czy będzie ponosiło w codziennym życiu negatywne skutki związane z wybranym przez nas imieniem.

Przy wyborze imienia nie ulegajmy presji otoczenia, emocjom, aktualnej modzie na imiona, czy naciskom rodziny i znajomych. Warto posłuchać porad rodziny oraz znajomych, ale wybór imienia pozostawmy sobie.

Dokonując wyboru imienia nie doprowadźmy do sytuacji, w której nasze dziecko, gdy już podrośnie, będzie wstydziło się swojego imienia lub będzie wyśmiewane z powodu imienia przez swoich rówieśników, kolegów i koleżanki na placu zabaw, w przedszkolu, czy szkole.

Zbyt oryginalne imię może spowodować, że dziecko będzie miało poczucie niższej wartości, kompleksy i problemy emocjonalne oraz w przyszłości może mu utrudnić awans i zrobienie kariery zawodowej.

Dlatego decyzja o wyborze imienia dla swojego dziecka powinna być bardzo dobrze przemyślana przez oboje rodziców i podjęta najlepiej jeszcze przed narodzinami dziecka.

Po porodzie dojdą nowe obowiązki związane z opieką nad noworodkiem i na przemyślany wybór imienia może zabraknąć czasu i sił.

O imieniu dla dziecka warto pomyśleć już od chwili poznania płci dziecka.

O tym czy to chłopczyk, czy dziewczynka rodzice najczęściej dowiadują się po badaniu USG połówkowym (genetycznym) wykonywanym w 5 miesiącu ciąży, między 18 a 22 tygodniem ciąży. W 5 miesiącu ciąży, czyli w połowie ciąży, można określić płeć dziecka praktycznie ze 100% pewnością.

Niektórzy rodzice nie czekają z wyborem imienia do czasu kiedy można poznać płeć dziecka, ale już po pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym mają gotową listę imion zarówno dla chłopczyka, jak i dziewczynki.

Dla jednych rodziców decyzja o wyborze imienia dla dziecka jest łatwa. Wystarczy, że przeglądną listę najpopularniejszych imion i po krótkim namyśle wybiorą odpowiednie imię dla swojego dziecka. Inni rodzice potrzebują trochę więcej czasu oraz wskazówek, bo nie mają pewności czym należy się kierować przy wyborze imienia dla swojego dziecka.

Poniżej znajdziesz informacje, wskazówki oraz listy imion, które ułatwią Ci wybór najlepszego imienia dla Twojego dziecka.

Drugie imię


Jedno czy dwa imiona? Większość rodziców nadaje swoim dzieciom dwa imiona. Ma to uzasadnienie praktyczne.

Jeśli nie trafimy z wyborem pierwszego imienia dla dziecka, to mając drugie imię, można zamienić ich kolejność w ciągu pół roku od rejestracji w USC, bez większych formalności.

Gdy dziecko dorośnie, a ma dwa imiona i pierwsze imię mu się nie podoba, to może w codziennym życiu (oprócz sytuacji, w których konieczna jest zgodność danych z dowodem osobistym) używać tego drugiego zamiast pierwszego. Funkcjonując w codziennym życiu pod drugim imieniem, łatwiej go później formalnie zamienić na pierwsze imię.

Dlatego nadając dziecku pierwsze imię bardzo oryginalne lub rzadkie warto wybrać jako drugie imię dla dziecka imię bardziej tradycyjne.

Jeśli wahaliśmy się przy wyborze imienia między oryginalnością, a tradycją i zwyciężyło tradycyjne imię, to warto te oryginalne imię dać jako drugie.

Nigdy nie wiadomo kim będzie nasze dziecko jak dorośnie. Może nasze dziecko będzie artystą, pisarzem i to drugie oryginalne imię może się przydać jako wyróżniający go pseudonim artystyczny.

Najczęściej drugie imię dziecka związane jest z tradycją rodzinną i jako drugie imię dla dziewczynki są nadawane imiona mamy, babci czy ulubionej krewnej, a drugie imię dla chłopca to imię po ojcu, dziadku.

Często też jako drugie imię dla dziecka wybierane jest imię święte, czyli imiona świętych lub błogosławionych.

Niezalecane imiona


Rada Języka Polskiego, która opiniuje między innymi nowe imiona wymyślone przez rodziców, przygotowała i opublikowała listę imion, których nadawanie nie zaleca dzieciom polskich rodziców, ale nie zakazuje ich nadawać. Imiona z tej listy można nadawać dzieciom pod warunkiem, że zgodzi się na nie Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Niezalecane imiona dla dzieci:
1. Abbadon
2. Akaina
3. Alexander
4. Alma
5. Andrzelika
6. Ardena
7. Arkhan
8. Bastian
9. Benjamin
10. Bhakti
11. Boromir
12. Brian
13. Carmen
14. Carmena
15. Chiara
16. Clea
17. Cyntia
18. Dajana
19. Emaus
20. Ewan
21. Herrada
22. Jaila
23. Joshua
24. Julka
25. Karla
26. Klea
27. Krystina
28. Kuba - jako imię dla dziewczynki
29. Lester
30. Lilith
31. Lorina
32. Majka
33. Malta
34. Martin
35. Martyn
36. Maximilian
37. Maya
38. Merlin
39. Montezuma
40. Morena
41. Natasha
42. Nicol - jako imię dla dziewczynki
43. Nicole - jako imie dla dziewczynki
44. Nika
45. Nikol - jako imię dla chłopca i dziewczynki
46. Nikola - jako imię dla chłopca
47. Ole
48. Opieniek
49. Pacyfik
50. Pakita
51. Poziomka
52. Radek
53. Rener
54. Ricardo
55. Sofia
56. Tea
57. Teonika
58. Tonia
59. Tupak
60. Una
61. Unka
62. Veronika
63. Victoria
64. Violeta
65. Violetta
66. Wilga
67. Wilk
68. William
69. Xymena

Jeśli wymyśliliśmy jakieś bardzo oryginalne imię dla naszego dziecka, a tego imienia nie ma na listach imion nadawanych obecnie lub w poprzednich latach, to warto zwrócić się z prośbą o opinię odnośnie możliwości nadania tego imienia do Rady Języka Polskiego.

Pochodzenie imion – imiona słowiańskie, staropolskie, polskie


Szukając imienia, bądź imion dla dziecka, warto wiedzieć jakie jest pochodzenie polskich imion.

Prawdopodobnie pierwszymi imionami występującymi na ziemiach polskich były imiona pochodzące od nazw pospolitych tzw. imiona odapelatywne.

Posługiwali się nimi Słowianie, którzy zamieszkiwali między innymi tereny dzisiejszej Polski. Od używanego przez nich języka słowiańskiego pochodzi określenie imiona słowiańskie. Są to pierwsze imiona polskie.

Słowianie tworzyli imiona będące odzwierciedleniem wyglądu danego człowieka (np. imię Gęba), jego cech charakteru, wykonywanego zawodu (np. imię Kowal), miejsca zamieszkania, a także inspirując się roślinami, zwierzętami.

Imiona odapelatywne utworzone od nazw pospolitych używane były przez najniższe warstwy społeczne np. chłopów.  

Z czasem obok imion odapelatywnych, czyli jednoczłonowych imion słowiańskich, zaczęły powstawać jednowyrazowe imiona słowiańskie dwuczłonowe, które nadawano w początkowym okresie głównie dzieciom królów, książąt, ważnych osób, szlachcie, czyli osobom z wyższych warstw społecznych.

Imiona słowiańskie dwuczłonowe miały podkreślać prestiż osoby je noszącej.

Po upowszechnieniu się imion słowiańskich dwuczłonowych imiona odapelatywne zaczęły występować równolegle z nimi jako przydomek imienia, by od końca XIII wieku zacząć stopniowo stawać się nazwiskiem.

Imię słowiańskie dwuczłonowe to imiona złożone z dwóch części (członów) w jeden wyraz z charakterystyczną końcówką: -dał, -dar, -gniew, -gost, -mierz, -mił, -mir, -mysł, -os, -osz, -pełk, -rad, -rod, -sław, -us, -usz, -wid, -wład, -wój np. Sławomir, Bolesław.

W imionach słowiańskich dwuczłonowych przestawiano też kolejność członów imienia i charakterystyczna końcówka imienia stawała się początkiem nowego np. Mirosław i Sławomir.

Tworząc imiona słowiańskie dwuczłonowe starano się by przez to imię, noszący je człowiek, pozytywnie się wyróżniał i był poważany przez innych. Dlatego imiona słowiańskie zawierają odniesienia między innymi do sławy, bohaterstwa w walce, pokoju, miłości, rodziny. Imiona te miały pełnić też funkcję ochronną przed działaniem złych mocy, magii lub opisywały dane dziecko.

Żeńskie imiona słowiańskie tworzono najczęściej przez dodanie do imienia męskiego końcówki –a np. Ludomira, Radosława.

Wraz z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa (chrzest polski w 966 r.) rozpoczął się proces wypierania kultury słowiańskiej jako pogańskiej i dotyczyło to także imion. Najpierw zaczęto nadawać imiona chrześcijańskie jako drugie imię obok imienia słowiańskiego, a wraz z rozwojem chrześcijaństwa imiona słowiańskie zaczęto zastępować imionami chrześcijańskimi.

Nadawane imiona chrześcijańskie związane były z Biblią. Ze Starego Testamentu pochodziły imiona np. Ewa, Adam, a z Nowego Testamentu imiona apostołów np. Jan, Łukasz, Marek, Mateusz.

Oprócz imion biblijnych zaczęto także nadawać imiona świętych i męczenników obcego pochodzenia.

Najbardziej znane imiona chrześcijańskie pochodzące z języków obcych:
  • angielskie np. Edward, Sabrina
  • aramejskie np. Barnaba, Bartłomiej, Marta, Tadeusz, Tomasz
  • celtyckie np. Artur, Brygida, Dagmara, Gaweł
  • greckie np. Aleksander, Cyprian, Damian
  • hebrajskie np. Daniel, Dawid
  • litewskie np. Danuta, Witold
  • łacińskie np. Adrian, Benedykt, Cezary, Dominik
  • niemieckie np. Adolf, Albert, Bernard, Edward

Imiona słowiańskie występowały obok imion chrześcijańskich do przełomu XV i XVI w. W XVI wieku imiona słowiańskie zostały prawie całkowicie zastąpione przez imiona chrześcijańskie.

W połowie XVI wieku po soborze trydenckim (1545-1563) Kościół Katolicki całkowicie zakazał nadawania imion niechrześcijańskich. W Polsce tymi zakazanymi imionami niechrześcijańskimi były imiona słowiańskie.

Imiona słowiańskie, które zachowały się i były dalej nadawane to: Kazimierz, Stanisław, Wojciech, ponieważ były to imiona noszone przez świętych.

Imiona chrześcijańskie występują do dnia dzisiejszego. Natomiast większość imion słowiańskich nie przetrwała do dzisiejszych czasów.

Inne nazwy imion słowiańskich to imiona staropolskie oraz rdzenne (rodzime) imiona polskie. Nazywane tak są ze względu na okres ich występowania (okres staropolski) oraz język używany do ich tworzenia i zapisywania. Język staropolski był pierwszym językiem pisanym w Polsce.

Imiona słowiańskie odrodziły się w XIX wieku, kiedy Polska w wyniku kolejnych zaborów przestała praktycznie istnieć na mapach przez ponad 100 lat. W tym okresie, aby zachować namiastkę polskości zaczęto nadawać dzieciom imiona słowiańskie, czyli rdzennie polskie.

Imiona słowiańskie nie są obecnie imionami popularnymi. Tylko niewielka ich część jest obecnie nadawana dzieciom przez ich rodziców.

Najpopularniejsze imię słowiańskie męskie to Stanisław, a najpopularniejsze imię słowiańskie żeńskie to Bogumiła.

Najpopularniejsze imiona słowiańskie męskie nadawane dzieciom w ostatnich latach to: Bogdan, Bogumił, Bogusław, Bolesław, Bronisław, Czesław, Dobromir, Gniewomir, Jaromir, Jarosław, Kazimierz, Krzesimir, Ludomir, Mieczysław, Mieszko, Miłosław, Mirosław, Miłosz, Przemysław, Radosław, Sławomir, Stanisław, Wacław, Witosław, Włodzimierz, Wojciech, Zbigniew, Zdzisław, Ziemowit.

Najpopularniejsze imiona słowiańskie żeńskie nadawane dzieciom w ostatnich latach to: Bogna, Bogumiła, Bogusława, Bożena, Bronisława, Czesława, Dobrawa, Ludmiła, Milena, Mira, Mirosława, Olga, Sławomira, Stanisława, Żywia.

Istnieje wiele imion słowiańskich obecnie już nienadawanych dzieciom lub bardzo rzadko nadawanych.

Rzadko nadawane imiona słowiańskie męskie: Bdzigost, Bolemir, Bolemysł, Brodzisław, Ciesław, Dobrosiodł, Falibog, Gościwid, Huniemir, Izbor, Jarostryj, Krzesisław, Lasota, Łękomir, Miłowit, Nasięgniew, Odolan, Przybysław, Radowuj, Samosąd, Świętopełk, Twardomir, Uściwoj, Wielebyt, Zdzierad, Żelistryj.

Rzadko nadawane imiona słowiańskie żeńskie: Bądzsława, Bratumiła, Chwalimira, Dalewuja, Falisława, Grzymisława, Hubysława, Imisława, Jarogniewa, Krzesława, Lechosława, Małomira, Nasława, Przezprawa, Rzepicha, Skarbimira, Świętożyźń, Tworzysława, Ubysława, Wyszesława, Zdziesława.

W kalendarzu polskich imienin w każdym miesiącu występują imiona słowiańskie, które zostały nadane dzieciom w ostatnich latach oraz takie, których już dawno nikt nie wybrał dla swojego dziecka.

Kalendarz imienin z imionami słowiańskimi nadawanymi dzieciom w ciągu ostatnich paru lat:

Styczeń - imiona słowiańskie:
Bogumił, Bogusław, Bronisław, Dobromir, Jarosław, Krzesimir, Mieczysław, Mieszko, Miłosz, Przemysław, Włodzimierz, Zdzisław oraz Bogumiła, Bogusława, Czesława, Dobrawa, Milena

Luty – imiona słowiańskie:
Bogdan, Bogumił, Gniewomir, Lubomir, Miłosław, Mirosław, Zbigniew oraz Mirosława

Marzec – imiona słowiańskie:
Bogdan, Bogusław, Kazimierz, Lubomir, Radosław, Wacław, Witosław, Zbigniew oraz Bogusława, Bożena, Olga

Kwiecień – imiona słowiańskie:
Czesław, Jaromir, Jarosław, Przemysław, Radosław, Wacław, Wojciech, Zbigniew oraz Bogumiła, Bogusława

Maj – imiona słowiańskie:
Bogusław, Bożydar, Jaromir, Lubomir, Sławomir, Stanisław, Wiesław oraz Ludmiła, Milena, Stanisława, Wisława

Czerwiec – imiona słowiańskie:
Bogumił, Bolesław, Bożydar, Czesław, Jarosław, Kazimierz, Lubomir, Mieczysław, Wiesław, Witosław, Władysław, Włodzimierz oraz Bogna, Bogumiła, Bożena, Czesława, Milena, Olga, Wanda

Lipiec – imiona słowiańskie:
Bogdan, Bogusław, Bolesław, Bożydar, Czesław, Krzesimir, Lubomir, Miłosław, Mirosław, Włodzimierz oraz Bogna, Czesława, Milena, Mirosława, Olga

Sierpień – imiona słowiańskie:
Bogdan, Bogusław, Bolesław, Bożydar, Bronisław, Miłosław, Włodzimierz oraz Sława

Wrzesień – imiona słowiańskie:
Bogusław, Bronisław, Czesław, Jaromir, Przemysław, Radosław, Stanisław, Wacław, Władysław oraz Bronisława, Ludmiła, Mira

Październik – imiona słowiańskie:
Bożydar, Bronisław, Przemysław, Sambor, Siemowit, Wacław, Ziemowit oraz Żywia

Listopad – imiona słowiańskie:
Bogdan, Bogumił, Bogusław, Bożydar, Jarosław, Lesław, Lubormir, Radosław, Sławomir, Stanisław, Ścibor, Wiesław, Zdzisław, Ziemowit oraz Stanisława

Grudzień – imiona słowiańskie:
Bogdan, Bogumił, Bogusław, Miłosław, Sławomir, Wiesław oraz Bogumiła, Sławomira


Imieniny - kalendarz imienin


W poszukiwaniu idealnego imienia dla swojego dziecka, rodzice przeglądają też kalendarz imienin, a niektórzy czekają z decyzją o wyborze imienia do dnia porodu i wybierają imię dla dziecka wśród imion występujących w kalendarzu imienin w dniu narodzin dziecka.

Wychodzą z założenia, że imię dziecka powinno być związane ze znakiem zodiaku oraz z dniem urodzin. Sprawdzają kto obchodzi w tym dniu imieniny i nadają jedno z tych imion dziecku.

Wybierając imię na zasadzie – kto ma dzisiaj imieniny, należy liczyć się z tym, że w dniu kiedy urodzi się dziecko, w kalendarzu mogą występować imiona bardzo nietypowe i oryginalne, a czasem imiona bardzo dziwne lub takie, które zupełnie nie spodobają się rodzicom dziecka.

Innym powodem nadawania imienia, z uwzględnieniem kalendarza imienin (daty imienin), jest zwyczaj urządzania imienin. Imieniny obchodzone w większym gronie przyjaciół lub znajomych to w Polsce bardzo popularny zwyczaj, popularniejszy niż chucznie obchodzone urodziny, które zazwyczaj urządza się tylko dla najbliższej rodziny.

Niektórzy rodzice na podstawie swoich doświadczeń z imieninami chcą wybrać takie imię dla dziecka, aby data imienin umożliwiła im urządzenie wspaniałej uroczystości imieninowej.

Jedni wolą urządzać imieniny latem, inni zimą, na wiosnę lub jesienią.

Rodzice mieszkający w domu za miastem i sami obchodzący chucznie swoje imieniny latem we własnym ogrodzie, wśród zieleni lub na tarasie na świeżym powietrzu, też mogą chcieć tego samego dla swojego dziecka.

Natomiast imieniny w dniu urodzin lub zbliżonym terminie, to jedna impreza urodzinowo-imieninowa, a więc mniejsze koszty.

Wybierając imię, dla którego w kalendarzu imienin występuje kilka lub nawet kilkanaście dat imienin, możemy później wybrać (my lub nasze dziecko jak dorośnie) datę imienin, która nam lub poźniej jemu będzie najbardziej odpowiadała.

Imiennik i imienniczka


Popularne jest też nadawanie dzieciom imion po swoich rodzicach, przodkach oraz po kimś kogo bardzo lubiliśmy, kochaliśmy lub bardzo dużo dla nas znaczył, bo był szlachetnym, dobrym i uczciwym człowiekiem. Tym kimś, oprócz naszych najbliższych, może być także ktoś znany, sławny, bohater, postać historyczna lub święty.

Chcemy, aby nasze dziecko stało się jego imiennikiem lub imienniczką. Mamy nadzieję, że dzięki temu imieniu dziecko przejmie też cechy swojego imiennika lub swojej imienniczki i w przyszłości będzie podobne do niego.

Jednak pamiętajmy, że samo imię nie wystarczy, aby ubodobnić się do swojego imiennika. Pozytywne cechy charakteru wybranego przez nas imiennika, czy imienniczki same nie przejdą wraz z imieniem po nim na nasze dziecko. Imiennik nie przejmie automatycznie cech i charakteru swojego imiennika.

To my rodzice mamy największy wpływ na cechy charakteru naszego dziecka.

To my uczymy dziecka właściwego postępowania. Mówimy mu, co jest dobre, a co złe, co wolno robić, a czego nie wolno robić. Tylko przez nasze wychowanie i wpajanie dziecku pozytywnych zachowań wybranego przez nas imiennika nasze dziecko w przyszłości może mieć do niego podobny charakter.

Znaczenie imion


Rodzice często zastanawiają się jakie imię może pasować do ich dziecka i dlatego sprawdzają znaczenie imion w nadziei, że lektura znaczenia poszczególnych imion pomoże im w wyborze imienia.

To dobry pomysł, chociaż po przeczytaniu wielu znaczeń imion, może okazać się, że w głowie rodziców dziecka powstanie mętlik z nadmiaru ilości przeczytanych informacji o imionach.

Wybieramy imię, którego znaczenie wskazuje na bardzo pozytywne cechy charakteru. Pamiętajmy jednak, że to, kim będzie nasze dziecko zależy w dużej mierze od nas, rodziców, a nie tylko od znaczenia danego imienia.

To rodzice, niemalże od urodzenia dziecka, kształtują jego charakter między innymi poprzez: rozmowy z dzieckiem, okazywanie uczuć dziecku, wskazywanie lub podpowiadanie właściwej drogi życiowej dziecka.

Dopasowanie imion


Warto się zastanowić nad wyborem takiego imienia dla dziecka, które pasowałoby do nazwiska dziecka. Zastanówmy się, czy dane imię ładnie brzmi w porównaniu z naszym nazwiskiem.

Niektóre połączenia imienia z nazwiskiem mogą brzmieć po prostu śmiesznie, np. Marek Ogarek.

Do dłuższego nazwiska zwykle bardziej pasuje krótkie imię, np. Julia - Julia Kowalewska i odwrotnie, czyli do krótszego nazwiska pasuje długie imię, np. Zuzanna - Zuzanna Kot.

Długie imię wraz z długim nazwiskiem może sprawić problem przy wpisywaniu ich do różnych urzędowych formularzy – mogą nie zmieścić się w rubryce dla nich przewidzianej.

Przy wyborze obcojęzycznego imienia zwróćmy uwagę czy dane imię pasuje do naszego polskiego nazwiska (np. Carlos Kolor). Należy się też zastanowić, czy dziecko będzie w przyszłości zadowolone z obcojęzycznego imienia.

Wybierzmy takie imię dla dziecka, którego inicjał będzie pasował do inicjału nazwiska. Inicjał imienia lub nazwiska to pierwsza litera imienia lub nazwiska z kropką, np. Krzysztof Malinowski – K.M.

Jeżeli wybierzemy imię na literę np. W do nazwiska zaczynającego się na literę C, to otrzymamy W.C., czyli litery jednoznacznie się wszystkim kojarzące, szczególnie dzieciom: kolegom i koleżankom naszego dziecka z przedszkola, klasy, czy podwórka.

Niejednokrotnie rodzice wybierają imię dla swojego dziecka rozpoczynające się na tę sama literę alfabetu co nazwisko. Niezły pomysł, o ile imię pasuje do nazwiska.

Zdrobnienia imion


Podczas wyboru imienia dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, czy imię, które nam się podoba ma zdrobnienia. Zdrobnienia imienia powinny brzmieć przyjemnie. Dlatego też dobrze jest zdrobnienia imienia wymówić na głos.

Warto wybrać imię, które można zdrabniać na wiele sposobów. Antoni, to imię bardzo popularne w ostatnich latach.

Zdrobnienia imienia Antoni to między innymi: Anteczek, Antek, Antko, Antolek, Anton, Antuś, Antoszek, Antosiek, Antoś.

Anteczek lub Antoś to zdrobnienia najczęściej używane przez rodziców w stosunku do małego dziecka. A później, gdy dziecko jest już nastolatkiem, częściej używane jest zdrobnienie – Antek.

Julia, to imię żeńskie również bardzo popularne w ostatnich latach, którego zdrobnienia są bardzo ładne i wymówione na głos mają bardzo przyjemne brzmienie.

Zdrobnienia imienia Julia: Jula, Julcia, Juleczka, Julisia, Julitka, Julka, Juluś.

Ponadto do małego dziecka przyjemniej się zwracać zdrobnieniem jego imienia np. Wojtuś zamiast Wojciech, czy Alusia zamiast Alicja. Zdrobnienie Alusia brzmi miękko i ciepło, jest pełne pozytywnych emocji.

Zdrobnienia imienia mogą być też trudne do wymówienia, np. zdrobnienia imienia Edeltrauda to np.: Edeltrunia, Edeltruś, Edeltrusia.

Jeżeli nie występuje zdrobnienie imienia, to może się okazać, że rówieśnicy naszego dziecka wymyślą jakieś złośliwe zdrobnienie jego imienia.

Najładniejsze imiona


W internecie można spotkać listy i rankingi: najładniejsze imiona dla dzieci, najładniejsze imiona żeńskie dla dziewczynek, najładniejsze imiona męskie dla chłopców i tak dalej.

Nie warto bezkrytycznie kierować się tymi listami najładniejszych imion ponieważ najładniejsze imię lub imiona to takie, które są najładniejsze dla rodziców dziecka, a nie dla innych osób.

Jednemu rodzicowi podobają się popularne imiona, innemu imiona słowiańskie, a jeszcze innemu imiona obcojęzyczne (zagraniczne) i to te imiona są dla nich najładniejsze.

Można przyjąć, że imiona żeńskie i męskie, które występują każdego roku na początku listy najczęściej nadawanych imion w Polsce to imiona uważane za najładniejsze przez większość rodziców.

Dziwne, nietypowe i oryginalne imiona


Wielu rodziców chce nadać swojemu dziecku imię nietypowe, często imię dziwne. Chcą, aby imię było oryginalne. Nadanie imienia nietypowego, bądź imienia dziwnego wiąże się często z chęcią wyróżnienia swojego dziecka spośród innych dzieci. Mają nadzieję, że im bardziej dziecko będzie miało nietypowe imię, to tym będzie miało lepiej w życiu, niż oni sami.

Dziwne imię może dziecku sprawić wiele przykrości i problemów wśród rówieśników.

Dziwne imiona nadane w ostatnich latach: Afrykan, Agapit, Agrykola, Filadelfia, Filemon, Filemona, Gracja, Haralampia, Kwadrat, Matrona, Miłość, Miłostryj, Mszczuja, Pomponiusz, Rogacjusz, Samosąd, Ursus.

Najdziwniejsze imiona nadane w ostatnich latach: Amnezja, Calineczka, Guantanamera, Jarzyna, Jeżyna, Mił, Mrówka, Żyraf.

Jeżeli jest to bardzo nietypowe imię, bardzo rzadko spotykane imię, albo dziwne imię, to rodzice powinni być świadomi tego, że imię może w przyszłości nie podobać się dziecku, jak również jego rówieśnikom.

Nietypowe imię może być też trudne do wymówienia przez kilkuletnie dziecko i ich kolegów w przedszkolu lub mogą uznać imię naszego dziecka za dziwne imię, np. Edeltrauda, Ariadna, Juwencjusz, Ermegarda, Ruprecht, Eberhart.

Dziwne, nietypowe i oryginalne imiona dla dziewczynek


Dziwne, nietypowe i oryginalne imiona żeńskie wybrane dla dziewczynek w 2017 roku:
1. Alba
2. Amber
3. Atena
4. Delfina
5. Eunika
6. India
7. Jutrzenka
8. Lawinia
9. Mercedes
10. Mija
11. Miła
12. Radochna
13. Rosa
14. Sawa
15. Żywia

Dziwne, nietypowe i oryginalne imiona dla chłopców


Dziwne, nietypowe i oryginalne imiona męskie wybrane dla chłopców w 2017 roku:
1. Armani
2. Arsen
3. Baltazar
4. Elvis
5. Gleb
6. Horacy
7. Idzi
8. Klimek
9. Latino
10. Leonidas
11. Majkel
12. Platon
13. Romeo
14. Salwador
15. Winicjusz

Śmieszne imiona


Śmieszność imienia to odczucie subiektywne wynikające z odczucia innych, śmiesznych sytuacji, czy uwarunkowań społecznych, pochodzenia imienia lub jego tłumaczenia. Imię według nas oryginalne lub nietypowe, dla innych może być imieniem dziwnym i śmiesznym.

Między imieniem oryginalnym, nietypowym, a dziwnym i śmiesznym przebiega bardzo wąska granica.

Wybierając imię dla dziecka bardzo oryginalne lub rzadkie może się okazać, że większość ludzi z naszego otoczenia uważa je za śmieszne.

Dlatego przed wyborem takiego imienia warto zapytać naszych znajomych, co sądzą o tym imieniu. Można także poszukać w internecie opini innych rodziców na temat tego imienia. Opinie innych internautów mogą być bardziej obiektywne, niż naszych najbliższych.

Nie tylko imię oryginalne lub rzadkie może być śmieszne.

Imiona Janusz i Grażyna to ładne i popularne imiona, ale przez występy kabaretowe, w których Janusz i Grażyna byli przedstawiani jako uosobienie wszystkich stereotypowych negatywnych cech i zachowań Polaków, stały się śmieszne i obciachowe.

Imię Janusz weszło także do powszechniego użycia jako pogardliwe określenie drobnych przedsiębiorców tzw. Janusze biznesu, którzy chcą się szybko dorobić niewielkim kosztem, wykorzystując pracowników.

Najpopularniejsze imiona w Polsce


Oprócz listy najpopularniejszych imion nadawanych w danym roku kalendarzowym, inspiracją przy wyborze imienia dla dziecka może być lista najpopularniejszych imion występujących w Polsce. Ta lista to także doskonałe porównanie popularności imion nadawanych na przestrzeni lat.

Lista imion w Polsce zmienia się, bo ludzie umierają oraz pojawiają się nowe imiona nadawane dzieciom urodzonym w kolejnych latach.

Zmiana pozycji imienia w rankingu najczęściej występujących imion w Polsce zachodzi bardzo powoli, ponieważ popularność imion nadawanych w Polsce przez kolejne lata zmienia się bardzo wolno, zwłaszcza tych najpopularniejszych.

Najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce to Anna. Około 1 milion kobiet w Polsce nosi imię Anna.

Najpopularniejsze imię męskie w Polsce to Piotr. Imię Piotr nosi około 700 tysięcy Polaków.

Poniżej lista 200 najpopularniejszych imion męskich i żeńskich występujących w Polsce.

Najpopularniejsze imiona w Polsce - żeńskie


1. Anna
2. Maria
3. Katarzyna
4. Małgorzata
5. Agnieszka
6. Barbara
7. Ewa
8. Krystyna
9. Elżbieta
10. Magdalena
11. Joanna
12. Zofia
13. Monika
14. Teresa
15. Aleksandra
16. Danuta
17. Janina
18. Marta
19. Karolina
20. Beata
21. Jadwiga
22. Natalia
23. Halina
24. Dorota
25. Irena
26. Julia
27. Jolanta
28. Grażyna
29. Iwona
30. Alicja
31. Paulina
32. Justyna
33. Bożena
34. Helena
35. Urszula
36. Renata
37. Sylwia
38. Wiktoria
39. Agata
40. Zuzanna
41. Patrycja
42. Marianna
43. Izabela
44. Stanisława
45. Aneta
46. Hanna
47. Ewelina
48. Weronika
49. Emilia
50. Klaudia
51. Martyna
52. Maja
53. Marzena
54. Oliwia
55. Gabriela
56. Dominika
57. Wiesława
58. Edyta
59. Kinga
60. Wanda
61. Kamila
62. Amelia
63. Lucyna
64. Lena
65. Alina
66. Lidia
67. Mariola
68. Mirosława
69. Kazimiera
70. Genowefa
71. Wioletta
72. Daria
73. Nikola
74. Angelika
75. Józefa
76. Stefania
77. Milena
78. Bogumiła
79. Henryka
80. Władysława
81. Regina
82. Sabina
83. Czesława
84. Sandra
85. Olga
86. Ilona
87. Bogusława
88. Marlena
89. Anita
90. Antonina
91. Łucja
92. Aniela
93. Michalina
94. Laura
95. Kornelia
96. Cecylia
97. Leokadia
98. Nadia
99. Wioleta
100. Bronisława

Najpopularniejsze imiona w Polsce - męskie


1. Piotr
2. Krzysztof
3. Andrzej
4. Tomasz
5. Jan
6. Paweł
7. Michał
8. Marcin
9. Stanisław
10. Marek
11. Adam
12. Grzegorz
13. Łukasz
14. Jakub
15. Mateusz
16. Wojciech
17. Zbigniew
18. Dariusz
19. Mariusz
20. Jerzy
21. Józef
22. Robert
23. Rafał
24. Maciej
25. Tadeusz
26. Kamil
27. Ryszard
28. Jacek
29. Dawid
30. Henryk
31. Janusz
32. Jarosław
33. Szymon
34. Mirosław
35. Kacper
36. Sławomir
37. Bartosz
38. Kazimierz
39. Artur
40. Damian
41. Sebastian
42. Patryk
43. Marian
44. Przemysław
45. Daniel
46. Wiesław
47. Karol
48. Roman
49. Adrian
50. Arkadiusz
51. Antoni
52. Filip
53. Leszek
54. Dominik
55. Bartłomiej
56. Zdzisław
57. Waldemar
58. Aleksander
59. Franciszek
60. Krystian
61. Bogdan
62. Edward
63. Radosław
64. Mieczysław
65. Władysław
66. Mikołaj
67. Wiktor
68. Czesław
69. Konrad
70. Eugeniusz
71. Hubert
72. Stefan
73. Zygmunt
74. Bogusław
75. Igor
76. Ireneusz
77. Oskar
78. Witold
79. Sylwester
80. Włodzimierz
81. Zenon
82. Maksymilian
83. Marcel
84. Miłosz
85. Cezary
86. Norbert
87. Alan
88. Oliwier
89. Bronisław
90. Nikodem
91. Błażej
92. Wacław
93. Leon
94. Julian
95. Gabriel
96. Lech
97. Bolesław
98. Emil
99. Eryk
100. Fabian

Popularne i najpopularniejsze imiona


Wielu rodziców wybierając imię dla dziecka zastanawia się, czy warto przy jego wyborze sprawdzać rankingi popularności imion lub czy kierować się popularnością imion i wybrać jedno z tych najpopularniejszych imion nadawanych w danym roku.

Nawet mając już wybrane imię dla swojego dziecka warto sprawdzić jakie imiona były najczęściej nadawane dzieciom w ostatnim roku kalendarzowym, a tym samym jakie są obecnie najpopularniejsze.

Znając popularność wybranego przez nas imienia można dowiedzieć się ile dzieci w podobnym wieku w przedszkolu, szkole, czy na placu zabaw może mieć takie samo imię.

Wybierając imię, które znajduje się w pierwszej 20 najpopularniejszych imion nadawanych chłopczykom lub dziewczynkom w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym istnieje duża szansa, że w przedszkolu w jednej grupie może się spotkać parę dzieci o tym samym imieniu.

Noszenie tego samego imienia, co pięć innych koleżanek czy kolegów w przedszkolu lub szkole może być trochę uciążliwe dla naszego dziecka. Tak samo wołając na dziecko na placu zabaw odwrócić się do nas może parę dzieci, a nie tylko nasze dziecko.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2017 roku to: Julia, Zuzanna, Zofia. Imię Julia dla swojej dziewczynki wybrało 9374 rodziców, Zuzann było 9182, a Zofii 8441.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2017 roku to: Antoni, Jakub, Jan. Imię Antoni nadano 9794 chłopcom, Jakub 9099, a Janów było 8546.

Pamiętajmy, że moda na takie, czy inne imię lub imiona w końcu minie i po pewnym czasie tradycyjne imię Antoni, Jan, Zofia lub Franciszek już może nie być takie popularne i modne jak obecnie, a wręcz będzie bardzo staroświeckie, niedzisiejsze. Dlatego nie zawsze warto podążać za modą na imiona i wybierać te, które są w danej chwili najpopularniejsze.

Można wybrać dla dziecka imię mniej popularne, spoza pierwszej 20, czy 30 najpopularniejszych imion dla dzieci i dzięki temu, że takie imię będzie nosiło mniej dzieci będzie ono bardziej oryginalne i mniej podatne na zmieniającą się modę na imiona.

Poniżej przygotowaliśmy listy zawierające najczęściej nadawane imiona dzieciom w 2017 roku.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek


Najpopularniejsze imiona żeńskie - wybrane dla dziewczynek w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Julia 9374
2. Zuzanna 9182
3. Zofia 8441
4. Lena 8289
5. Maja 8056
6. Hanna 7923
7. Amelia 6338
8. Alicja 6035
9. Maria 5408
10. Aleksandra 5352
11. Oliwia 5164
12. Natalia 4721
13. Wiktoria 4603
14. Emilia 4311
15. Antonina 3973
16. Laura 3965
17. Pola 3280
18. Iga 3265
19. Anna 3253
20. Liliana 3201
21. Nadia 3063
22. Marcelina 2939
23. Gabriela 2922
24. Michalina 2658
25. Kornelia 2577
26. Nikola 2554
27. Helena 2547
28. Milena 2491
29. Martyna 2389
30. Jagoda 1984
31. Karolina 1846
32. Agata 1811
33. Nina 1775
34. Magdalena 1719
35. Barbara 1694
36. Weronika 1680
37. Blanka 1640
38. Łucja 1545
39. Kaja 1462
40. Klara 1321
41. Anastazja 1283
42. Kinga 1218
43. Nela 1217
44. Joanna 1088
45. Małgorzata 1080
46. Lilianna 1061
47. Paulina 1032
48. Sara 991
49. Izabela 921
50. Marta 915

Najpopularniejsze imiona dla chłopców


Najpopularniejsze imiona męskie – wybrane dla chłopców w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Antoni 9794
2. Jakub 9099
3. Jan 8546
4. Szymon 8131
5. Franciszek 6956
6. Filip 6923
7. Aleksander 6815
8. Mikołaj 6479
9. Wojciech 6303
10. Kacper 5913
11. Adam 5297
12. Michał 4949
13. Marcel 4584
14. Stanisław 4266
15. Wiktor 4173
16. Piotr 4016
17. Igor 3777
18. Leon 3454
19. Nikodem 3437
20. Mateusz 3422
21. Bartosz 3225
22. Maksymilian 3045
23. Miłosz 3028
24. Tymon 3028
25. Oliwier 2919
26. Alan 2908
27. Ignacy 2856
28. Tymoteusz 2719
29. Oskar 2631
30. Dawid 2512
31. Tomasz 2302
32. Dominik 2279
33. Karol 2273
34. Krzysztof 2200
35. Maciej 2178
36. Julian 2171
37. Fabian 2088
38. Hubert 1919
39. Natan 1900
40. Gabriel 1795
41. Paweł 1691
42. Patryk 1533
43. Ksawery 1486
44. Kamil 1457
45. Bartłomiej 1365
46. Bruno 1188
47. Sebastian 1092
48. Krystian 1011
49. Borys 1004
50. Olaf 988

Popularne imiona dla dziewczynek


Popularne imiona żeńskie - wybrane dla dziewczynek w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Matylda 896
2. Katarzyna 870
3. Aniela 837
4. Róża 816
5. Klaudia 800
6. Ewa 784
7. Eliza 774
8. Patrycja 745
9. Dominika 722
10. Kalina 704
11. Adrianna 674
12. Urszula 654
13. Rozalia 650
14. Lidia 616
15. Olga 601
16. Melania 580
17. Malwina 564
18. Liwia 555
19. Bianka 515
20. Marianna 506
21. Daria 481
22. Kamila 480
23. Aurelia 448
24. Dorota 423
25. Sandra 409
26. Mia 401
27. Marika 383
28. Ada 347
29. Dagmara 313
30. Roksana 307
31. Jowita 303
32. Ida 302
33. Karina 299
34. Inga 293
35. Olivia 286
36. Agnieszka 279
37. Zoja 276
38. Apolonia 263
39. Elena 263
40. Gaja 263
41. Luiza 261
42. Monika 253
43. Justyna 248
44. Diana 247
45. Natasza 244
46. Tola 240
47. Emma 218
48. Jagna 200
49. Jadwiga 198
50. Julita 197
51. Nel 195
52. Vanessa 194
53. Rita 188
54. Marlena 180
55. Victoria 173
56. Elżbieta 167
57. Nicola 167
58. Lilia 164
59. Janina 163
60. Wanda 162
61. Anita 161
62. Adela 159
63. Ewelina 152
64. Sonia 148
65. Alina 147
66. Stefania 147
67. Celina 138
68. Otylia 135
69. Lea 133
70. Lila 132
71. Sabina 126
72. Jaśmina 125
73. Konstancja 125
74. Julianna 123
75. Sofia 115
76. Krystyna 114
77. Judyta 112
78. Maya 112
79. Amanda 109
80. Faustyna 109
81. Teresa 109
82. Jessica 108
83. Estera 106
84. Izabella 106
85. Mila 104
86. Sylwia 101
87. Noemi 100
88. Paula 100
89. Danuta 89
90. Tamara 89
91. Magda 88
92. Livia 82
93. Felicja 81
94. Inka 81
95. Antonia 80
96. Lara 80
97. Ines 77
98. Irena 77
99. Franciszka 74
100. Nicole 73

Popularne imiona dla chłopców


Popularne imiona męskie – wybrane dla chłopców w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Adrian 957
2. Kajetan 939
3. Kuba 917
4. Artur 820
5. Grzegorz 788
6. Marcin 756
7. Błażej 731
8. Eryk 705
9. Daniel 685
10. Łukasz 681
11. Cezary 667
12. Tadeusz 610
13. Damian 609
14. Tobiasz 592
15. Witold 583
16. Rafał 560
17. Robert 559
18. Przemysław 526
19. Kornel 516
20. Radosław 471
21. Olivier 465
22. Konrad 460
23. Emil 455
24. Mieszko 453
25. Jerzy 450
26. Milan 398
27. Henryk 394
28. Nataniel 392
29. Marek 387
30. Stefan 372
31. Alex 359
32. Kazimierz 346
33. Józef 343
34. Gustaw 328
35. Gracjan 324
36. Ryszard 321
37. Konstanty 320
38. Andrzej 319
39. Aleks 318
40. Arkadiusz 316
41. Dorian 302
42. Leonard 299
43. Brajan 298
44. Teodor 286
45. Alexander 279
46. Juliusz 275
47. Iwo 274
48. Jacek 273
49. Jeremi 256
50. Jędrzej 248
51. Remigiusz 231
52. Feliks 223
53. Albert 204
54. Norbert 193
55. Kordian 193
56. Seweryn 183
57. Samuel 174
58. Oliver 172
59. Ludwik 167
60. Leo 163
61. Florian 145
62. Maksym 145
63. Cyprian 144
64. Władysław 143
65. Dariusz 137
66. Hugo 131
67. Jeremiasz 131
68. Lucjan 127
69. Ernest 121
70. Maximilian 117
71. Mariusz 113
72. Maurycy 109
73. Beniamin 107
74. Szczepan 100
75. Aleksy 97
76. Fryderyk 92
77. Aron 91
78. Tytus 91
79. Marceli 90
80. Olgierd 88
81. Brunon 86
82. Kevin 86
83. Maks 85
84. Roman 81
85. Edward 80
86. Zbigniew 79
87. Sławomir 75
88. David 74
89. Nathan 73
90. Sylwester 73
91. Oktawian 72
92. Oscar 70
93. Martin 67
94. Brayan 66
95. Jonatan 65
96. Nikolas 65
97. Oliwier 65
98. Max 63
99. Kasjan 61
100. Kosma 60

Rzadkie i najrzadsze imiona


Wśród rzadko nadawanych imion znajdziemy imiona staropolskie lub tradycyjne imiona polskie np. Dobromiła, Ludmiła, Stanisława, Bogumiła, Bożena, Dobrosława, Jaromir, Dobromir, Włodzimierz, Mieczysław oraz imiona pochodzenia obcego np. Brygida (pochodzenie celtyckie), Ludwika (pochodzenie niemieckie), Makary (pochodzenie greckie), Zenon (pochodzenie greckie). Natomiast wśród najrzadszych imion przeważają imiona zagraniczne np.: Alyssa, Christina, Erika, Ivanka, Andreas, Elvis, Gordon, Pedro.

Zarówno wśród imion rzadkich, jak i najrzadszych występują imiona zdrobniałe np. Ala, Basia, Hania, Hanka, Iza, Ola, Tosia, Ula, Zosia, Zuzia, Bartek, Franek, Janek, Olek.

Poniżej przygotowaliśmy listy zawierające najrzadziej nadawane imiona dzieciom w 2017 roku.

Rzadkie imiona dla dziewczynek


Rzadkie imiona żeńskie – wybrane dla dziewczynek w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Adelajda 10
2. Amy 10
3. Ana 10
4. Blanca 10
5. Claudia 10
6. Arleta 11
7. Chloe 11
8. Dajana 11
9. Eleonora 11
10. Eryka 11
11. Lia 11
12. Marie 11
13. Mika 11
14. Natalie 11
15. Nicol 11
16. Olena 11
17. Alice 12
18. Brygida 12
19. Charlotte 12
20. Elizabeth 12
21. Ella 12
22. Lorena 12
23. Roxana 12
24. Sofija 12
25. Tosia 12
26. Zosia 12
27. Bożena 13
28. Clara 13
29. Daniela 13
30. Dobromiła 13
31. Greta 13
32. Jasmin 13
33. Jasmina 13
34. Jennifer 13
35. Ludwika 13
36. Marita 13
37. Nika 13
38. Zoya 13
39. Elisa 14
40. Leila 14
41. Lucy 14
42. Lukrecja 14
43. Marietta 14
44. Renata 14
45. Wanesa 14
46. Dagna 15
47. Dżesika 15
48. Kira 15
49. Luna 15
50. Marzena 15
51. Ludmiła 16
52. Maryla 16
53. Michelle 16
54. Nelly 16
55. Polina 16
56. Halszka 17
57. Stanisława 17
58. Vivien 17
59. Arianna 18
60. Dobrochna 18
61. Layla 18
62. Lili 18
63. Mirella 18
64. Nastia 18
65. Nell 18
66. Oriana 18
67. Berenika 19
68. Kaya 19
69. Marina 19
70. Alisa 20
71. Bogumiła 20
72. Flora 20
73. Gabriella 20
74. Gaia 20
75. Wioletta 20
76. Isabella 21
77. Dobrosława 22
78. Grażyna 22
79. Lilla 22
80. Milana 22
81. Roma 22
82. Anastiasia 23
83. Anika 23
84. Eva 23
85. Józefina 24
86. Elwira 25
87. Jolanta 25
88. Abigail 26
89. Lily 26
90. Nella 26
91. Bianca 28
92. Ilona 28
93. Iwona 28
94. Laila 28
95. Majka 28
96. Hiacynta 29
97. Ina 29
98. Melisa 29
99. Alicia 30
100. Cecylia 30
101. Sarah 30
102. Jana 31
103. Alexandra 32
104. Idalia 32
105. Ksenia 32
106. Lilly 32
107. Marcjanna 32
108. Bogna 33
109. Żaneta 33
110. Carmen 34
111. Selena 34
112. Zoe 34
113. Sophia 35
114. Ariana 36
115. Aurora 36
116. Hannah 37
117. Inez 37
118. Marcela 37
119. Dalia 40
120. Emily 40
121. Klementyna 40
122. Letycja 40
123. Olimpia 40
124. Halina 42
125. Hana 42
126. Andżelika 44
127. Irmina 44
128. Miriam 44
129. Larysa 45
130. Stella 47
131. Mira 48
132. Honorata 49
133. Dobrawa 51
134. Oktawia 53
135. Florentyna 54
136. Samanta 54
137. Edyta 57
138. Ola 57
139. Tatiana 59
140. Gloria 62
141. Malina 62
142. Lucyna 63
143. Naomi 63
144. Sophie 63
145. Wanessa 65
146. Aneta 68
147. Adriana 69
148. Beata 69
149. Angelika 71
150. Viktoria 73

Rzadkie imiona dla chłopców


Rzadkie imiona męskie – wybrane dla chłopców w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Arthur 9
2. Eric 10
3. Ian 10
4. Itan 10
5. Ivan 10
6. Jakob 10
7. James 10
8. Jaromir 10
9. Makary 10
10. Mateo 10
11. Nico 10
12. Paul 10
13. Philipp 10
14. Rayan 10
15. Ryan 10
16. Anton 11
17. Armin 11
18. Casper 11
19. Dobromir 11
20. Hieronim 11
21. Kaj 11
22. Matthew 11
23. Tristan 11
24. Włodzimierz 11
25. Zenon 11
26. Ariel 12
27. Christian 12
28. Ethan 12
29. Kai 12
30. Nicholas 12
31. Simon 12
32. Waldemar 12
33. Wojtek 12
34. August 13
35. Augustyn 13
36. Elias 13
37. Henry 13
38. Joel 13
39. Louis 13
40. Luca 13
41. Manuel 13
42. Mike 13
43. Noe 13
44. Patrick 13
45. Philip 13
46. Anatol 14
47. Arian 14
48. Bazyli 14
49. Diego 14
50. Dominic 14
51. Dylan 14
52. Hektor 14
53. Lech 14
54. Luis 14
55. Markus 14
56. Noel 14
57. Teo 14
58. Tobias 14
59. William 14
60. Edgar 15
61. Erik 15
62. Jonathan 15
63. Radomir 15
64. Antek 16
65. Felicjan 16
66. Orest 16
67. Sambor 16
68. Colin 17
69. Nathaniel 17
70. Zachariasz 17
71. Bartek 18
72. Franek 18
73. Gerard 18
74. Iwan 18
75. Klaudiusz 18
76. Lew 18
77. Maxymilian 18
78. Mieczysław 18
79. Cyryl 19
80. Felix 19
81. Xawery 19
82. Antonio 20
83. Bastian 20
84. Bryan 20
85. Olek 20
86. Radzimir 20
87. Bronisław 21
88. Erwin 21
89. Frank 22
90. Gniewosz 22
91. Kryspin 22
92. Thomas 22
93. Wincent 22
94. Edmund 23
95. Lukas 23
96. Marian 23
97. Zygmunt 23
98. Kewin 24
99. Krzesimir 24
100. Noah 24
101. Zachary 24
102. Eliasz 25
103. Liam 25
104. Lucas 26
105. Klemens 27
106. Bogumił 28
107. Ireneusz 28
108. Michael 28
109. Benedykt 29
110. Emanuel 29
111. Czesław 30
112. Anthony 32
113. Gniewko 32
114. Leonardo 32
115. Kasper 33
116. Jacob 35
117. Korneliusz 35
118. Mark 35
119. Bogdan 36
120. Viktor 36
121. Amadeusz 37
122. Bolesław 37
123. Leopold 38
124. Wincenty 38
125. Janusz 39
126. Leszek 39
127. Mirosław 39
128. Sergiusz 39
129. Aaron 40
130. Ivo 40
131. Roch 40
132. Wit 40
133. Kaspian 41
134. Bogusław 42
135. Jarosław 44
136. Jonasz 46
137. Vincent 46
138. Oleg 47
139. Xavier 49
140. Joachim 50
141. Ziemowit 50
142. Benjamin 52
143. Bernard 52
144. Emilian 54
145. Nicolas 54
146. Gniewomir 55
147. Denis 57
148. Victor 58
149. Miron 59
150. Ksawier 60

Najrzadsze imiona dla dziewczynek


Najrzadsze imiona żeńskie – wybrane dla dziewczynek w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Agathe 2
2. Aisza 2
3. Aitana 2
4. Ala 2
5. Aleksander 2
6. Alessia 2
7. Aleyna 2
8. Alisha 2
9. Alisiya 2
10. Alyssa 2
11. Amaya 2
12. Amelie 2
13. Amina 2
14. Amna 2
15. Andzelika 2
16. Annabell 2
17. Annabella 2
18. Annika 2
19. Apollonia 2
20. Arielle 2
21. Arlena 2
22. Asma 2
23. Atena 2
24. Athena 2
25. Augustyna 2
26. Ava 2
27. Ayesha 2
28. Aylin 2
29. Basia 2
30. Bibianna 2
31. Blanche 2
32. Celia 2
33. Chantal 2
34. Christina 2
35. Cirilla 2
36. Cristina 2
37. Czesława 2
38. Dafne 2
39. Delfina 2
40. Dilara 2
41. Eleanor 2
42. Elin 2
43. Elina 2
44. Elise 2
45. Elizabet 2
46. Elora 2
47. Emmy 2
48. Escada 2
49. Esme 2
50. Eulalia 2
51. Evelina 2
52. Evelyn 2
53. Fabia 2
54. Fabiola 2
55. Fatma 2
56. Felicia 2
57. Flawia 2
58. Franka 2
59. Frida 2
60. Gabryela 2
61. Gajane 2
62. Gemma 2
63. Gertruda 2
64. Giselle 2
65. Hania 2
66. Hanka 2
67. India 2
68. Inessa 2
69. Isabell 2
70. Ivanka 2
71. Jaga 2
72. Jagienka 2
73. Joyce 2
74. Julie 2
75. Juliette 2
76. Justine 2
77. Jutrzenka 2
78. Kaila 2
79. Kajla 2
80. Kala 2
81. Kama 2
82. Katie 2
83. Koralina 2
84. Kordelia 2
85. Laima 2
86. Lajla 2
87. Larisa 2
88. Lawinia 2
89. Leia 2
90. Lejla 2
91. Lenka 2
92. Lenna 2
93. Letisia 2
94. Letizia 2
95. Letysja 2
96. Lilith 2
97. Liljana 2
98. Lotta 2
99. Louise 2
100. Lucja 2
101. Ludovica 2
102. Madeleine2
103. Maira 2
104. Malena 2
105. Malgorzata2
106. Margaret 2
107. Margaryta2
108. Mariame 2
109. María 2
110. Marwa 2
111. Matilde 2
112. Mayah 2
113. Medina 2
114. Megi 2
115. Meryem 2
116. Millena 2
117. Mona 2
118. Mira 2
119. Nana 2
120. Nasturcja 2
121. Nelli 2
122. Noela 2
123. Octavia 2
124. Oliviia 2
125. Olympia 2
126. Paola 2
127. Phuong Anh 2
128. Poliana 2
129. Radochna 2
130. Raya 2
131. Rima 2
132. Romana 2
133. Ronja 2
134. Safia 2
135. Samya 2
136. Satya 2
137. Savannah 2
138. Sawa 2
139. Serena 2
140. Silena 2
141. Stephanie 2
142. Sumire 2
143. Susanne 2
144. Sybilla 2
145. Taisja 2
146. Tara 2
147. Telimena 2
148. Teodora 2
149. Viera 2
150. Virginia 2
151. Walentyna 2
152. Wirginia 2
153. Wisława 2
154. Zina 2
155. Zoé 2
156. Zohra 2
157. Zora 2
158. Zuzana 2
159. Zuzia 2
160. Adel 3
161. Agatha 3
162. Alba 3
163. Albina 3
164. Alexa 3
165. Alma 3
166. Amaia 3
167. Amber 3
168. Anabel 3
169. Anisa 3
170. Annabelle 3
171. Antonella 3
172. Arya 3
173. Bronisława 3
174. Camilla 3
175. Celine 3
176. Chloé 3
177. Cornelia 3
178. Daisy 3
179. Dana 3
180. Donata 3
181. Elsa 3
182. Ema 3
183. Emilie 3
184. Emiliia 3
185. Erika 3
186. Eugenia 3
187. Eunika 3
188. Florianna 3
189. Gaya 3
190. Irma 3
191. Isabel 3
192. Isla 3
193. Iva 3
194. Ivy 3
195. Iwa 3
196. Janka 3
197. Jasmine 3
198. Jesika 3
199. Juliet 3
200. Kamelia 3
201. Katja 3
202. Kayah 3
203. Kiara 3
204. Kimberly 3
205. Klaudyna 3
206. Ksymena 3
207. Latika 3
208. Lavinia 3
209. Leona 3
210. Leoni 3
211. Lilian 3
212. Liliane 3
213. Lilit 3
214. Lilliana 3
215. Liwiana 3
216. Loretta 3
217. Lucia 3
218. Lydia 3
219. Madlen 3
220. Mariana 3
221. Mariem 3
222. Marija 3
223. Martina 3
224. Maryna 3
225. Mathilde 3
226. Maura 3
227. Melani 3
228. Mirela 3
229. Nawojka 3
230. Nellie 3
231. Ngoc 3
232. Nikoletta 3
233. Odetta 3
234. Phoebe 3
235. Priscilla 3
236. Romina 3
237. Rosa 3
238. Rosalia 3
239. Rosalie 3
240. Rosanna 3
241. Saida 3
242. Sofi 3
243. Solomiia 3
244. Sumaya 3
245. Tereza 3
246. Tessa 3
247. Tiffany 3
248. Ula 3
249. Zoë 3
250. Żywia 3
251. Aisha 4
252. Alana 4
253. Alessandra 4
254. Amélia 4
255. Anatolia 4
256. Arletta 4
257. Aya 4
258. Balbina 4
259. Carla 4
260. Carolina 4
261. Chanel 4
262. Debora 4
263. Elisabeth 4
264. Ellen 4
265. Elza 4
266. Erna 4
267. Fatima 4
268. Florencja 4
269. Francesca 4
270. Giulia 4
271. Helen 4
272. Irene 4
273. Ivana 4
274. Josephine 4
275. Karen 4
276. Kasjana 4
277. Kataleja 4
278. Kayla 4
279. Kesja 4
280. Liza 4
281. Malvina 4
282. Margarita 4
283. Marisa 4
284. Mary 4
285. Maryam 4
286. Marysia 4
287. Mercedes 4
288. Michaela 4
289. Mija 4
290. Miła 4
291. Miłosława 4
292. Molly 4
293. Nadja 4
294. Nathalie 4
295. Neli 4
296. Noelia 4
297. Patricia 4
298. Penelope 4
299. Scarlett 4
300. Sława 4
301. Sofiia 4
302. Sofía 4
303. Sonja 4
304. Susanna 4
305. Suzanna 4
306. Viktoriia 4
307. Violetta 4
308. Wera 4
309. Yasmine 4
310. Zeynep 4
311. Zlata 4
312. Zyta 4
313. Żaklina 4
314. Aaliyah 5
315. Aida 5
316. Alia 5
317. Amalia 5
318. Anastasiia 5
319. Andrea 5
320. Ayla 5
321. Bogusława 5
322. Cataleya 5
323. Chiara 5
324. Elif 5
325. Grace 5
326. Ingrid 5
327. Iris 5
328. Isabelle 5
329. Ismena 5
330. Józefa 5
331. Leah 5
332. Leokadia 5
333. Lola 5
334. Malika 5
335. Masza 5
336. Megan 5
337. Milla 5
338. Mirosława 5
339. Nadine 5
340. Nila 5
341. Rose 5
342. Ruta 5
343. Salomea 5
344. Samira 5
345. Sasha 5
346. Simona 5
347. Suzanne 5
348. Syntia 5
349. Tina 5
350. Vanesa 5
351. Veronika 5
352. Wiera 5
353. Wioleta 5
354. Angelina 6
355. Ariela 6
356. Arina 6
357. Astrid 6
358. Bella 6
359. Celestyna 6
360. Ela 6
361. Emanuela 6
362. Gracja 6
363. Heidi 6
364. Iliana 6
365. Leonia 6
366. Leticia 6
367. Léna 6
368. Lilli 6
369. Louisa 6
370. Nikol 6
371. Nikolina 6
372. Ofelia 6
373. Polianna 6
374. Raisa 6
375. Rut 6
376. Samantha 6
377. Selin 6
378. Valeia 6
379. Yasmin 6
380. Adelina 7
381. Alena 7
382. Angela 7
383. Aria 7
384. Bernadetta 7
385. Cyntia 7
386. Emi 7
387. Leyla 7
388. Léa 7
389. Ligia 7
390. Linda 7
391. Lisa 7
392. Mathilda 7
393. Nadzieja 7
394. Natasha 7
395. Rachela 7
396. Salma 7
397. Aldona 8
398. Amira 8
399. Anabella 8
400. Bernadeta 8
401. Emila 8
402. Jessika 8
403. Juliana 8
404. Katia 8
405. Kora 8
406. Larissa 8
407. Maia 8
408. Manuela 8
409. Mariam 8
410. Mariola 8
411. Mela 8
412. Miranda 8
413. Odeta 8
414. Oksana 8
415. Sabrina 8
416. Sofie 8
417. Valentina 8
418. Viviana 8
419. Zara 8
420. Amelie 9
421. Anatola 9
422. Ariadna 9
423. Iza 9
424. Kasandra 9
425. Nelia 9
426. Rebeka 9
427. Waleria 9
428. Wiwiana 9
429. Zuza 9
430. Eliana 10
431. Karmen 10
432. Matilda 10
433. Melanie 10
434. Melissa 10
435. Nastazja 10
436. Pamela 10
437. Regina 10
438. Veronica 10
439. Vivienne 10

Najrzadsze imiona dla chłopców


Najrzadsze imiona męskie – wybrane dla chłopców w 2017 roku (obok imienia liczba dzieci, którym nadane zostało to imię w 2017):
1. Aaryan 2
2. Albin 2
3. Alehandro 2
4. Alejandro 2
5. Alexandros 2
6. Alwaro 2
7. Alyan 2
8. Ammar 2
9. Anastazy 2
10. Andreas 2
11. Andrij 2
12. Angel 2
13. Aram 2
14. Arek 2
15. Armani 2
16. Arnold 2
17. Arsen 2
18. Arseniusz 2
19. Aryan 2
20. Asan 2
21. Ayan 2
22. Barnaba 2
23. Bartlomiej 2
24. Benedikt 2
25. Celestyn 2
26. Charbel 2
27. Charles 2
28. Chris 2
29. Christiano 2
30. Cillian 2
31. Collin 2
32. Cristian 2
33. Dagmar 2
34. Daniyal 2
35. Davide 2
36. Deniz 2
37. Dexter 2
38. Dov 2
39. Duszan 2
40. Edoardo 2
41. Elian 2
42. Elvis 2
43. Ertuģrul 2
44. Fabien 2
45. Filippo 2
46. Filippos 2
47. Franck 2
48. Frederik 2
49. Geralt 2
50. Göktürk 2
51. Gordon 2
52. Haroun 2
53. Hipolit 2
54. Idris 2
55. Idzi 2
56. Ignacio 2
57. Ignazio 2
58. Ilia 2
59. Illia 2
60. Ilyas 2
61. Isaac 2
62. Jamie 2
63. Jean 2
64. Jovan 2
65. Jurij 2
66. Justyn 2
67. Jusuf 2
68. Kaleb 2
69. Kian 2
70. Kiril 2
71. Klimek 2
72. Kolin 2
73. Ksavery 2
74. Kuzey 2
75. Latino 2
76. Leandro 2
77. Lenny 2
78. Léo 2
79. Leonid 2
80. Leonidas 2
81. Lev 2
82. Livio 2
83. Majkel 2
84. Malek 2
85. Mansur 2
86. Marcelin 2
87. Marcelo 2
88. Marley 2
89. Mathias 2
90. Maximillian 2
91. Mehmet 2
92. Micah 2
93. Michele 2
94. Milosz 2
95. Minh duc 2
96. Mohammad 2
97. Mohammed 2
98. Muhammed 2
99. Mykhailo 2
100. Nestor 2
101. Nicodem 2
102. Nizar 2
103. Ömer 2
104. Onufry 2
105. Owen 2
106. Patrik 2
107. Pedro 2
108. Philippe 2
109. Pietro 2
110. Pio 2
111. Platon 2
112. Quang Anh 2
113. Quentin 2
114. Quoc 2
115. Rajmund 2
116. Rami 2
117. Raphaël 2
118. Remi 2
119. Robin 2
120. Roger 2
121. Salwador 2
122. Scott 2
123. Sebastiano 2
124. Selim 2
125. Serhii 2
126. Simone 2
127. Sławosz 2
128. Spencer 2
129. Stan 2
130. Symeon 2
131. Tadeus 2
132. Theodore 2
133. Theodoros 2
134. Tomás 2
135. Tomek 2
136. Tomił 2
137. Tommy 2
138. Tony 2
139. Uriel 2
140. Ustym 2
141. Vittorio 2
142. Wadim 2
143. Winicjusz 2
144. Xawier 2
145. Yonatan 2
146. Yousef 2
147. Zachar 2
148. Zack 2
149. Zbyszko 2
150. Zlatan 2
151. Zorian 2
152. Abdul 3
153. Alfred 3
154. Ambroży 3
155. Amin 3
156. Antony 3
157. Apoloniusz 3
158. Armando 3
159. Bogusz 3
160. Boris 3
161. Bożydar 3
162. Chrystian 3
163. Daniil 3
164. Dastin 3
165. Donatan 3
166. Eli 3
167. Enzo 3
168. Finn 3
169. Francis 3
170. Francisco 3
171. Gael 3
172. Gaspar 3
173. Gilbert 3
174. Giovanni 3
175. Gleb 3
176. Harrison 3
177. Henrik 3
178. Ilian 3
179. Ilias 3
180. Jack 3
181. January 3
182. Jasper 3
183. Josef 3
184. Joseph 3
185. Jozef 3
186. Juan 3
187. Karl 3
188. Konstantin 3
189. Konstantyn 3
190. Lars 3
191. Léon 3
192. Luka 3
193. Luke 3
194. Maciek 3
195. Marcjan 3
196. Massimo 3
197. Matti 3
198. Matvii 3
199. Matviy 3
200. Maxime 3
201. Maximus 3
202. Maxym 3
203. Miguel 3
204. Mikael 3
205. Mikko 3
206. Miłosław 3
207. Mladen 3
208. Mohamed 3
209. Nadir 3
210. Nikolai 3
211. Nino 3
212. Omar 3
213. Pablo 3
214. Phillip 3
215. Romeo 3
216. Romuald 3
217. Saimon 3
218. Sami 3
219. Santino 3
220. Sasha 3
221. Sean 3
222. Sergio 3
223. Siemowit 3
224. Stanislav 3
225. Teoman 3
226. Thiago 3
227. Tim 3
228. Timo 3
229. Timon 3
230. Tomir 3
231. Witosław 3
232. Yan 3
233. Yaqoob 3
234. Abraham 4
235. Aksel 4
236. Aleksandr 4
237. Andy 4
238. Angelo 4
239. Brandon 4
240. Christopher 4
241. Damir 4
242. Dmytro 4
243. Eliot 4
244. Evan 4
245. Frederick 4
246. Ibrahim 4
247. Janek 4
248. Jeremy 4
249. Jonas 4
250. Joshua 4
251. Kilian 4
252. Lesław 4
253. Lucjusz 4
254. Ludwig 4
255. Magnus 4
256. Maksim 4
257. Matthias 4
258. Mert 4
259. Minh 4
260. Miroslav 4
261. Nikita 4
262. Nolan 4
263. Oktawiusz 4
264. Ragnar 4
265. Raphael 4
266. Richard 4
267. Stanley 4
268. Theodor 4
269. Walenty 4
270. Yann 4
271. Yassin 4
272. Youssef 4
273. Alessio 5
274. Alwin 5
275. Artemiusz 5
276. Danylo 5
277. Dennis 5
278. Gaweł 5
279. George 5
280. Gerald 5
281. Herbert 5
282. Justin 5
283. Ksavier 5
284. Marcus 5
285. Natanael 5
286. Nikolaj 5
287. Oleksandr 5
288. Ollie 5
289. Otto 5
290. Serafin 5
291. Tiago 5
292. Tom 5
293. Vito 5
294. Wawrzyniec 5
295. Ali 6
296. Allan 6
297. Antoine 6
298. Aureliusz 6
299. Axel 6
300. Baltazar 6
301. Charlie 6
302. Dajan 6
303. Dymitr 6
304. Emmanuel 6
305. Horacy 6
306. Jarema 6
307. John 6
308. Karim 6
309. Lionel 6
310. Lubomir 6
311. Mason 6
312. Michal 6
313. Niko 6
314. Nikos 6
315. Samir 6
316. Timothy 6
317. Valentino 6
318. Wiesław 6
319. Yasin 6
320. Zdzisław 6
321. Alessandro 7
322. Alexandre 7
323. Amir 7
324. Artem 7
325. Carlos 7
326. Dacjan 7
327. Emir 7
328. Eugeniusz 7
329. Harry 7
330. Jason 7
331. Kristian 7
332. Matteo 7
333. Maxim 7
334. Muhammad 7
335. Roland 7
336. Stanislaw 7
337. Syriusz 7
338. Teofil 7
339. Timur 7
340. Walter 7
341. Alek 8
342. Ben 8
343. Dionizy 8
344. Edwin 8
345. Fabio 8
346. Izaak 8
347. Jordan 8
348. Logan 8
349. Lorenzo 8
350. Marco 8
351. Marko 8
352. Mikolaj 8
353. Milo 8
354. Nazar 8
355. Pascal 8
356. Peter 9
357. Rafael 8
358. Ruben 8
359. Sasza 8
360. Stantiago 8
361. Theo 8
362. Tycjan 8
363. Wilhelm 8
364. Yusuf 8
365. Braian 9
366. Brian 9
367. Francesco 9
368. Gustav 9
369. Tomas 9
370. Tyberiusz 9

Święte imiona – imiona świętych – święci patroni


Niektórzy rodzice, zwłaszcza bardzo religijni nadają dzieciom tylko święte imiona, czyli imiona świętych.

Święci to także patroni, czyli opiekunowie między innymi: różnych grup ludzi, wykonywanych zawodów, miejsc, kobiet w ciąży, chorych, dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn.

Lista świętych imion męskich i żeńskich będzie także pomocna, gdy nasze dziecko podrośnie i pójdzie do bierzmowania, ponieważ imiona świętych to imiona do bierzmowania.

Święte imiona żeńskie - imiona do bierzmowania żeńskie


1. Agata Sycylijka – patronka głodujących, jubilerów, pielęgniarek, kobiet karmiących, niań, przy chorobach piersi, artystów, ludwisarzy
2. Agnieszka Rzymianka – patronka czystości, dzieci, narzeczonych, ogrodników
3. Anastazja – patronka tkaczy
4. Anna – patronka kobiet rodzących i matek, gospodyń domowych, biednych robotnic, wdów, górników kopalni złota, młynarzy, piekarzy, stolarzy, żeglarzy
5. Apolonia – patronka stomatologów, od bólu dziąseł i zębów
6. Barbara z Nikomedii – patronka architektów, cieśli, dzwonników, flisaków, górników, hutników, kamieniarzy, kowali, ludwisarzy, marynarzy, murarzy, saperów, strażników, tkaczy, więźniów, wytwórców sztucznych ogni, żołnierzy, dobrej śmierci
7. Brygida – patronka pielgrzymów oraz dobrej śmierci
Brygida z Kildar – patronka rolników
8. Cecylia – patronka chórzystów, lutników, niewidomych, organistów, śpiewaków i zespołów
9. Daria – patron sędziów
10. Dorota – patronka botaników, górników, ogrodników, narzeczonych i młodych małżeństw, położnych, piwowarów, sprzedawców kwiatów
11. Elżbieta – patronka położnych, matek i żon
Elżbieta z Turyngii – patronka ubogich ludzi
12. Etelburga – patronka kobiet w ciąży
13. Eulalia z Barcelony – patronka marzynarzy, żeglarzy, kobiet, których ciąża zagrożona jest poronieniem
14. Felicyta – patronka kobiet i matek
15. Filomena – patronka matek, narodzin, dzieci, szkół, narzeczonych, spokojnej śmierci, w przypadku problemów finansowych, misji, nawróceń
16. Franciszka Cabrini – patronka emigrantów
17. Genowefa – patronka w trakcie klęsk żywiołowych, kobiet, pasterzy, rybaków, rzemieślników, wytwórców świec woskowych, żołnierzy
18. Gertruda z Nivelles – patronka ogrodników, pielgrzymów, podróżników
19. Helena – patronka kopalni, producentów igieł, producentów gwoździ
20. Hildegarda – paronka językoznawców
21. Irena z Tesaloniki – patronka dziewcząt
22. Jadwiga Śląska – patronka Polski, narzeczonych, pojednania, pokoju, uchodźców
23. Joanna dꞋArc – patronka pracowników radia, telewizji i telekomunikacji
24. Katarzyna Genuańska – patronka ludzi chorych, szpitali
Katarzyna Szwedzka – patronka ludzi z problemami
Katarzyna z Aleksandrii – patronka adwokatów, bibliotekarzy, bibliotek, dziewcząt, studentek, sekretarek, filozofów, fryzjerów, kolejarzy, mówców, szwaczek, teologów, zecerów, w czasie bólu zębów, migren
Katarzyna z Parc – patronka ekspedientek
Katarzyna ze Sieny – patronka studentów, pielęgniarek, strażaków, strażników, od bólu głowy
25. Kinga – patronka Polski, Litwy, górników zajmujących się wydobyciem soli, kopalni soli
26. Klara – patronka bieliźniarek, hafciarek, malarzy malujących na szkle, praczek, radia, telewizji, z chorobami oczu, szklarzy
27. Klotylda – patronka kobiet, notariuszy
28. Koleta – patronka cieśli
29. Konkordia – patronka niań
30. Krystyna – patronka młynarzy
31. Kunegunda – patronka kobiet w ciąży
32. Lidia – patronka farbiarzy
33. Łucja – patronka w chorobach oczu, krawców, niewidomych, pracowników radia oraz telewizji, rolników, szklarzy, szwaczek, tapicerów, tkaczy, woźnych, wytwórców lamp, świec
34. Małgorzata z Antiochii – patronka kobiet w ciąży, kobiet borykających się z niepłodnością, położnic, dobrej śmierci
35. Maria Goretti – patronka młodzieży
Maria Egipcjanka – patronka aktorów
Maria Magdalena – patronka bednarzów, fryzjerów, dzieci z problemami w poruszkaniu się, kobiecych zakonów, ogrodników, kobiet, perukarzy, pokoutujących, sprzedawców wina, studentów, więźniów
36. Marta – patronka gospodyń domowych, hotelarzy i właścicieli hoteli oraz zajazdów, kucharek, sprzątaczek, rzeźbiarzy
37. Maura – patronka praczek
38. Monika – patronka matek, mężatek, wdów
39. Notburga – patronka pomocy domowych, służących
40. Otylia – patronka w chorobach gardła, uczu
41. Paulina – patronka młynarzy
42. Rita – patronka od spraw trudnych oraz beznadziejnych
43. Rozalia – patronka osób chorych na choroby zakaźne
44. Róża z Limy – patronka kwiaciarek, ogrodników
Róża z Witerbo – patronka akcji katolickiej
45. Sabina – patronka gospodyń domowych
46. Stefania – patronka gier loteryjnych, poszukiwaczy skarbów
47. Teresa z Avila – patronka dusz w czyśćcu cierpiących, chorujących na serce, bóle głowy
48. Urszula – patronka nauczycielek
49. Walburga – patronka rolników
50. Weronika – patronka fotografów, gospodyń pracujących na plebaniach, praczek, rzeźbiarzy, szwaczek
51. Wiborada – patronka bibliotek, kucharek, lubiących czytać książki
52. Zdzisława – patronka młodych małżeństw, matek
53. Zyta – patronka służących

Święte imiona męskie - imiona do bierzmowania męskie


1. Adrian – patron strażników więziennych
2. Agapit – patron kobiet w ciąży
3. Akwilin – patron tragarzy
4. Albert Wielki Biskup – patron górników, plastyków, teologów
5. Aleksy Rzymian – patron pielgrzymów, biednych, ubogich, włóczęgów, wędrowców, żebraków, w trakcie trzęsienia ziemi, suszy, epidemii
6. Alfons – patron zakonu Redemptorystów, teologów, adwokatów, spowiedników
7. Alojzy Gonzaga – paron Mantui oraz studentów
8. Ambroży – patron Bolonii i Mediolanu, pszczelarzy
9. Anastazy Perski – patron złotników
10. Anatol z Laodycei – patron matematyków
11. Andrzej Apostoł – patron chorujących na artretyzm, w przypadku chorób gardła, prawosławnych, osób chcących mieć dziecko, podróżnych, rybaków, sprzedawców ryb, rzeźników, zakochanych
Andrzej Bobola – patron Polski, kolejarzy
12. Antoni Padewski – patron Włoch, dzieci, narzeczonych, małżeństw, kobiet rodzących i będących w połogu, górników, piekarzy, podróżnych, ubogich, ludzi oraz rzeczy zaginionych
Antoni Wielki – patron chorych (szczególnie z chorobami skórnymi), dzwonników, świniopasów, rzeźników, ubogich, wędliniarzy, wikliniarzy, w czasie pożarów
13. Arnold z Arnoldswecler – patron śpiewaków
14. Augustyn – patron drukarzy, teologów, wydawców, kanoników regularnych
15. Autbert – patron piekarzy
16. Barnaba Apostoł – patron bednarzów, podczas kłótni, smutku oraz burz, szczególnie gradowych
17. Bartłomiej Apostoł – patron bartników, grabarzy, introligatorów, rybaków, rzeźników, tynkarzy, zegarmistrzów
18. Benedykt z Nursji – orędownik ludzi konających, patron architektów, górników, inżynierów, nauczycieli, speleologów, uczniów, wydawców
19. Bernard z Aosty – patron alpinistów i narciarzy
Bernard z Badenii – patron mężczyzn
Bernard z Clairvaux – patron pszczelarzy, w ostatniej godzinie życia, w trakcie klęsk żywiołowych, sztormów
Bernard ze Sieny – patron reklamy, tkaczy, w chorobach gardła oraz ludzi krwawiących
20. Błażej – patron chorujących na gardło, gręplarzy, kapeluszników, lekarzy, przemysłu i sprzedawców wełny, szewców, zwierząt, w przypadku występowania kolki u dzieci
21. Bonawentura – patron kobiet w ciąży, dzieci, robotników, teologów, tragarzy, przemysłu związanego z jedwabiem
22. Bonifacy – patron kasjerów, krawców, księgarzy i piwowarów
23. Brendan – patron podróżników, żeglarzy
24. Brunon Kartus – patron Kartuzów i ludzi obłąkanych
25. Brycjusz – patron sędziów
26. Celestyn – patron introligatorów
27. Cezary z Nazjanzu – patron lekarzy
28. Chryzant – patron sędziów
29. Cyriak – patron ciężkiej pracy
30. Cyryl – patron Europy
31. Damian – patron aptekarzy, chirurgów, stomatologów
32. Dionizy – patron osób cierpiących na ból głowy i migreny
33. Dominik Savio – patron dzieci i młodzieży, ministrantów oraz chórów dziecięcych
34. Dyzma – patron złodziei
35. Eligiusz – patron grawerów, jubilerów, kowali, rolników, ślusarzy, weterynarzy, zegarmistrzów, złotników
36. Erazm – patron marynarzy, tkaczy, tokarzy, żeglarzy, w przypadku bólu brzucha
37. Eustachy – patron leśników, myśliwych, żołnierzy
38. Feliks z Cantalicio – patron dzieci
39. Fidelis – patron prawników
40. Filip Apostoł - patron cukierników, garbarzy, kramarzy, sklepikarzy
41. Florian – patron Krakowa, garncarzy, hutników, kominiarzy, piwowarów, producentów mydła, strażaków, w przypadku klęsk żywiołowych
42. Franciszek Ksawery – patron marynarzy, misji, rozpowrzechniania wiary, w przypadku burzy
Franciszek Salezy – patron pisarzy, dziennikarzy
Franciszek z Asyżu – patron aktorów, ekologów, niewidomych, robotników, tapicerów, ubogich, więźniów
43. Frydolin – patron optyków
44. Gabriel Archanioł – patron filatelistów, pocztowców, radia, telewizji, w przypadku niepłodności
45. Genezjusz – patron aktorów
46. Gerard – patron dzieci
47. German z Paryża – patron muzyków
48. Gerwazy – patron dzieci
49. Gezelin – patron dla szczęśliwego dzieciństwa
50. Goar – patron producentów cegieł, garncarzy, gościnności
51. Gutman – patron kowali, krawców, kupców, szewców, mieszkańców miast
52. Grzegorz z Nazjanzu – patron poetów
Grzegorz I Wielki Papież – patron kopalni, uczniów i studentów, nauczycieli, chórzystów, piosenkarzy
53. Gwidon – patron celników, chorych, dzwonników, pielgrzymów, rolników, urzędników podatkowych
54. Hadrian – patron kowali
55. Henryk z Bolzano – patron drwali
56. Herman z Kolonii – patron zegarmistrzów
57. Hilary z Poitiers – patron dzieci opóźnionych w rozwoju
58. Hieronim – patron ascetów, sierot, biblistów, księgarzy, teologów
59. Hipolit – patron pracowników więziennych
60. Homobonus – patron kupców
61. Honorat – patron handlarzy i kupców
62. Hubert – patron leśników, matematyków, myśliwych, optyków, rzeźników, sportowców, strzelców, tokarzy
63. Idzi – patron kobiet karmiących, macierzyństwa, osób kulawych, pasterzy, rybaków
64. Ignacy Loyola – patron dzieci, kobiet oczekujących potomstwa, teologów, żołnierzy
65. Ingenuin – patron kopalni
66. Iwo – patron adwokatów, notariuszy oraz sędziów
67. Izydor – patron informatyków, rolników, urodzaju
68. Jakub Większy Apostoł – patron aptekarzy, dekarzy, hospicjów, pielgrzymów, sierot, szpitali, wikliniarzy
69. Jan Apostoł – patron farmaceutów, biografów, introligatorów, kreślarzy, literatów, litografów, owczarzy, pisarzy, ślusarzy, teologów, urzędników, wdów, w przypadku gradobicia
Jan Berhmans – patron ministrantów
Jan Bosco – patron młodzieży, duszpasterzy, rzemieślników
Jan Boży – patron chorych, drukarzy, księgarzy, pielęgniarzy, szpitali
Jan Chrzciciel – patron architektów, abstynentów, bednarzów, epilepsji, garbarzy, kominiarzy, kowali, krawców, kuśnierzy, mnichów, niezamężnych matek, pasterzy, stad, rymarzy, tancerzy, tkaczy, w trakcie gradobicia, wychowawców, od bólu głowy
Jan Chryzostom – patron kaznodziejów
Jan Damasceński – patron farmaceutów, obrazów świętych
Jan de la Salle – patron nauczycieli
Jan Gwalbert – patron leśników
Jan Kanty – patron Polski, Krakowa, Caritasu, nauczycieli, studentów, szkół katolickich
Jan Kapistran – patron prawników
Jan Leonardi – patron kucharzy
Jan Maria Vianney – patron proboszczów
Jan Marinoni – patron bankowców
Jan Nepomucen – patron księży, spowiedzi, spowiedników, sprzedawców, tonących, w czasie powodzi
70. Jerzy – patron artystów, skautów i harcerzy, szpitali, żołnierzy, kobiet zmagających się z niepłodnością, stanowi ochronę przed chorobami: trąd, dżuma, opryszczka, syfilis
71. Joachim – patron małżeństwa
72. Józef z Nazaretu – patron Kościoła, cieśli, czystości, drwali, dobrej śmierci, kobiet w ciąży, małżeństw, ojców, osób pracujących, rodzin, rzemieślników, ubogich
Józef Cafasso – patron więźniów oraz więzień
Józef Kalasanty – patron szkół katolickich
Józef z Arymatei – patron garbarzy i grabarzy
Józef z Kupertynu – patron kosmonautów, lotników, osób podchodzących do egzaminów
73. Juda Tadeusz - Apostoł – patron spraw beznadziejnych
74. Julian – patron wioślarzy
75. Justyn – patron filozofów
76. Kajetan – patron bankowców
77. Kamil – patron chorych, pielęgniarzy oraz pielęgniarek, szpitali, wszystkich zajmujących się chorymi osobami
78. Karol Boromeusz – patron bibliotekarzy, duszpasterzy, nauczycieli, profesorów seminariów
Karol Lwanga – patron młodzieży
79. Kasjan – patron stenografów
80. Kilian – patron malarzy, tynkarzy
81. Klarus – patron krawców
82. Klaudiusz – patron kamieniarzy, rzeźbiarzy
83. Klemens Dworzak – patron Warszawy, kelnerów, piekarzy, rzemieślników
Klemens I Papież – patron grabarzy, dzieci, górników, kamieniarzy, kapeluszników, marynarzy
84. Korneliusz – patron ludzi chorych na grypę
85. Kosma – patron aptekarzy, chirurgów, stomatologów
86. Kryspin – patron garbarzy, szewców
87. Kryspinian – patron garbarzy, szewców
88. Krzysztof – patron biegaczy, kierowców, kolejarzy, modystek, podróżnych, taksówkarzy, tragarzy, żeglarzy, w czasie bólu zębów
89. Leon Wielki Papież – patron muzyków, śpiewaków
90. Leonard z Noblac – patron chorych, jeńców, udanego porodu, położnych, stajennych, tragarzy, więźniów
91. Letus – patron tkaczy
92. Ludwik IX – patron drukarzy, fryzjerów, hafciarek, introligatorów, kamieniarzy, krawców, malarzy pokojowych, niewidomych, piekarzy, pielgrzymów, rybaków, tkaczy, sztukatorów
93. Łazarz – patron grabarzy, rzeźników, trędowatych i leprozoriów, żebraków
94. Łukasz Ewangelista – patron chirurgów, historyków, introligatorów, malarzy, notariuszy, rzeźników, rzeźbiarzy, złotników
95. Maciej Apostoł – patron budowniczych, cukierników, kowali, rzeźników, w przypadku niepłodności
96. Magus – patron sprzedawców ryb
97. Maksymilian Maria Kolbe – patron abstynentów, krwiodawców
98. Mamert – patron straży pożarnej, w trakcie suszy, w chorobach piersi, gorączki
99. Marceli – patron stajennych
100. Marcin de Porres – patron fryzjerów, pielęgniarek, robotników
Marcin z Tours – patron abstynentów, dzieci, hotelarzy, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żołnierzy, w czasie burzy
101. Marcjan – patron administratorów, rusznikarzy
102. Marek Ewangelista – patron koszykarzy, malarzy na szkle, murarzy, notariuszy, pisarzy, szklarzy, wikliniarzy, w przypadku gradobicia
Marek Roy – patron prawników
103. Markulf – patron aptekarzy, kupujących drobne rzeczy
104. Martyriusz – patron administratorów, rusznikarzy
105. Maryn – patron kamieniarzy
106. Mateusz Apostoł – patron alkoholików, celników, księgowych, pracowników kantorów, rodziny, straży granicznej, urzędników podatkowych
107. Maurycy – patron farbiarzy, kapeluszników, żołnierzy
108. Medard z Noyon – patron przy bólu zębów, chłopów, piwowarów, żniwiarzy i pomyślnych zbiorów, więźniów
109. Metody – patron Europy
110. Michał Archanioł – patron aptekarzy, bankowców, cmentarzy, dobrej śmierci, policjantów, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, tokarzy, złotników, żołnierzy, w czasie burzy
111. Mikołaj Biskup – patron bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kancelistów parafialnych, kobiet panien, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, producentów guzików, rybaków, sędziów, sprzedawców perfum, nasion, zbóż i win, studentów, więźniów, złodziei, żeglarzy
Mikołaj z Tolentino – patron dusz w czyśćcu
112. Nikodem – patron grabarzy
113. Odo z Cluny – patron muzyków
114. Onufry – patron dorożkarzy, mnichów, pielgrzymów, tkaczy
115. Oswald – patron kowali, żniwiarzy
116. Pankracy – patron od bólu głowy, dzieci, ogrodników, roślin ogrodowych, w przypadku krzywoprzysięstwa
117. Pantaleon – patron fizyków, lekarzy, położnych
118. Paschalis Baylon – patron kucharzy
119. Patryk – patron fryzjerów, górników, kowali, perukarzy, zwierząt domowych
120. Paweł z Teb – patron piekarzy, tkaczy dywanów, wikliniarzy koszów
Paweł z Tarsu – patron marynarzy, robotnic, teologów, tkaczy, wikliniarzy, wytwórców namiotów
121. Piotr Apostoł – patron abstynentów, blacharzy, budowniczych mostów, kamieniarzy, kowali, marynarzy, rybaków, rymarzy, sprzedawców ryb, ślusarzy, tkaczy, zdunów, zegarmistrzów, żeglarzy, w czasie gorączki, padaczki, od ukąszenia przez węże, w przypadku kradzieży
122. Placyd z Subiaco – patron żeglarzy
123. Protazy – patron chałupników, dzieci
124. Rafał Archanioł – patron aptekarzy, emigrantów, lekarzy, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, żeglarzy
Rafał Kalinowski – patron księży, kolejarzy, spowiedników, zakonników, wychowawców, wojskowych, Sybiraków
125. Rajmund Nonnat – patron kobiet w ciąży
126. Rajnold – patron kamieniarzy, rzeźbiarzy
127. Robert Bellarmin – patron kanonistów, katechetów
128. Roch – patron brukarzy, chorych, handlujących dziełami sztuki, krawców, stolarzy
129. Roman – patron kupców
130. Romuald – patron kamedułów
131. Sebastian – patron garbarzy, garncarzy, inwalidów wojennych, kamieniarzy, łuczników, myśliwych, ogrodników, rannych, rusznikarzy, strażników, strzelców, żołnierzy
132. Serapion z Aleksandrii – patron dekarzy, szklarzy
133. Serwacy – patron chorych na reumatyzm, w czasie przymrozków, hutników, stolarzy, ślusarzy
134. Sewer – patron policjantów
135. Seweryn – patron właścicieli winnic
136. Stanisław ze Szczepanowa – patron Polski
Stanisław Kostka – patron Polski, Litwy, Gniezna, Lublina, Lwowa, Warszawy, dzieci, młodzieży i studentów
137. Sykstus – patron kobiet w ciąży
138. Symforian z Autum – patron dzieci
139. Szczepan – patron bednarzy, budowniczych, diakonów, kamieniarzy, kucharzy, stajennych, tkaczy, woźniców, w czasie bólu głowy, kolki
140. Szymon Apostoł – patron od spraw beznadziejnych, drwali, farbiarzy, grabarzy, garncarzy, murarzy, spawaczy, tkaczy, producentów wyrobów skórzanych
141. Tarsycjusz – patron kleryków, ministrantów
142. Tomasz Apostoł – patron architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, geometrów, inżynierów, kamieniarzy, małżeństw, murarzy, stolarzy, teologów, w przypadku bólu pleców
Tomasz z Akwinu – patron księgarni, szkół, teologów, w czasie sztormów
Tomasz Becket – patron duchownych, niewidomych
Tomasz More – patron polityków
143. Tryfon – patron ogrodników
144. Tychon – patron producentów win
145. Tymon z Salzburga – patron cieśli, rzeźbiarzy
146. Ulryk – patron rybaków, właścicieli winnic
147. Urban – patron pomyślnych urodzajów, ogrodników, rolników, właścicieli winnic
148. Walendy – patron osób chorych psychicznie, na epilepsję, podagryków
149. Wawrzyniec – patron administratorów, archiwistów, bibliotekarzy, cukierników, kucharzy, praczek, rymarzy, szklarzy
150. Wendelin – patron pasterzy
151. Wilhelm – patron blacharzy, zegarmistrzów
152. Wincenty à Paulo – patron instytucji charytatywnych
Wincenty Ferreriusz – patron budowlańców, dekarzy, drwali, garncarzy, leśników, murarzy, rolników, producentów cegieł, producentów win
Wincenty Palotti – patron osób uprawiających winorośl
153. Wigiliusz z Trydentu – patron kopalni
154. Wit – patron aptekarzy, artystów, epileptyków, głuchoniemych, po ukąszeniu przez żmije, górników, tancerzy, taksówkarzy
155. Wojciech – patron Polski
156. Wolfgang – patron cieśli, w przypadku biegunki
157. Wunibald – patron narzeczonych
158. Zenon – patron żebraków

Zagraniczne imiona


Zagraniczne imiona, inaczej imiona obcojęzyczne, cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to ze zmiany przepisów o nadawania imion. Teraz imiona zagraniczne w oryginalnym brzmieniu mogą nadawać swoim dzieciom wszyscy polscy rodzice.

Wcześniej takie imię mogło otrzymać tylko dziecko, którego przynajmniej jeden z rodziców miał obce obywatelstwo (małżeństwa mieszane).

Jeździmy na zagraniczne wycieczki i urlopy też w coraz większym stopniu spędzamy za granicą. Zaszłyszane tam imiona podobają się nam i dlatego często są one inspiracją przy wyborze imienia dla dziecka.

Najczęstszym powodem nadawania imion zagranicznych przez polskich rodziców jest panująca na nie moda. Innym powodem jest wyobrażanie sobie, że imię zagraniczne doda prestiżu dziecku i łatwiej będzie mu osiągnąć sukces.

Warto wiedzieć, że noszenie w Polsce imienia zagranicznego może być kłopotliwe. W większości przypadków takie imię może wymagać przeliterowania przez różnice między jego wymową a pisownią np. Maya, Livia, Philip, Felix.

Niektórzy rodzice nadają zagraniczne imiona swoim dzieciom ze wzgledów praktycznych, ponieważ planują wyemigrować z Polski i z wybranym krajem na emigrację wiążą swoją przyszłość, a tym samym dziecka. Planują pobyt na stałe lub na dłuższy okres czasu i chcą aby ich dziecko nie wyróżniało się wśród rówieśników. Także rodzice będący na emigracji, a posiadający tylko polskie obywatelstwo, często nadają zagraniczne imiona swoim dzieciom.

Poniżej przygotowaliśmy listy najpopularniejszych imion w wybranych krajach.

Angielskie imiona


Angielskie imiona żeńskie:
1. Alexis
2. Allison
3. Amelia
4. Barbara
5. Cadence
6. Chloe
7. Ella
8. Emily
9. Eve
10. Grace
11. Jessica
12. Lily
13. Lucy
14. Olivia
15. Rose
16. Ruby
17. Sarah
18. Sophie
19. Taylor
20. Vera

Angielskie imiona męskie:
1. Adam
2. Adrian
3. Andrew
4. Alfie
5. Brandon
6. Charlie
7. Chase
8. Daniel
9. Evan
10. Harry
11. Jack
12. James
13. Jason
14. Jordan
15. Joshua
16. Max
17. Oliver
18. Thomas
19. Tyler
20. William

Francuskie imiona


Francuskie imiona żeńskie:
1. Agathe
2. Agnès
3. Béate
4. Camille
5. Chloé
6. Claire
7. Édith
8. Évelyne
9. Hélène
10. Inès
11. Jade
12. Jeanne
13. Julie
14. Louanne
15. Madeleine
16. Maëlys
17. Margot
18. Marie
19. Monique
20. Sarah

Francuskie imiona męskie:
1. André
2. Bastien
3. Camille
4. Charles
5. Christophe
6. Damien
7. Enzo
8. Henri
9. Jean
10. Kilian
11. Lucas
12. Marc
13. Mathieu
14. Nathan
15. Noah
16. Nolan
17. Paul
18. Pierre
19. Raphaël
20. Tom

Niemieckie imiona


Niemieckie imiona żeńskie:
1. Adele
2. Anna
3. Brigitte
4. Caroline
5. Charlotte
6. Edith
7. Fabienne
8. Gabriele
9. Hannah
10. Johanna
11. Karla
12. Lena
13. Leonie
14. Madeleine
15. Maria
16. Mia
17. Natalie
18. Ramona
19. Sophie
20. Yasmin

Niemieckie imiona męskie:
1. Adam
2. Alexander
3. Bastian
4. Daniel
5. David
6. Elias
7. Emil
8. Fabian
9. Gregor
10. Hans
11. Jan
12. Karl
13. Lars
14. Leon
15. Luca
16. Mark
17. Matthias
18. Niklas
19. Paul
20. Tim

Włoskie imiona


Włoskie imiona żeńskie:
1. Alessia
2. Aurora
3. Barbara
4. Chiara
5. Elena
6. Francesca
7. Gabriella
8. Giulia
9. Irene
10. Maddalena
11. Martina
12. Nadia
13. Olivia
14. Orsola
15. Paola
16. Sara
17. Sofia
18. Susanna
19. Veronica
20. Vittoria

Włoskie imiona męskie:
1. Adamo
2. Alessandro
3. Andrea
4. Antonio
5. Boris
6. Carlo
7. Davide
8. Emiliano
9. Fabiano
10. Francesco
11. Gabriele
12. Giovanni
13. Giulio
14. Ivo
15. Lorenzo
16. Luca
17. Marco
18. Matteo
19. Pietro
20. Simone

Hiszpańskie imiona


Hiszpańskie imiona żeńskie:
1. Alba
2. Bibiana
3. Camila
4. Carla
5. Claudia
6. Dolores
7. Elena
8. Graciela
9. Isabel
10. Jovita
11. Lola
12. Macarena
13. Magdalena
14. Natalia
15. Paula
16. Pepita
17. Sara
18. Teresa
19. Ximena
20. Ynes

Hiszpańskie imiona męskie:
1. Abelardo
2. Alejandro
3. Alvaro
4. Bernardo
5. Carlos
6. Diego
7. Donato
8. Eduardo
9. Farbricio
10. Hernando
11. Hugo
12. Isandro
13. Javier
14. Julio
15. Marcio
16. Natanael
17. Osvaldo
18. Pablo
19. Pedro
20. Sergio

Rosyjskie imiona


Rosyjskie imiona żeńskie:
1. Агата – Agata
2. Агнесса – Agnieszka
3. Адель – Adela
4. Александра – Aleksandra
5. Алиса – Alicja
6. Анастасия – Anastazja
7. Анна – Anna
8. Валентина – Walentyna
9. Вера – Wera
10. Виктория – Wiktoria
11. Ева – Ewa
12. Елизавета – Elżbieta
13. Иринa – Irena
14. Лилиана – Liliana
15. Людмила – Ludmiła
16. Настасия – Nastazja
17. Ольга – Olga
18. Роксана – Roksana
19. Тамара – Tamara
20. Татьяна- Tatiana

Rosyjskie imiona męskie:
1. Адам – Adam
2. Александр – Aleksander
3. Алексей – Aleksy
4. Андрей – Andrzej
5. Антон – Antoni
6. Валентин – Walenty
7. Валерий – Walery
8. Велимир – Wielimir
9. Иван – Jan
10. Кириак – Cyriak
11. Кузьма – Kosma
12. Максим – Maksym
13. Михаил – Michał
14. Никифор – Nikifor
15. Олег – Oleg
16. Савелий – Szaweł
17. Станислав – Stanisław
18. Юрий - Jerzy
19. Яков – Jakub
20. Ярослав – Jarosław

Amerykańskie imiona


Amerykańskie imiona żeńskie:
1. Abigail
2. Adele
3. Angellina
4. Ava
5. Bridget
6. Britta
7. Brook
8. Cameron
9. Candy
10. Charlotte
11. Chloe
12. Danielle
13. Deborah
14. Emily
15. Emma
16. Isabella
17. Madison
18. Mia
19. Olivia
20. Sophia

Amerykańskie imiona męskie:
1. Alexander
2. Anthony
3. Benjamin
4. Bill
5. Bradley
6. Bryan
7. Daniel
8. David
9. Ethan
10. Harrison
11. Harry
12. Jacob
13. James
14. Jayden
15. Joshua
16. Liam
17. Mason
18. Michael
19. Noah
20. William

Celtyckie imiona


Celtyckie imiona żeńskie:
1. Brit
2. Carrie
3. Eileen
4. Ida
5. Julianne
6. Kassidy
7. Kathleen
8. Kelly
9. Maire
10. Moira
11. Morgan
12. Nan
13. Nora
14. Philomena
15. Suzanna
16. Tara
17. Ursula
18. Vanessa
19. Vivienne
20. Yvon

Celtyckie imiona męskie:
1. Alan
2. Albion
3. Artur
4. Brian
5. Cedric
6. Colin
7. Conan
8. Daniel
9. Darren
10. Gordon
11. Irving
12. Liam
13. Maitias
14. Martin
15. Oscar
16. Owen
17. Patraic
18. Peter
19. Rowland
20. Robert

Rejestracja dziecka w USC – nadanie imienia dziecku - akt urodzenia


Jedną z najważniejszych formalności po porodzie jest rejestracja dziecka, czyli zgłoszenie urodzenia dziecka i wybranego przez nas imienia lub imion dla dziecka do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Wszystkie formalności po urodzeniu dziecka załatwiamy w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka, czyli USC pod który podlega szpital, w którym urodziło się nasze dziecko.

Na zgłoszenie urodzenia dziecka mamy 21 dni od daty wystawienia karty urodzenia dziecka przez szpital, czyli 21 dni od daty porodu. Karta urodzenia dziecka powinna być wystawiona od razu po porodzie przez lekarza odbierającego poród lub przez położną.

Karta urodzenia dziecka zawiera:
  • nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia oraz numer PESEL matki dziecka
  • miejsce, datę i godzinę urodzenia dziecka
  • płeć dziecka

Szpital po wystawieniu karty urodzenia dziecka powinien ją w ciągu 3 dni przekazać do Urzędu Stanu Cywilnego.

Przekroczenie terminu 21 dni na zgłoszenie urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego spowoduje, że to Kierownik USC zarejestruje urodzenie dziecka na podstawie karty urodzenia dziecka otrzymanej ze szpitala, w którym się ono urodziło oraz nada mu imię z urzędu, czyli wybierze dla niego imię.

Zgłoszenie urodzenia dziecka i formalności związane z jego imieniem może załatwić w USC któreś z rodziców lub pełnomocnik. Od tych czynności nie są pobierane urzędowe opłaty.

Niezbędne dokumenty potrzebne przy zgłoszeniu urodzenia dziecka to: dowód osobisty lub paszport zgłaszającej osoby, a w przypadku pełnomocnika dodatkowo pisemne pełnomocnictwo zawierające wybrane imię lub imiona dla dziecka.

Rodzic zgłaszający urodzenie dziecka składa w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie o wyborze jednego lub dwóch imion dla dziecka.

Nie ma urzędowej listy dopuszczalnych imion dla dzieci, ale zgłaszane imiona nie mogą być ośmieszające, ani wulgarne oraz mające formę zdrobnienia.

Wybrane imię lub imiona dla dziecka mogą być imionami zagranicznymi obcymi np: Sergio, Elvis, Vivienne, Jessika. Imiona obce mogą nadawać swoim dzieciom również rodzice, którzy oboje są Polakami.

Wybrane imię obce może jednoznacznie nie wskazywać na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu musi być kojarzone z daną płcią.

O tym czy imię spełnia powyższe kryteria decyduje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

W przypadku wątpliwości w związku z nadaniem nietypowego imienia Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może zwrócić się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię o danym imieniu. To samo mogą zrobić rodzice dziecka.

Jeśli imię nie spełnia tych kryteriów, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dla dziecka. W takim przypadku Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wybiera imię dla dziecka i nadaje mu imię z urzędu na podstawie decyzji administracyjnej.

Informacja o wyborze imienia z urzędu znajdzie się w akcie urodzenia dziecka.

Od tej decyzji w ciągu 14 dni można się odwołać do wojewody za pośrednictwem USC, który nam odmówił rejestracji przez nas wybranego imienia i nadał imię z urzędu.

Jeśli wybranego imienia lub imion nie zakwestionuje Kierownik USC, to po spisaniu protokołu zawierającego dane dziecka i nadane mu imiona oraz dane rodziców, wypisuje akt urodzenia dziecka, numer PESEL oraz zameldowuje dziecko pod adresem rodziców lub jednego z rodziców.

Akt urodzenia dziecka zawiera następujące informacje:
  • nazwisko, imię (imiona) dziecka
  • kraj, datę i miejsce urodzenia dziecka
  • płeć dziecka
  • nazwiska, imiona oraz nazwiska rodowe, daty i miejsca urodzenia rodziców dziecka
  • nazwisko i imię osoby zgłaszającej urodzenie
  • nazwisko i imię biegłego lub tłumacza, jeżeli brał udział w czynności

Rodzic po rejestracji dziecka w USC otrzymuje:
  • jeden skrócony odpis aktu urodzenia (kolejne odpisy aktu urodzenia są już płatne)
  • potwierdzenie nadania numeru Pesel
  • potwierdzenie zameldowania dziecka

Zmiana imienia


Zmiana imienia nadanego z urzędu oraz imienia wybranego samodzielnie przez rodziców jest możliwa w ciągu 6 miesięcy od nadania tego imienia, czyli daty wystawienia aktu urodzenia, poprzez tzw. sprostowanie aktu urodzenia.

Rodzice, którzy sami wybrali imię, bądź imiona dla swojego dziecka, mogą w ciągu tych 6 miesięcy dokonać zmian:
  • imienia lub imion
  • zastąpić dwa imiona jednym
  • dodać drugie imię
  • zamienić kolejność imion
  • zmienić pisownię imienia lub imion

Po 6 miesiącach od nadania imienia, zmiana imienia nadanego z urzędu jest możliwa już tylko na normalnych zasadach, czyli zasadach obowiązujących wszystkich tych, którzy chcą zmienić imię. Ponadto taka późniejsza zmiana imienia oprócz uciążliwych formalności może być przez urzędnika odrzucona jeśli nie przekona go nasze uzasadnienie zmiany imienia.

Zobacz także:

Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Wróć do spisu treści