Badanie beta hCG - ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, macierzyństwo, blog młodej mężatki

ABCmaluszka.pl
Blog młodej mężatki
Przejdź do treści

Badanie beta hCG

Badanie beta hCG to badanie krwi test na obecność ciąży. Wyniki badania poziomu hormonu beta hCG pozwalają na potwierdzenie i diagnozę rozwoju ciąży.

Co to jest beta hCG?

Beta hCG
to część składowa (podjednostka) hormonu ciążowego hCG.

Hormon beta hCG
występuje we krwi kobiety w ciąży i krwi płodu.

HCG to gonadotropina kosmówkowa, hormon produkowany w ciąży najpierw przez zarodek, a potem przez łożysko. Hormon hCG ma za zadanie wspomaganie i stymulację wydzielania progesteronu. Progesteron to hormon niezbędny do utrzymania ciąży.

W skład hormonu hCG wchodzą dwie podjednostki czyli części składowe hCG: hCG alfa i hCG beta. W ciąży najważniejsza jest podjednostka beta hCG i to jej poziom jest wyznaczany podczas badania hCG z krwi.

Test ciążowy z moczu wykrywa obie podjednostki hCG: hCG alfa i hCG beta.

Kiedy wykonać beta hCG?

Beta hCG pojawia się najpierw we krwi, a z czasem też w moczu. Dlatego też test ciążowy z krwi (badanie beta hCG) można wykonać wcześniej, niż test ciążowy z moczu.

Za pomocą badania beta hCG ciążę najwcześniej można potwierdzić około tygodnia od zapłodnienia. Beta hCG pojawia się we krwi kobiety po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, czyli 6-8 dni od dnia zapłodnienia. Beta hCG w moczu pojawia się po 10-14 dniach od zapłodnienia czyli w okresie spodziewanej miesiączki.

Czy do badania beta hCG trzeba być na czczo?


Do badania beta hCG nie trzeba być na czczo, można je wykonać o dowolnej porze dnia.

Co pozwala ustalić badanie beta hCG?

Poziom beta hCG we krwi kobiety wskazuje na to czy kobieta jest w ciąży oraz pozwala ustalić czy przebieg ciąży jest prawidłowy. Poziom beta hCG w danym tygodniu ciąży u każdej kobiety może być inny.

Zmiany poziomu beta hCG w okresie ciąży

Poziom beta HCG powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę. Do około 12 tygodnia ciąży poziom beta hCG regularnie rośnie, a potem zaczyna spadać. W pierwszych tygodniach ciąży poziom beta hCG powinien podwajać się co dwa, trzy dni.

Niski poziom beta hCG

Niski poziom beta hCG we krwi (poniżej normy) może świadczyć o nieprawidłowo rozwijającej się ciąży, o poronieniu, bądź o ciąży pozamacicznej.

Wysoki poziom beta hCG

Wysoki poziom beta hCG (powyżej normy) we wczesnej ciąży może wskazywać na zaśniad groniasty lub na ciążę bliźniaczą, a między 15 a 16 tygodniem ciąży świadczy o zwiększonym ryzyku pojawienia się chorób genetycznych u dziecka, np. zespołu Downa. Nie oznacza to jednak, że dziecko urodzi się z wadą genetyczną.

Wysoki poziom beta hCG jest podstawą do wykonania dalszych badań określających możliwe nieprawidłowości genetyczne u dziecka. Te badania to amniopunkcja i badanie kariotypu płodu. Dopiero wyniki tych badań pozwalają potwierdzić nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Jak odczytywać wyniki badania beta hCG?

Każde laboratorium ma ustalone własne normy beta hCG, gdyż do badań poziomu beta hCG laboratoria używają różnych urządzeń, metod, odczynników. W związku z tym normy beta hCG powinny być umieszczone na wyniku odebranym z laboratorium. Nie można porównywać wyników beta hCG z różnych laboratoriów.

Prawidłowe normy beta hCG

Prawidłowe normy beta hCG to poziom beta hCG mieszczący się między minimalnym, a maksymalnym poziomem dla danego tygodnia ciąży.

Przykładowe normy beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży
, gdy ciąża liczona jest od dnia ostatniej miesiączki:

3 tydzień ciąży: 5
50 mIU/ml
4 tydzień ciąży: 5
426 mIU/ml
5 tydzień ciąży: 18
7340 mIU/ml
6 tydzień ciąży: 1080
56500 mIU/ml
7
8 tydzień ciąży: 7650 229000 mIU/ml
9
12 tydzień ciąży: 25700 288000 mIU/ml
13
16 tydzień ciąży: 13300 254000 mIU/ml
17
24 tydzień ciąży: 4060 165400 mIU/ml
25
40 tydzień ciąży: 3640 117000 mIU/ml

kobiety nie będące w ciąży: poniżej 5.0 mIU/ml

Zobacz inne artykuły związane z ciążą

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza, że wyrażasz na nie zgodę i akceptujesz politykę prywatności.
Copyright © 2011-2018 ABCmaluszka.pl
Serwis ABCmaluszka.pl ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie ABCmaluszka.pl
Wróć do spisu treści