ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Kliniki leczenia niepłodności

Wybór kliniki leczenia niepłodności i pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności to duży stres. Do wyboru miejsca leczenia niepłodności należy się dobrze przygotować. Dobry wybór kliniki pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uchroni od rozczarowania niepowodzeniem leczenia niepłodności.

Czym należy się kierować przy wyborze kliniki leczenia niepłodności?


Decydującą rolę w wyborze kliniki leczenia niepłodności powinna mieć skuteczność leczenia niepłodności osiągana przez daną klinikę. Zwykle na swojej stronie internetowej klinika publikuje wyniki leczenia niepłodności.

Skuteczność klinik leczenia niepłodności


Kliniki niepłodności swoje statystyki skuteczności leczenia niepłodności przedstawiają najczęściej w sposób korzystny dla siebie. Dlatego też porównanie skuteczności leczenia niepłodności przez wybrane kliniki może być bardzo trudne. Należy porównywać statystyki skuteczności leczenia niepłodności dla swojej grupy wiekowej ponieważ skuteczność leczenia niepłodności zależy od wieku kobiety.

Kliniki leczenia niepłodności w swoich statystykach skuteczności leczenia niepłodności podają odsetki ciąż po leczeniu niepłodności, a przeważnie są to tylko odsetki ciąż biochemicznych lub odsetki ciąż klinicznych.

Ciąża biochemiczna to ciąża, która kończy się po pozytywnym teście ciążowym. Odsetki ciąż biochemicznych są największe.

Ciąża kliniczna to ciąża, w której poprzez USG rozpoznaje się płód i bicie serca.


Odsetki ciąż klinicznych są zwykle mniejsze od odsetek ciąż biochemicznych.


Ciąża kliniczna nie zawsze oznacza narodziny dziecka.

Wiarygodny wskaźnik skuteczności leczenia niepłodności to wskaźnik urodzeń. Wskaźnik urodzeń to odsetki ciąż zakończonych narodzinami dziecka.

Statystyki skuteczności leczenia niepłodności prezentowane przez kliniki leczenia niepłodności mogą nie odzwierciedlać indywidualnej sytuacji danej
pary. Każda z par może mieć inną przyczynę niepłodności, co wymaga odmiennego sposobu leczenia niepłodności i przez to w każdym przypadku skuteczność tego leczenia może być inna.

Część klinik leczenia niepłodności co roku raportuje swoje wyniki do Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności?  


Wybór kliniki leczenia niepłodności można rozpocząć od zorientowania się czy są jakieś w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Każda z tych klinik powinna mieć
swoją stronę internetową. Na stronie internetowej danej kliniki leczenia niepłodności powinny być zamieszczone podstawowe informacje o sposobach leczenia niepłodności, a także o skuteczności leczenia niepłodności.

Nie na wszystkich stronach internetowych klinik leczenia niepłodności umieszczane są koszty leczenia niepłodności. A jeżeli już są to trudno się zorientować ile może nas kosztować całe leczenie. Jest to spowodowane tym, że każdy przypadek jest inny.


Najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie kontakt z wybranymi wstępnie klinikami (telefoniczny lub mailowy) z prośbą o podanie orientacyjnej ceny całego procesu leczenia (np. od pierwszej konsultacji do inseminacji).


Przy okazji warto opisać pokrótce swoją sytuację np. podać wiek, ile czasu trwają starania o ciążę, jakie do tej pory zostało przeprowadzone leczenie. Tego typu informacje ułatwią pracownikom kliniki wstępne oszacowane ceny leczenia.

W wyborze kliniki leczenia niepłodności pomocne mogą być też opinie internautów na temat danej kliniki leczenia niepłodności, których pełno jest w internecie i bez wielkiego trudu można je wszystkie znaleźć.

Niektóre pary chcą pójść na konsultację do kilku klinik leczenia niepłodności, aby wybrać sobie jak najlepszego lekarza. Niestety wiąże się to z kosztami. Jednak wizyta choćby tylko w dwóch różnych klinikach leczenia niepłodności może bardzo pomóc w podjęciu decyzji o wyborze tej właściwej kliniki.

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności


Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności wiąże się z dużym stresem. Na pierwszej wizycie w klinice powinni być obecni oboje partnerzy. Problemy z zajściem w ciążę mogą dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Do pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności należy się dobrze przygotować. Należy zabrać ze sobą wszystkie wyniki ostatnio wykonywanych badań.

Podczas pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności zostanie przeprowadzony dokładny wywiad lekarski i USG dopochwowe. Para otrzyma od lekarza wykaz niezbędnych badań do wykonania.

Podczas wywiadu lekarskiego w klinice leczenia niepłodności mogą paść następujące pytania, kierowane do pary:
  • kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka
  • czy miesiączki są regularne
  • czy miesiączki są bolesne
  • jak długo trwa miesiączka
  • czy występuje krwawienie między miesiączkami lub po stosunku
  • czy są odczuwalne zmiany śluzu w trakcie cyklu
  • czy para stosowała antykoncepcję, jeżeli tak to jak długo
  • czy kobieta miała infekcje
  • kiedy była wykonana cytologia szyjki macicy, czy była prawidłowa oraz czy zdarzyły się nieprawidłowe
  • czy kobieta była kiedykolwiek w ciąży, jeśli tak, to jak się one zakończyły
  • czy kobieta miała kiedykolwiek zabiegi operacyjne np. laparoskopię, histeroskopię
  • czy było wykonane kiedykolwiek badanie nasienia, jeżeli tak, to lekarz poprosi o wynik
  • czy mężczyzna miał wykonane kiedykolwiek zabiegi operacyjne
  • czy mężczyzna miał kiedykolwiek infekcje urologiczne
  • czy są problemy z erekcją, wytryskiem
  • czy w ostatnim czasie wystąpiły jakieś zmiany w ilości, kolorze bądź konsystencji nasienia
  • czy para jest zdrowa
  • czy są przyjmowane jakieś leki na stałe
  • jak często ma miejsce współżycie
  • od kiedy para stara się o dziecko
  • czy któreś jest na coś uczulone
  • czy któreś pali papierosy
  • ile tygodniowo wypijanego jest alkoholu
  • czy w rodzinie pary ktoś na coś choruje

Pary mogą usłyszeć o wiele więcej pytań w zależności od ich indywidualnej sytuacji. Pary powinny sobie przygotować także własny zestaw pytań do lekarza.


Zobacz inne artykuły z działu - Niepłodność

Wróć do spisu treści