ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu? Przygotowania do porodu to nie tylko pakowanie torby do szpitala i wyprawka dla dziecka. Poród i narodziny dziecka to także emocjonalne i organizacyjne wyzwanie dla obojga rodziców.

Kiedy rozpocząć przygotowania do porodu?


Przygotowania do porodu warto zacząć około 2-3 miesiące przed wyznaczonym terminem porodu. Ten czas pozwoli na spokojne przygotowanie się na narodziny dziecka.


Plan przygotowań do porodu


Zaplanowane przygotowania do porodu pozwolą uniknąć stresu związanego z porodem i wczesnym macierzyństwem.

Przygotowania do porodu polegają na:
  • zdrowym odżywianiu, które i tak powinno mieć miejsce od początku ciąży
  • zadbaniu o siebie
  • unikaniu stresu
  • zorganizowaniu opieki dla starszych dzieci na czas porodu
  • poproszeniu bliskiej osoby o zaopiekowanie się domem na czas porodu i połogu
  • aktywnym spędzaniu czasu np. poprzez codzienne spacerowanie na świeżym powietrzu. Dobra kondycja fizyczna przyda się podczas porodu i połogu. Kobiety aktywne szybciej dochodzą do siebie po porodzie.
  • wykonywaniu ćwiczeń mięśni Kegla przygotowujących mięśnie dna miednicy do porodu naturalnego. Ćwiczenia polegają na naprężaniu mięśni pochwy i odbytu.
  • wprowadzeniu do telefonu komórkowego numerów telefonów: do szpitala na oddział położniczy, do lekarza prowadzącego ciążę
  • pozytywnym nastawieniu do porodu
  • poznaniu przebiegu porodu i technik łagodzenia bólu
  • uczęszczaniu do szkoły rodzenia
  • wyboru szpitala do porodu
  • podjęciu decyzji o ewentualnym wyborze osoby towarzyszącej podczas porodu

Szkoła rodzenia czego się dowiem?


Warto chodzić do szkoły rodzenia, ponieważ zajęcia w szkole rodzenia mogą pomóc przyszłym rodzicom przygotować się do porodu i pielęgnacji dziecka.

Czas, kiedy należy zapisać się do szkoły rodzenia to koniec drugiego trymestru ciąży lub początek trzeciego trymestru ciąży.

Zajęcia w szkole rodzenia najczęściej prowadzą lekarze i położne.

Programy zajęć w szkołach rodzenia mogą się różnić między sobą tematyką, ale w każdej szkole rodzenia można uzyskać informacje na temat:
  • przygotowania do porodu
  • objawów zbliżającego się porodu
  • technik łagodzenia bólu
  • metod znieczulenia do porodu
  • przebiegu porodu naturalnego
  • cięcia cesarskiego
  • przebiegu połogu
  • powrotu do płodności po porodzie
  • opieki i pielęgnacji noworodka
  • karmienia piersią
  • diety dla dziecka
  • diety kobiety karmiącej piersią

Ponadto w szkole rodzenia kobieta będzie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne (jeżeli nie ma przeciwwskazań) oraz nauczy się technik oddychania i relaksacji podczas porodu.

Szkoły rodzenia najczęściej proponują swoje zajęcia jeden lub dwa razy w tygodniu. W ofercie szkół rodzenia można też znaleźć zajęcia weekendowe.

Zajęcia w szkole rodzenia powinny zakończyć się na około 4 tygodnie przed planowym terminem porodu.

Na zajęcia do szkoły rodzenia można, a nawet jest wskazane chodzić wraz z partnerem.

Często szkoły rodzenia mieszczą się przy szpitalu lub w szpitalu i dzięki temu można zwiedzić oddział położniczy tegoż szpitala oraz poznać lekarzy i położne tam pracujące. Może się zdarzyć, że lekarze i położne poznane podczas zajęć w szkole rodzenia będą odbierać Twój poród.

Poród z partnerem czy bez?


Przed porodem warto się zastanowić czy chcemy aby ktoś bliski, np. ojciec dziecka, towarzyszył nam podczas porodu. Część kobiet nie chce aby podczas porodu obecny był jej partner. Różne są tego powody. Często kobiety wstydzą się tego, że w tym czasie nie wyglądają atrakcyjnie. Boją się, że to co zobaczy mężczyzna podczas porodu może wpłynąć negatywnie na ich przyszłe współżycie seksualne.

Tak samo jest z mężczyznami. Nie wszyscy mężczyźni chcą uczestniczyć przy porodzie swojego dziecka. Boją się, że nie będą wiedzieli co robić w trakcie porodu. Dla niektórych mężczyzn obecność przy narodzinach swojego dziecka może zostawić ślad na jego psychice, co w przyszłości może powodować problemy podczas współżycia seksualnego.

Dlatego też, decyzja o uczestniczeniu ojca dziecka przy porodzie powinna być dokładnie przedyskutowana i dobrze przemyślana. Ojciec dziecka może np. uczestniczyć tylko w początkowej fazie porodu, a potem czekać na korytarzu na koniec porodu.

Wybór szpitala do porodu


Przed porodem trzeba wybrać szpital do porodu. Przy wyborze szpitala do porodu można kierować się opiniami znajomych i opiniami z internetu. Dobrze byłoby, gdyby wybrany szpital znajdował się niedaleko miejsca zamieszkania. Można zadzwonić do wybranych placówek i zapytać o szczegóły dotyczące porodu, np. czy będzie można wybrać pozycję do porodu, na jakie znieczulenie można liczyć podczas porodu, czy szpital zapewnia dla dziecka ubranka i pieluszki na czas jego pobytu w szpitalu oraz o to czy można zobaczyć oddział położniczy przed porodem.

Niektóre szpitale organizują dni otwarte. Można wtedy obejrzeć sale porodowe i oddział położniczy. Podczas dni otwartych kobiety otrzymują wiele cennych informacji np. jak sporządzić plan porodu, spis rzeczy niezbędnych do szpitala. Poznanie wybranego szpitala do porodu sprawi, że kobieta będzie się czuła bezpieczniej, gdy już przyjedzie do niego na poród.

Uroda przed porodem


Każda kobieta ciężarna powinna dbać o siebie w ciąży, tak samo jak przed ciążą. Przed porodem warto pomyśleć o zabiegach pielęgnacyjnych i wizycie u fryzjera.

Świadomość, że dobrze się wygląda dodaje pewności siebie i pozwala komfortowo czuć się na sali porodowej. Poza tym po porodzie może zabraknąć już czasu oraz sił na zadbanie o siebie w takim samym stopniu jak wcześniej, ponieważ kobieta jest wyczerpana samym porodem i zajęta opieką nad noworodkiem.

Tuż przed terminem porodu należy poświęcić szczególną uwagę depilacji ciała oraz dłoniom.

Depilacja przed porodem powinna być wykonana za pomocą sprawdzonych metod, najlepiej takich, które nie podrażniają skóry, zwłaszcza w okolicach bikini.

Depilacja miejsc intymnych przed porodem nie jest wymagana w każdym szpitalu.

Paznokcie przed porodem powinny być krótko obcięte, ponieważ ułatwi to pielęgnację noworodka i pozwoli uniknąć zadrapania jego cienkiej skóry.

Lakier z paznokci należy zmyć przed porodem. Pomalowane paznokcie w czasie porodu mogą uniemożliwić zaobserwowanie wystąpienia początku niedotlenienia u rodzącej kobiety. W przypadku wystąpienia niedotlenienia najpierw sinieje skóra pod paznokciami, a dopiero później pojawiają się inne objawy.

Jeżeli dana kobieta farbuje włosy, to lepiej to zrobić przed porodem, niż po porodzie. W okresie połogu włosy są słabsze i mogą wypadać, dlatego nie należy ich dodatkowo obciążać farbowaniem i innymi zabiegami np. suszeniem włosów za pomocą suszarki, prostowaniem prostownicą, bądź używaniem lokówki. Dzieje się tak na skutek spadku poziomu estrogenów, który powraca do stanu sprzed ciąży.

Pomoc po porodzie


Jeżeli kobieta ma już dziecko/dzieci to powinna wraz ze swoim partnerem pomyśleć o zorganizowaniu dla niego/nich opiece na czas porodu.

W trakcie połogu przydałaby się też pomoc bliskiej osoby przy zajmowaniu się domem (gotowanie, sprzątanie itd.), gdyż podczas połogu kobiecie nie wolno dźwigać i się przemęczać.


Zobacz inne artykuły związane z porodem

Wróć do spisu treści