ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

24 tydzień ciąży dziecko odczuwa wszystkie emocje i nastroje matki. W 24 tygodniu ciąży może pojawić się anemia, skurcze mięśni nóg i problemy ze snem w ciąży.

Rozwój dziecka w 24 tygodniu ciąży


Narządy wewnętrzne cały czas rosną i rozwijają się.

Skóra dziecka jest jeszcze bardzo cienka, pomarszczona oraz przezroczysta. Przez skórę widać naczynia krwionośne.

Płuca dziecka nadal się rozwijają i wytwarzają coraz więcej pęcherzyków płucnych.

Dziecko uczy się oddychać poprzez pobieranie i „wydychanie” niewielkich ilości wód płodowych. Wody płodowe zawierają obecnie maź płodową, włosy, złuszczony naskórek dziecka i produkty z przemiany materii.

Twardnieniu ulegają wewnętrzne części kości, a rozwój mięśni następuje pod wpływem intensywnego poruszania się dziecka. W miarę upływu kolejnych tygodni dziecko coraz silniej kopie.

Dziecko jest najbardziej aktywne między 24 a 28 tygodniem ciąży, ponieważ ma jeszcze dużo miejsca w worku owodniowym na swobodne poruszanie się w wodach płodowych.

Dziecko odczuwa wszystkie nastroje swojej matki, dlatego też należy unikać sytuacji stresowych, aby dziecko też się nie stresowało.

Wygląd dziecka w 24 tygodniu ciąży


W 24 tygodniu ciąży dziecko ma około 21 cm długości, a waży około 550g.

Objawy w 24 tygodniu ciąży


Dno macicy znajduje się teraz około 4 cm powyżej pępka. W miarę wzrostu brzucha pępek będzie płaski, bądź wypukły. Po porodzie pępek wróci na swoje miejsce.

Mogą pojawić się problemy ze snem w ciąży ze względu na aktywność dziecka, które przez część nocy może mocno kopać.

Innym nocnym problemem mogą być skurcze mięśni nóg. Skurcze mięśni w ciąży mogą wynikać z niedoboru żelaza, bądź wapnia w organizmie lub zbyt małego nawodnienia organizmu.

Na skurcze nóg może też pomóc kilkukrotny odpoczynek z uniesionymi nogami w ciągu dnia, spacery. O skurczach nóg należy poinformować lekarza ginekologa.

Zalecenia w 24 tygodniu ciąży


Po 20 tygodniu ciąży wzrasta zapotrzebowanie dziecka na żelazo, a niedobór żelaza w diecie w ciąży może spowodować anemie.

Objawy anemii w ciąży: przemęczenie, palpitacje serca, brak tchu, omdlenia.

O objawach anemii w ciąży należy poinformować swojego lekarza ginekologa, który może zalecić zażywanie żelaza. Jednocześnie trzeba też dbać o to, aby jeść żywność bogatą w żelazo i witaminę C. Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza.


Zobacz także kolejny: 25 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści