ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

19 tydzień ciąży to reakcja dziecka na światło, dźwięki, dotykanie, ruch. W 19 tygodniu ciąży mogą pojawić się żylaki warg sromowych i krocza oraz zawroty głowy.

Rozwój dziecka w 19 tygodniu ciąży


Dziecko już słyszy, ale tylko bijące serce swojej matki i jej układ pokarmowy. Wyraźnie reaguje na światło, dźwięki, dotykanie i ruch.

Dziecko śpi przez około 16-20 godzin na dobę. Jego sen dzieli się na fazę snu głębokiego i płytkiego. Sen dziecka nie zawsze pokrywa się ze snem jego mamy. Może się zdarzyć, że nocne ruchy dziecka obudzą kobietę.

W 19 tygodniu ciąży dziewczynka ma całkowicie wykształcone narządy płciowe: jajowody, pochwę, macicę. U chłopczyka powiększają się zewnętrzne narządy płciowe.

Mózg posiada już taką samą liczbę komórek nerwowych co dorosły człowiek.

Dzięki powstałym kilka tygodni temu kubkom smakowym dziecko potrafi rozróżniać smak wód płodowych.

Uszy przylegające wcześniej do główki dziecka teraz już odstają.

Skóra dziecka jest zmarszczona i pokryta mazią płodową. Maź płodowa jest tłustą, białą substancją produkowaną przez gruczoły łojowe skóry dziecka. Maź płodowa stanowi ochronę dziecka przed infekcjami i przed długotrwałym działaniem wód płodowych.

Dziecko jest bardzo aktywne. Ruchy dziecka mogą być teraz wyczuwalne przez matkę, ale najczęściej jest to możliwe dopiero w późniejszych tygodniach, bo dziecko ma jeszcze za małą stópkę, aby czuć wyraźnie jego kopnięcia. Dziecko najbardziej jest ruchliwe podczas wypoczynku jego mamy oraz po jedzeniu.

Wygląd dziecka w 19 tygodniu ciąży


W 19 tygodniu ciąży dziecko ma już około 15 cm i waży około 200 g. Głowa i szyja dziecka to teraz 1/3 długości całego ciała.

Objawy w 19 tygodniu ciąży


W 19 tygodniu ciąży brzuch kobiety jest już bardzo wyraźnie zaokrąglony.

Narządy wewnętrzne kobiety pracują bardzo intensywnie, a szczególnie tarczyca, która powoduje podwyższenie temperatury ciała kobiety. Dlatego też kobieta bardziej się teraz poci niż przed ciążą. Podwyższona temperatura jest najbardziej uciążliwa w lecie.

Z uwagi na dziecko organizm kobiety musi dostarczyć i wydalić większą ilość tlenu i dwutlenku węgla. Na skutek tego kobieta szybciej oddycha, a w sytuacji zwiększonego wysiłku łatwiej o zadyszkę.

Mogą pojawić się żylaki warg sromowych i krocza, które zanikają po porodzie. Żylaki krocza i warg sromowych są dużo rzadziej występującymi żylakami w ciąży, niż żylaki odbytu (hemoroidy).

W 19 tygodniu ciąży mogą pojawiać się zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia. Zawroty głowy i zasłabnięcia w ciąży występują na skutek spadku ciśnienia tętniczego krwi. Najczęściej pojawiają się przy gwałtownej zmianie pozycji ciała np. przy gwałtownym powstaniu z pozycji leżącej.


Zalecenia w 19 tygodniu ciąży


Podczas jazdy samochodem ciężarna kobieta powinna mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, bez względu na to czy jest kierowcą, czy pasażerką. Pasy bezpieczeństwa powinny opasywać kobietę pod i nad brzuchem.


Zobacz także kolejny: 20 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści