ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

18 tydzień ciąży to szybki rozwój układu nerwowego dziecka i zmysłu smaku. W 18 tygodniu ciąży mogą pojawić się dolegliwości: hemoroidy ciążowe - żylaki odbytu.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży


W 18 tygodniu ciąży dziecko ma już wszystkie narządy potrzebne do życia, ale nie jest jeszcze i długo nie będzie gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki.

Najdłużej rozwijającym się narządem są płuca, dlatego też dziecko, które urodzi się za wcześnie może potrzebować pomocy w oddychaniu. W tym tygodniu w płucach zaczynają powstawać niewielkie pęcherzyki płucne.

Dziecko umie połykać i wydalać płyn owodniowy, a to oznacza, że nerki spełniają swoją funkcję.

Mięśnie dziecka są coraz silniejsze, a ruchy dziecka zyskują na sile. Dziecko cały czas się porusza i zmienia pozycje: porusza nóżkami i rączkami, dotyka buzi, wkłada kciuk do buzi i ssie go, podskakuje, obraca się, przeciąga się, ziewa, garbi się i prostuje. Ćwiczy w ten sposób mięśnie, kości i stawy pobudzając je do rozwoju. Dziecko jest najbardziej aktywne wtedy, gdy jego mama wypoczywa, a śpi kiedy mama się porusza.

Wygląd dziecka w 18 tygodniu ciąży


Głowa jest coraz bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Skóra dziecka ma czerwony kolor i cały czas jest bardzo cienka.

W 18 tygodniu ciąży dziecko ma około 14 cm długości od czubka głowy do pośladków, a waży około 150 g.

Objawy w 18 tygodniu ciąży


U części kobiet w ciąży pojawiają się hemoroidy czyli żylaki odbytu. Żylaki odbytu to żyły, które uległy rozszerzeniu na skutek dużej ilości przepływającej krwi w tamtej okolicy. Zaparcia również mogą powodować hemoroidy. Hemoroidy powodują ból, głównie podczas lub po wypróżnianiu. Najczęściej hemoroidy zanikają po porodzie. W celu zmniejszenia podrażnienia można używać żel do mycia odbytu zamiast mydła. Ponadto należy: unikać zaparć, wykonywać umiarkowane ćwiczenia fizyczne
poprawią krążenie krwi, nie naprężać się podczas wypróżniania. Lekarz może zalecić preparat przeczyszczający.

Tkanka tłuszczowa jest coraz pokaźniejsza, szczególnie w okolicach pośladków, ud i części lędźwiowej kręgosłupa. Brzuszek jest coraz większy, a piersi pełniejsze. Rosnący brzuszek nie jest podstawą do jedzenia za dwoje.

Zwiększający się brzuch może powodować poczucie nieatrakcyjności. Należy pamiętać, że dla partnerów powiększający się brzuszek jest bardzo atrakcyjny i może działać na nich podniecająco.

Kobiety będące w pierwszej ciąży być może już teraz poczują poruszanie się swojego dziecka. Na razie mogą być to jedynie bardzo delikatne ruchy, ledwo odczuwalne przez kobietę. Niestety ojciec dziecka nie będzie jeszcze w stanie tej radosnej chwili przeżyć.

Zalecenia w 18 tygodniu ciąży


W ciąży nie tylko rozciągają się wiązadła podtrzymujące brzuch, ale też trochę rozłączają się stawy, co może powodować ból. Z tego powodu unikać należy nadmiernego schylania się oraz dźwigania ciężkich przedmiotów, bądź zakupów.


Zobacz także kolejny: 19 tydzień ciąży i Imiona dla dzieci


Zobacz rozwój ciąży w kolejnych tygodniach - Drugiego Trymestru Ciąży

Wróć do spisu treści