Wewnętrzne narządy płciowe męskie - ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo, blog

ABCmaluszka.pl
Blog młodej mężatki
Przejdź do treści

Wewnętrzne narządy płciowe męskie

Wewnętrzne narządy płciowe męskie:

  • jądra

  • najądrza

  • nasieniowód

  • przewód wytryskowy

  • cewka moczowa

  • gruczoł krokowy

  • gruczoł pęcherzykowo-nasienny

  • gruczoł opuszkowo-cewkowy


Jądra (gonady) mają kształt elipsoidalny. Wielkością odpowiadają kasztanowi. Jądra umiejscowione są w mosznie. Moszna stanowi wypukłość ściany brzucha i położona jest między udami. Moszna utrzymuje jądra w odpowiedniej temperaturze. Właściwa temperatura
jąder jest niezbędna do powstawania i dojrzewania komórek płciowych męskich czyli plemników w kanalikach nasiennych jąder. Temperatura jąder jest nieco niższa od temperatury ciała.

Najądrze to narząd parzysty przylegający do jąder. Najądrze zbudowane jest z: głowy, trzonu i ogona. W głowie najądrza położone są pozwijane kanaliki wyprowadzające. Kanaliki tworzą bardzo długi i poskręcany przewód najądrza. Długość tego przewodu to około 4 do 6 m. Przewód najądrza przechodzi w nasieniowód.
Najądrza są magazynem plemników. Eliminują plemniki o nieprawidłowej budowie. Najądrza tworzą wydzieliny, które są niezbędne do aktywności plemników.

Nasieniowód to też narząd parzysty. Jest to cewa o długości od 50 co 60 cm. Ciągnie się od przewodu najądrza ku gruczołowi krokowemu. Przed gruczołem krokowym nasieniowód rozszerza się w tzw. bańkę. W bańce produkowana jest wydzielina, która pobudza ruchliwość plemników.
Nasieniowód służy przenoszeniu z bardzo dużą szybkością nasienia do cewki moczowej.

Przewód wytryskowy
leży w gruczole krokowym i ma długość około 2 cm. Przy bańce nasieniowodu szerokość przewodu wynosi około 1 mm, która zwęża się przy ujściu cewki moczowej do szerokości około 0,2 mm.
Przewód wytryskowy stanowi drogę nasienia od bańki nasieniowodu do cewki moczowej.


Cewka moczowa zwana jest również cewką moczowo-płciową ponieważ stanowi wspólną drogę dla moczu i nasienia. Długość cewki to od 15 do 20 cm. Wewnętrzne ujście cewki moczowej znajduje się na dnie pęcherza moczowego a zewnętrzne na końcu żołędzia prącia.

Gruczoł krokowy (inaczej gruczoł sterczowy, stercz, prostata) to narząd gruczołowo-mięśniowy wielkości orzecha. Położony jest poniżej pęcherza moczowego. Początkowa część cewki moczowej otoczona gruczołem krokowym. Gruczoł krokowy produkuje wydzielinę będącą składnikiem nasienia.
Wydzielina ta nadaje nasieniu charakterystyczny zapach.

Gruczoł pęcherzykowo-nasienny zwany jest pęcherzykiem nasiennym. Jest parzystym narządem. Ma długość około 5 cm. Wydziela składniki nasienia takie jak: enzymy, proteiny, fruktozę. Umiejscowiony jest w pobliżu dna pęcherza moczowego. Ujścia gruczołu wchodzą do bańki nasieniowodu.

Gruczoł opuszkowo-cewkowy to narząd parzysty mający wielkość grochu. Położony jest poniżej gruczołu krokowego. Wydziela przezroczysty płyn. Wydzielina ma charakter zasadowy dzięki czemu ochrania plemniki przed kwaśnym środowiskiem pochwy.

Zobacz inne artykuły z działu - Płodność mężczyzny

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystanie ze strony oznacza, że wyrażasz na nie zgodę i akceptujesz politykę prywatności.
Copyright © 2011-2018 ABCmaluszka.pl
Serwis ABCmaluszka.pl ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej porady medycznej. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie ABCmaluszka.pl
Wróć do spisu treści