ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Problemy zdrowotne a płodność mężczyzny

Problemy zdrowotne są jednym z czynników wpływających na płodność mężczyzny. Nieleczone infekcje i choroby mogą powodować spadek jakości nasienia co wpływa bezpośrednio na męską płodność i może doprowadzić do niepłodności.

Problemy zdrowotne, które mają wpływ na płodność mężczyzny


Infekcje układu rozrodczego męskiego


Objawy infekcji układu rozrodczego męskiego
:

  • pieczenie lub ból (szczególnie nasilający się podczas oddawania moczu lub podczas stosunku),

  • wydzielina z penisa,

  • problemy z oddawaniem moczu,

  • zmiany skórne.

W przypadku występowania choćby jednego z powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza urologa.

Infekcja Chlamydiami


Infekcja Chlamydiami zwykle występuje bez objawów. Chlamydia przenoszona jest podczas stosunku przez co może doprowadzić do niepłodności u pary. Infekcję Chlamydiami można wykryć poprzez wymaz pobrany z cewki moczowej lub poprzez badanie moczu za pomocą metody PCR. Infekcję Chlamydiami leczy się antybiotykiem. Nieleczone zakażenie Chlamydiami może doprowadzić do niedrożności najądrzy a następnie do azoospermii czyli braku plemników w nasieniu.

Przerost prostaty (gruczołu krokowego)


Objawy przerostu prostaty:

  • problemy z oddawaniem moczu,

  • zmniejszenie się strumienia oddawanego moczu,

  • częste wstawanie w nocy po to, aby oddać mocz.

Te objawy powinny skłonić mężczyznę do odwiedzenia urologa, który zleci wykonanie badania USG urologicznego, a także badanie krwi na antygen PSA.

Zapalenie prostaty (gruczołu krokowego)


Objawy zapalenia prostaty:

  • ból w okolicy nasady prącia, pleców lub w dole brzucha. Nasilenie bólu może wystąpić przy oddawaniu moczu, a zmniejszenie po odbytym stosunku płciowym.


Żylaki powrózka nasiennego


Objawy żylaków powrózka nasiennego:

  • nierówności nad jądrem szczególnie po lewej stronie. Tylko 1/3 mężczyzn z żylakami ma nieprawidłowe wyniki badania nasienia.


Niezstąpienie jąder


Niezstąpienie jąder
polega na tym, że dziecko rodzi się bez jednego jądra. Brakujące jądro znajduje się w kanale pachwinowym. Podczas rozwijania się płodu w łonie matki jądro nie przesunęło z jamy brzusznej (gdzie pierwotnie się rozwija) do worka mosznowego. Zabieg przesunięcia jądra z jamy brzusznej do worka mosznowego powinien odbyć się u małego chłopca.

Wsteczny wytrysk nasienia


Objawy wstecznego wytrysku nasienia:

  • brak lub bardzo zmniejszona objętość ejakulatu.

W przypadku wstecznego wytrysku nasienie przedostaje się do pęcherza moczowego. Wsteczny wytrysk występuje najczęściej u mężczyzn, którzy zażywają niektóre leki na nadciśnienie czy na depresję. Często wsteczny wytrysk występuje u panów po operacji prostaty czy z bardzo zaawansowaną cukrzycą. Wsteczny wytrysk rzadko występuje u młodych mężczyzn. W przypadku zaobserwowania u siebie takiego stanu należy zgłosić się do urologa. Lekarz skieruje pacjenta na badanie moczu, w którym na potwierdzenie tego problemu jest obecność w nim plemników. Lekarz zapewni odpowiednie leczenie. Współżycie z pełnym pęcherzem moczowym może powodować, że większość ejakulatu wydostanie się na zewnątrz a nie do pęcherza.

Nadciśnienie tętnicze


Choroby z gorączką, grypa


Gorączka powyżej 38 stopni C utrzymująca się dłużej niż dobę upośledza wytwarzanie plemników. Występowanie dużej ilości nieprawidłowych plemników w nasieniu nie zwiększa ryzyka występowania wad u dzieci. Badanie nasienia można powtórzyć po około 3 miesiącach.

Cukrzyca


Cukrzyca może doprowadzić do zaburzeń erekcji.

Choroby tarczycy


Choroby tarczycy czyli nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy mogą mieć negatywny wpływ na wytwarzanie plemników. Stan gdy mężczyzna ma prawidłowy poziom hormonów tarczycy przy nieprawidłowym („utajona” nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy) poziomie hormonu TSH nie wpływa w jakiś szczególny sposób na jakość nasienia. Jakość nasienia może się poprawić po co najmniej 2-3 miesiącach od uzyskania prawidłowej czynności tarczycy.

Hiperprolaktynemia


Hiperprolaktynemia to za wysoki poziom prolaktyny, hormonem produkowanego przez przysadkę mózgową.


Objawy hiperprolaktynemii u mężczyzn:

  • gorsza jakość nasienia,

  • zaburzenia erekcji,

  • zaburzenia libido.


Norma prolaktyny dla mężczyzn: 2-15 ng/l

Świnka


Świnka może spowodować zapalenie jąder, które najczęściej jest jednostronne. U panów z obustronnym zapaleniem jąder może ono doprowadzić do uszkodzenia jąder. Skutkiem tego będzie nieprawidłowy wynik nasienia lub brak plemników w nasieniu.

Nowotwory


Przed rozpoczęciem chemioterapii lub radioterapii mężczyzna ma możliwość zamrożenia nasienia jeżeli chciałby w przyszłości mieć potomstwo. Radioterapia i chemioterapia mogą niszczyć wytwarzanie plemników. Mrożeniem nasienia zajmują się kliniki leczenia niepłodności, które mają własne banki nasienia.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność mężczyzny

Wróć do spisu treści