ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Wewnętrzne narządy płciowe męskie

Wewnętrzne narządy płciowe męskie:

  • jądra

  • najądrza

  • nasieniowód

  • przewód wytryskowy

  • cewka moczowa

  • gruczoł krokowy

  • gruczoł pęcherzykowo-nasienny

  • gruczoł opuszkowo-cewkowy


Jądra


Jądra (gonady) mają kształt elipsoidalny. Wielkością odpowiadają kasztanowi. Jądra umiejscowione są w mosznie. Moszna stanowi wypukłość ściany brzucha i położona jest między udami. Moszna utrzymuje jądra w odpowiedniej temperaturze. Właściwa temperatura
jąder jest niezbędna do powstawania i dojrzewania komórek płciowych męskich czyli plemników w kanalikach nasiennych jąder. Temperatura jąder jest nieco niższa od temperatury ciała.


Najądrza


Najądrze to narząd parzysty przylegający do jąder. Najądrze zbudowane jest z: głowy, trzonu i ogona. W głowie najądrza położone są pozwijane kanaliki wyprowadzające. Kanaliki tworzą bardzo długi i poskręcany przewód najądrza. Długość tego przewodu to około 4 do 6 m. Przewód najądrza przechodzi w nasieniowód.


Najądrza są magazynem plemników. Eliminują plemniki o nieprawidłowej budowie. Najądrza tworzą wydzieliny, które są niezbędne do aktywności plemników.


Nasieniowód


Nasieniowód to też narząd parzysty. Jest to cewa o długości od 50 co 60 cm. Ciągnie się od przewodu najądrza ku gruczołowi krokowemu. Przed gruczołem krokowym nasieniowód rozszerza się w tzw. bańkę. W bańce produkowana jest wydzielina, która pobudza ruchliwość plemników.
Nasieniowód służy przenoszeniu z bardzo dużą szybkością nasienia do cewki moczowej.


Przewód wytryskowy


Przewód wytryskowy
leży w gruczole krokowym i ma długość około 2 cm. Przy bańce nasieniowodu szerokość przewodu wynosi około 1 mm, która zwęża się przy ujściu cewki moczowej do szerokości około 0,2 mm.
Przewód wytryskowy stanowi drogę nasienia od bańki nasieniowodu do cewki moczowej.


Cewka moczowa


Cewka moczowa zwana jest również cewką moczowo-płciową ponieważ stanowi wspólną drogę dla moczu i nasienia. Długość cewki to od 15 do 20 cm. Wewnętrzne ujście cewki moczowej znajduje się na dnie pęcherza moczowego a zewnętrzne na końcu żołędzia prącia.

Gruczoł krokowy


Gruczoł krokowy (inaczej gruczoł sterczowy, stercz, prostata) to narząd gruczołowo-mięśniowy wielkości orzecha. Położony jest poniżej pęcherza moczowego. Początkowa część cewki moczowej otoczona gruczołem krokowym. Gruczoł krokowy produkuje wydzielinę będącą składnikiem nasienia.
Wydzielina ta nadaje nasieniu charakterystyczny zapach.


Gruczoł pęcherzykowo-nasienny


Gruczoł pęcherzykowo-nasienny zwany jest pęcherzykiem nasiennym. Jest parzystym narządem. Ma długość około 5 cm. Wydziela składniki nasienia takie jak: enzymy, proteiny, fruktozę. Umiejscowiony jest w pobliżu dna pęcherza moczowego. Ujścia gruczołu wchodzą do bańki nasieniowodu.


Gruczoł opuszkowo-cewkowy


Gruczoł opuszkowo-cewkowy to narząd parzysty mający wielkość grochu. Położony jest poniżej gruczołu krokowego. Wydziela przezroczysty płyn. Wydzielina ma charakter zasadowy dzięki czemu ochrania plemniki przed kwaśnym środowiskiem pochwy.


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność mężczyzny

Wróć do spisu treści