ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Dni płodne

Kiedy są dni płodne? Dni płodne to te dni w cyklu miesiączkowym kiedy może dojść do zapłodnienia jajeczka przez plemniki, dni kiedy można zajść w ciążę. Jest to okres od 5 dni przed owulacją i do 2 dni po owulacji.

Jak rozpoznać dni płodne?


Każda kobieta może się dowiedzieć kiedy ma dni płodne poprzez:
• obserwację śluzu szyjkowego
• pomiary temperatury ciała (podwyższenie temperatury ma miejsce po owulacji)
• wykonanie testów owulacyjnych
• monitoring cyklu miesiączkowego na podstawie badań USG

Sprawdzanie wydzieliny pochwowej to również sposób na poznanie przebiegu swojego cyklu miesiączkowego. Może umożliwić przewidzenie momentu owulacji.

Jak przeprowadzać obserwację śluzu szyjkowego?


Obserwację śluzu przeprowadza się kilka razy w ciągu dnia, najlepiej przed oddaniem moczu lub po jego oddaniu. W tym celu należy przycisnąć papier toaletowy do okolic zewnętrznych narządów płciowych, a następnie poddać ocenie to co na tym papierze pozostanie, o ile coś pozostanie. Rozciągliwość wydzieliny można stwierdzić poprzez złożenie a potem rozłożenie papieru toaletowego.

Okres niepłodności u większości kobiet charakteryzuje się brakiem jakiejkolwiek wydzieliny. Pojawienie się wydzieliny, która daje uczucie mokrości może świadczyć o wystąpieniu owulacji.

Swoje spostrzeżenia warto zapisywać np. w formie tabelki. Do stworzenia tabeli będą potrzebne informacje:
• data rozpoczęcia miesiączki, czas trwania miesiączki, obfitość oraz odczuwanie bólu
• zaznaczanie dni bez śluzu
• opis śluzu
• daty odbytych stosunków płciowych
• bóle brzucha i piersi

Zmiany śluzu szyjkowego w cyklu miesiączkowym liczącym 28 dni:

• do 5 dnia występuje miesiączka
• 6–8: niewielka ilość śluzu nierościągliwego i koloru białego lub brak śluzu
• 9–12: średnia ilość śluzu też w kolorze białym
• 13–15: dużo mokrego, przezroczystego i ciągnącego się śluzu
• 16–19: niewielka ilość białego i nierozciągliwego śluzu
• 20–28: mała ilość białego i nierościągliwego śluzu lub brak śluzu

Obserwacja temperatury w cyklu miesiączkowym


Obserwacje temperatury należy zacząć od zaopatrzenia się w termometr, najlepiej  elektroniczny. Pomiary temperatury ciała wykonuje się codziennie rano zaczynając od 5 lub 6 dnia cyklu, zaraz po obudzeniu się, ale przed wstaniem z łóżka, w jamie ustnej lub pochwie. W związku z czym termometr powinien mieć stałe miejsce przechowywania, jak najbliżej łóżka tak, aby nie trzeba było po niego wstawać z łóżka.

Przed rozpoczęciem owulacji temperatura ciała wzrasta od 0,5 do 1,6 stopnia C.

Po owulacji następuje dalszy wzrost temperatury o około 0,5 stopnia C.

Moment wzrostu temperatury po owulacji można wychwycić mierząc systematycznie temperaturę. Temperatura podnosi się na skutek wzrostu progesteronu w trakcie przekształcania się pęcherzyka w tzw. ciałko żółte. Metoda ta przydatna jest do przewidywania daty owulacji w kolejnych cyklach i jednocześnie zaplanowania ilości stosunków seksualnych na ten czas.

Jeżeli wzrost temperatury powtarza się regularnie w kolejnych cyklach miesiączkowych, to oznacza, że owulacja wystąpi w
kolejnym cyklu 1-2 dni przed wzrostem temperatury.

Wraz z pomiarem temperatury można obserwować odczucia: suchości, wilgotności, mokrości, śliskości pojawiające się w pochwie.

Jak dochodzi do zapłodnienia?


Jajeczko po wydostaniu się z pęcherzyka (owulacja) zostaje przechwycone przez strzępki jajowodu. W bańce jajowodu jajeczko oczekuje na moment zapłodnienia go przez plemniki. Jajeczko jest gotowe  do zapłodnienia przez około 24 godzin od momentu jajeczkowania (owulacji). Plemniki powinny dotrzeć do bańki jajowodu przed owulacją lub zaraz po niej. Plemniki są zdolne przetrwać w drogach rodnych kobiety do około 5 dni od współżycia.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?


Do zapłodnienia dochodzi zwykle między 12 a 16 dniem licząc od ostatniego dnia cyklu miesiączkowego. Kobiety, które mają bardzo regularne cykle miesiączkowe np. występujące każdorazowo co 28 dni mogą wyznaczyć sobie moment owulacji odliczając od końca cyklu ten 12 i 16 dzień. Owulacja w takim przypadku powinna wystąpić między 13 a 17 dniem cyklu.


Jak często współżyć aby zajść w ciążę?


Pary starające się o poczęcie dziecka powinny współżyć ze sobą 3-4 razy tygodniowo (pomijając miesiączki) a w dniach płodnych co 1-2 dni. Ta częstość stosunków pozwala na utrzymywanie właściwej jakości nasienia.

Podczas współżycia w dniach płodnych najlepiej nie myśleć o tym od kiedy do kiedy są dni płodne ponieważ seks staje się wtedy obowiązkiem, który należy wykonać mimo, że akurat wtedy nie ma się ochoty na seks. Jeżeli stosunki seksualne mają miejsce co 2 dni, bez spoglądania w kalendarzyk, to nasienie mężczyzny powinno dotrzeć bez problemu do odpowiedniego miejsca i w odpowiednim czasie.

Jakie pozycje seksualne ułatwiają zajście w ciążę?


Każda pozycja seksualna, w której dochodzi do wytrysku nasienia, jest dobra do zajścia w ciążę. Nieprawdą jest, że po stosunku seksualnym kobieta musi mieć nogi uniesione do góry. Wystarczy pozostać w pozycji leżącej jeszcze przez kilkanaście minut od stosunku.

Co ma wpływ na zajście w ciążę?
• prawidłowe jajeczkowanie
• dobra jakość komórki jajowej
• prawidłowy stan jajowodów
• dobra jakość nasienia
• współżycie seksualne w odpowiednim momencie
• odpowiednia dieta


Zobacz inne artykuły z działu - Płodność kobiety

Wróć do spisu treści