ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Ciemieniucha

Ciemieniucha – grube, żółte łuski na skórze dziecka. Ciemieniucha najczęściej występuje na głowie dziecka, ale może też pojawić się na szyi, za uszami, na czole, na brwiach, w okolicy nosa niemowlaka, na plecach, a także na skórze pod pieluszką.


Dlaczego powstaje ciemieniucha?


Ciemieniucha powstaje na skutek wydzielania nadmiernej ilości łoju skórnego przez gruczoły łojowe małego dziecka.

Łój skórny, inaczej sebum, to naturalna substancja wydzielana przez organizm w celu nawilżenia i uelastycznienia skóry oraz jej ochrony przed zakażeniem bakteriami i grzybami.

W przypadku ciemieniuchy produkcja łoju jest tak duża, że skóra nie jest w stanie go wchłonąć i dlatego jego nadmiar wypływa na powierzchnię skóry, gdzie mieszając się ze złuszczającym się naskórkiem, zasycha i stopniowo tworzy żółte, tłuste łuski ciemieniuchy.  

Intensywność ciemieniuchy zależy od nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe skóry dziecka, dlatego łuski ciemieniuchy mogą mieć mniej lub bardziej intensywną żółtą barwę oraz różną wielkość.

Łuski ciemieniuchy mogą występować na skórze pojedynczo lub tworzyć większe skupiska, a nawet objąć całą owłosioną skórę głowy tworząc grubą, twardą, żółtą skorupę na głowie dziecka.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy


Przyczyny powstawania ciemieniuchy nie są jeszcze do końca zbadane, ale większość ekspertów zajmujących się ciemieniuchą uważa, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania ciemieniuchy jest obecność w krwioobiegu dziecka hormonów matki z okresu ciąży. Hormony te zaburzają pracę gruczołów łojowych dziecka i powodują, że produkują one nadmierne ilości łoju, w wyniku czego powstaje ciemieniucha.

Kiedy najczęściej pojawia się ciemieniucha u dzieci?


Ciemieniucha w większości przypadków pojawia się w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka, najczęściej pod koniec okresu noworodkowego lub na początku okresu niemowlęcego, czyli między 3 a 6 tygodniem życia dziecka. Zdarza się, że ciemieniucha pojawia się pierwszy raz u dwuletniego dziecka.

Ciemieniucha najczęściej ustępuje między 3 a 6 miesiącem życia dziecka, ponieważ wtedy stabilizuje się praca gruczołów łojowych skóry dziecka, które przestają wydzielać nadmierne ilości łoju.

Ciemieniucha lubi powracać i może z przerwami utrzymywać się do około drugiego roku życia dziecka.

Co sprzyja powstawaniu ciemieniuchy?


Powstawaniu ciemieniuchy sprzyja przegrzewanie i pocenie się główki dziecka. Dlatego należy dziecka nie przegrzewać i używać tylko bawełnianych czapeczek, które przepuszczają powietrze.

Ciemieniucha częściej pojawia się latem i podczas upałów, ponieważ łatwiej wtedy o przegrzanie dziecka.

Czy ciemieniucha swędzi i boli?


Ciemieniucha nie swędzi i nie boli, ani nie jest zaraźliwa, ale może utrudniać skórze oddychanie, co może prowadzić do zapalenia i zakażenia skóry oraz w przyszłości do problemów z wypadaniem włosów. Dlatego po zauważeniu pierwszych objawów ciemieniuchy należy ją jak najszybciej zacząć usuwać.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?


Usuwanie ciemieniuchy może potrwać nawet parę tygodni w zależności od nasilenia ciemieniuchy i miejsca jej występowania.

Jest wiele sposobów i preparatów do usuwania ciemieniuchy.

Najpopularniejsze domowe sposoby na ciemieniuchę to: smarowanie ciemieniuchy oliwką oraz masowanie ciemieniuchy papką z otrębów pszennych lub płatków owsianych.

Sposób na ciemieniuchę z oliwką


Sposób na ciemieniuchę z oliwką może się sprawdzić w przypadku niewielkiego nasilenia ciemieniuchy, zwłaszcza na głowie dziecka.

Około pół godziny przed kąpielą należy natłuścić ciemieniuchę na głowie dziecka oliwką dla niemowląt. Dodatkowo można nałożyć na głowę bawełnianą czapeczkę.

Podczas kąpieli, zmiękczone przez oliwkę łuski ciemieniuchy, należy delikatnie próbować zmyć wodą.

Po kąpieli i osuszeniu główki dziecka można jeszcze szczotkować główkę dziecka szczotką z naturalnego włosia specjalnie przeznaczoną dla niemowląt.

W ten sposób zostaną usunięte te łuski, które oderwały się od skóry. Nie wolno odrywać łusek paznokciami, ani zeskrobywać je na siłę, ponieważ skóra dziecka jest bardzo delikatna i może ulec zranieniu.

Sposób na ciemieniuchę z otrębami pszennymi lub płatkami owsianymi


Sposób na ciemieniuchę z otrębami pszennymi lub płatkami owsianymi polega na delikatnym wmasowywaniu papki z otrąb lub płatków w miejsca pokryte ciemieniuchą.

Papkę z otrębów pszennych lub płatków owsianych sporządza się rozpuszczając je w ciepłej wodzie. Zmiękczone papką łuski ciemieniuchy należy spróbować zmyć w trakcie kąpieli dziecka.

Zabiegi na ciemieniuchę, zarówno z oliwką, jak i otrębami, czy płatkami owsianymi należy powtarzać codziennie, aż do zupełnego zaniku ciemieniuchy.

Jeżeli żaden domowy sposób na ciemieniuchę nie przynosi efektów to należy skorzystać z preparatów na ciemieniuchę dostępnych w aptece bez recepty lub zgłosić się do swojego lekarza pediatry.

Preparaty na ciemieniuchę


W aptekach dostępne są różnorodne preparaty do zwalczania ciemieniuchy: kremy, żele, szampony, olejki. Preparaty na ciemieniuchę, oprócz usuwania ciemieniuchy, często też nawilżają, łagodzą podrażnienia skóry i pomagają uregulować równowagę gruczołów łojowych skóry.

Po preparat na ciemieniuchę warto się też zgłosić do swojego lekarza pediatry. Lekarz pediatra po zbadaniu skóry dotkniętej ciemieniuchą wypisze receptę z recepturą na lek przeciw ciemieniusze. Takie leki recepturowe są bardzo skuteczne na ciemieniuchę.

Kiedy do lekarza z ciemieniuchą?


Do lekarza z ciemieniuchą należy zgłosić się, gdy wystąpi choć jeden z poniższych objawów:
  • ciemieniucha w ciągu około dwóch tygodni, mimo stosowania zabiegów czy preparatów z apteki na ciemieniuchę, nie znika, ani nie zmniejsza się
  • ciemieniucha nasila się
  • ciemieniucha dotyka także obszary nieowłosione skóry dziecka, jak np.: na szyi, plecach, na skórze pod pieluszką
  • skóra, na której występuje ciemieniucha jest zaczerwieniona
  • dziecko zaczyna się drapać
  • ciemieniucha występuje po raz pierwszy u dziecka w wieku powyżej roku

Objawy te, oprócz ciemieniuchy, mogą wskazywać na problemy skórne, jak np. zapalenie lub zakażenie skóry.

Pielęgnacja głowy dziecka po ciemieniusze


Po ustąpieniu ciemieniuchy należy codziennie sprawdzać skórę głowy dziecka i inne miejsca na skórze, jeśli ciemieniucha tam też występowała, aby w przypadku ponownego pojawienia się ciemieniuchy natychmiast rozpocząć jej usuwanie.

Wróć do spisu treści