ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
Przejdź do treści

Rocznice ślubu - nazwy, prezenty i życzenia na rocznicę ślubu

ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo, blog
Opublikowany przez w Młoda mama ·
Co oznacza dana rocznica ślubu? Jak wybrać odpowiedni prezent na daną rocznicę ślubu? Najpiękniejsze życzenia z okazji rocznicy ślubu …

Rocznice ślubu – gody małżeńskie


Nazwy rocznic ślubu wywodzą się od trwałości materiałów, które są przyporządkowane do długości trwania stażu małżeńskiego.

Im dłuższy staż małżeński tym trwalszy związek oraz coraz bardziej szlachetna nazwa rocznicy ślubu. Nazwy rocznic ślubu mogą też sugerować prezent na rocznicę ślubu, który mogą sobie wręczyć małżonkowie lub też mogą go otrzymać od bliskich, przyjaciół.

Nazwy rocznic ślubu – godów małżeńskich


 • 1 rocznica ślubu to papierowa rocznica ślubu
 • 2 rocznica ślubu to bawełniana rocznica ślubu
 • 3 rocznica ślubu to skórzana rocznica ślubu
 • 4 rocznica ślubu to kwiatowa rocznica ślubu lub owocowa rocznica ślubu
 • 5 rocznica ślubu to drewniana rocznica ślubu lub drewniane gody
 • 6 rocznica ślubu to cukrowa rocznica ślubu
 • 7 rocznica ślubu to miedziana rocznica ślubu lub wełniana rocznica ślubu
 • 8 rocznica ślubu to brązowa rocznica ślubu lub spiżowa rocznica ślubu
 • 9 rocznica ślubu to blaszana rocznica ślubu lub gliniana rocznica ślubu albo generalska rocznica ślubu
 • 10 rocznica ślubu to cynowa rocznica ślubu lub aluminiowa rocznica ślubu albo cynowe gody
 • 11 rocznica ślubu to stalowa rocznica ślubu
 • 12 rocznica ślubu to płócienna rocznica ślubu lub lniana rocznica ślubu albo jedwabna rocznica ślubu
 • 13 rocznica ślubu to koronkowa rocznica ślubu
 • 14 rocznica ślubu to kości słoniowej rocznica ślubu
 • 15 rocznica ślubu to kryształowa rocznica ślubu lub szklana rocznica ślubu albo kryształowe gody
 • 20 rocznica ślubu to porcelanowa rocznica ślubu lub porcelanowe gody
 • 25 rocznica ślubu to srebrna rocznica ślubu lub srebrne gody
 • 30 rocznica ślubu to perłowa rocznica ślubu lub perłowe gody
 • 35 rocznica ślubu to koralowa rocznica ślubu lub koralowe gody
 • 40 rocznica ślubu to rubinowa rocznica ślubu lub rubinowe gody
 • 45 rocznica ślubu to szafirowa rocznica ślubu lub szafirowe gody
 • 50 rocznica ślubu to złota rocznica ślubu lub złote gody
 • 55 rocznica ślubu to szmaragdowa rocznica ślubu lub platynowa rocznica ślubu albo szmaragdowe gody
 • 60 rocznica ślubu to diamentowa rocznica ślubu lub diamentowe gody
 • 65 rocznica ślubu to żelazna rocznica ślubu lub żelazne gody
 • 70 rocznica ślubu to kamienna rocznica ślubu lub kamienne gody
 • 75 rocznica ślubu to brylantowa rocznica ślubu lub brylantowe gody
 • 80 rocznica ślubu to dębowa rocznica ślubu lub dębowe gody

Kto wymyślił rocznice ślubu?


Zwyczaj obchodzenia rocznic ślubu został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w 1922 roku po publikacji książki Etykieta Emily Prost, pisarki specjalizującej się w pisaniu artykułów o odpowiednim zachowaniu w różnych sytuacjach towarzyskich.

Wymyśliła ona nazwy dla 8 rocznic ślubu: 1 – papierowa, 5 – drewniana, 10 – cynowa lub aluminiowa, 15 – kryształowa, 20 – porcelanowa, 25 – srebrna, 50 – złota, 75 – brylantowa.

Według niektórych źródeł rocznica 25 – srebrna oraz 50 złota były obchodzone już w średniowieczu na królewskich dworach, ale nie znano ich w Stanach Zjednoczonych.

Pozostałe rocznice ślubu powstały kilkanaście lat później. Zostały wymyślone przez związek amerykańskich jubilerów, którzy chcieli w ten sposób zwiększyć sprzedaż swoich wyrobów.

Które rocznice ślubu się obchodzi?


Rocznice ślubu, czyli tzw. gody małżeńskie, obchodzi się od pierwszej rocznicy ślubu do 15 rocznicy ślubu corocznie, a później już co 5 lat, jako: 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75 i 80 rocznica ślubu.

Na początku małżeństwa najważniejsza jest ta szczególna 1 rocznica ślubu – nazywana papierową. Wtedy zwłaszcza wspomina się jeszcze ten najważniejszy dzień: dzień ślubu, wesela.

Potem wiele małżeństw uroczyście świętuje okrągłe rocznice: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50 i tak dalej.

Niezmiernie ważna rocznica, to 50 rocznica ślubu, nazywana złotą rocznicą ślubu. Z tej okazji często małżonkowie organizują imprezę, na którą zapraszają całą swoją rodzinę: dzieci, wnuków, a nawet prawnuków.

Następne rocznice ślubu mają zjawiskowe brzmienie: 55 – szmaragdowa, 60 – diamentowa, 75 – brylantowa.

Rocznicę ślubu można obchodzić na różne sposoby: tylko we własnym małżeńskim gronie lub urządzając przyjęcie dla rodziny, przyjaciół.

A kto pamięta o rocznicy ślubu? Najczęściej to kobieta pamięta wszystkie daty, np.: datę ślubu, rocznicy ślubu, daty imienin i urodzin: męża, dzieci, rodziców, a nawet teściów.

Medal za długoletnie pożycie małżeńskie


Małżeństwo o bardzo długim stażu może otrzymać odznaczenie: Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jest on przyznawany małżonkom, które mają 50 lat pożycia małżeńskiego za sobą, czyli przeżywają złotą rocznicę ślubu - złote gody. Odznaczenie nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek wojewody.

Nasza rocznica ślubu


A jak to jest u nas? U nas niezmiernie ważna była pierwsza rocznica ślubu, czyli papierowa rocznica. Pamiętam, jak podsumowałam wtedy rok pierwszego naszego pożycia małżeńskiego.

Dla mnie, osoby mieszkającej całe dotychczasowe życie w Krakowie, zmiany związane ze ślubem i wspólnym życiem z mężem były ogromne.

… przeprowadzka z Krakowa na wieś pod Krakowem, gdzie rankiem budziło mnie pianie koguta i dotyk męża … lasy i góry widoczne z okien mojego domu … jedzenie posiłku przy stole w kuchni i jednocześnie spoglądanie na drzewa, las za oknem i upajanie się tym widokiem … owoce, natka pietruszki rosnące koło domu, wystarczyło tylko wyjść … upajający zapach świeżo skoszonej trawy … świeżo upieczony i pachnący chleb mojej teściowej …

W obecnym roku będziemy obchodzić 9 rocznicę ślubu, która nazywana jest blaszana, gliniana lub generalska rocznica ślubu. Trochę dziwna nazwa tej rocznicy, ale to bez znaczenia. Najważniejsze jest to, że nasz związek małżeński przetrwał i trwa nadal … i oby trwał dalsze kilkadziesiąt lat …

Życzenia na rocznicę ślubu  


Rocznice ślubu są dla małżonków zwykle niezwykle ważne i z tej okazji składają sobie życzenia, wręczają prezenty, a nawet urządzają przyjęcia dla rodziny, przyjaciół.

Często prezent wraz z życzeniami na rocznicę ślubu składają jubilatom również rodzina czy przyjaciele, szczególnie wtedy, gdy są zaproszeni na przyjęcie. Wtedy to nawet wypada przygotować prezent wraz życzeniami lub same życzenia dla jubilatów.

Życzenia na rocznicę ślubu można złożyć osobiście, na kartce dołączonej do prezentu, lub na ozdobnej karcie wysłanej pocztą. Zdarza się też wysłanie życzeń sms-em.

Jakie życzenia złożyć jubilatom w rocznicę ślubu? Można skorzystać z gotowych życzeń, wierszyków, tekstów romantycznych piosenek, ozdobnych kart z gotowym tekstem życzeń lub też wymyślić je samodzielnie. Tworząc życzenia można w nich wspomnieć o długości stażu małżeńskiego oraz nazwie rocznicy ślubu.

Rocznica ślubu to też okazja do złożenia sobie podziękowań za wspólnie przeżyte lata.

Poniżej znajdziecie 21 przykładów życzeń, które można wykorzystać składając życzenia na kolejne rocznice ślubu (w miejsce kropek wstaw potrzebny numer rocznicy).

Życzenia z okazji rocznicy ślubu


Z okazji ... rocznicy Waszego ślubu życzę Wam by Wasza miłość była zawsze tak samo gorąca, jak na początku małżeństwa, byście zawsze byli dla siebie ostoją. Wszystkiego Najlepszego!

Sto lat Jubilatom! Bądźcie dalej szczęśliwi, bądźcie wzorem dla nas wszystkich, niech uśmiech będzie zawsze Waszym znakiem rozpoznawczym.

Kochani Jubilaci! W każdym małżeństwie są gorsze i lepsze dni. Niech w Waszym życiu będą tylko te dobre i wspaniałe! Nie zapomnijcie o swojej miłości do siebie. Wszystkiego Najlepszego!

Z okazji Waszego Święta, składamy życzenia wszystkiego najlepszego: uśmiechu, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech każdy dzień dostarcza Wam radości i uśmiech zawsze w Waszych sercach gości.

Niech Wam gwiazda pomyślności nigdy nie zagaśnie, niechaj blaskiem szczęścia świeci coraz jaśniej. Dla Kochanych Jubilatów, z najlepszymi życzeniami: zdrowia, szczęścia, pomyślności.

Róże są piękne, bo kwiaty mają, lecz są nietrwałe, bo przekwitają. A Wasza miłość niech się rozwija, niech trwa na wieki i nie przemija. Wszystko, co tylko wspaniałe na świecie, niech się Wam w jedno ogniwo plecie i będzie szczęściem na dalszej życiowej drodze!

Drodzy Jubilaci, z okazji ... Rocznicy Ślubu składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: kolejnych długich lat życia w zdrowiu, szczęściu, radości i doczekania kolejnych tak samo wspaniałych jubileuszy.

W dniu Waszego Jubileuszu ślę moc najserdeczniejszych życzeń: dużo zdrowia, szczęścia oraz spełnienia wszelkich marzeń.

Z okazji Rocznicy Waszego Ślubu życzymy Wam, abyście wciąż tak samo dzielnie kroczyli przez życie, abyście w zdrowiu i szczęściu dotrwali do Złotych Godów!

Życzę drogim Jubilatom, by życie im się dalej układało, w szczęściu, radości i miłości. Kochani Jubilaci, kroczcie przez życie z miłością w sercu, otoczeni wianuszkiem przychylnych Wam ludźmi, silni miłością, szczęściem i wciąż nierozłączni!

Kochanym Jubilatom, rodzicom, dziadkom, pradziadkom, z okazji wspaniałej rocznicy Złotych Godów, życzymy zdrowia, radości i miłości na kolejne wspólnie przeżywane tak samo wspaniałe lata.

Drodzy Jubilaci! W tym pięknym dniu Rocznicy Waszego Ślubu życzymy Wam zdrowia, szczęścia, dalszej miłości, pociechy z dzieci oraz doczekania, w zdrowiu i szczęściu wspaniałych Złotych Godów.

Z okazji rocznicy Złotych Godów składamy Wam drodzy Jubilaci najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia szczęścia, miłości, pomyślności i zdrowia na dalsze lata wspólnego życia.

Dzisiaj jest Wasze święto, … rocznica ślubu, jedno z ważniejszych wydarzeń w Waszym życiu. Pielęgnujcie Waszą miłość tak samo pięknie, jak do tej pory, aby mogła trwać zawsze i wiecznie.

Z okazji … Rocznicy Ślubu składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: wszelkiej pomyślności, życzliwości, spełnienia marzeń, zdrowia oraz sił do pokonywania trudów życia, miłości na każdy następny dzień wspólnego życia.

W … Rocznicę Ślubu życzymy Wam Kochani Jubilaci, aby Wasza miłość nigdy nie zgasła oraz zdrowia, zgody i pomyślności na dalszej drodze życia!

Drodzy Przyjaciele, w dniu Waszego Święta, przesyłamy bukiet najwspanialszych życzeń: dalszej wspaniałej miłości, szczęścia i doczekania w zdrowiu następnych wspaniałych Jubileuszy.

Życzę Wam kochani Jubilaci, zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń i spokoju, a także dalszej pięknej miłości, która sprawia, że patrzymy w przyszłość przez różowe okulary.

Dziś wieść mamy niesłychaną, bo obchodzicie rocznicę bawełnianą. Z tej okazji gratulujemy i ślemy życzenia dalszego rozkwitu wspaniałej miłości,
dużo zdrowia i spełnienia najskrytszych marzeń.

Drodzy Rodzice, Wasza Rocznica Ślubu to piękna chwila, niech będzie dla Was niezwykle miła. Pragniemy Wam złożyć najszczersze życzenia dalszej miłości, zdrowia i pomyślności, a każdy następny rok razem spędzony niech będzie tak samo wspaniały i wymarzony.

Kochani Jubilaci, w każdym małżeństwie są lepsze i gorsze dni. Oby w Waszym małżeństwie były same dobre dni. Bądźcie zawsze razem, a przetrwacie wszelkie trudności życiowe.

Prezent na rocznicę ślubu


Jaki prezent podarować małżonkom z okazji rocznicy ślubu?

Wybór prezentu na rocznicę ślubu można uzależnić od nazwy rocznicy ślubu, dostosować go do potrzeb małżonków, ich zainteresowań, do cech charakteru lub spełnić ich jakieś wspólne marzenie.

Nazwy poszczególnych rocznic ślubu można zastosować jako podpowiedź podczas wybierania odpowiedniego prezentu na tę specjalną okazję. Prezentem może też być ozdobna kartka z życzeniami.

Bukiet kwiatów może też być prezentem, przy czym liczba kwiatów zwykle nawiązuje do ilości wspólnie spędzonych lat przez małżonków. Do bukietu kwiatów można dołączyć kartkę z życzeniami.

Poniżej propozycje prezentów na poszczególne rocznice ślubu, które są związane z nazwą rocznicy ślubu.

 • Prezent na 1 rocznicę ślubu – album na zdjęcia
 • Prezent na 2 rocznicę ślubu – pościel, bielizna, piżama, bluzka, krawat
 • Prezent na 3 rocznicę ślubu – portfel, torebka
 • Prezent na 4 rocznicę ślubu – bukiet kwiatów
 • Prezent na 5 rocznicę ślubu – szkatułka, ramka na zdjęcie lub ramka ze zdjęciem np. ze ślubu jubilatów
 • Prezent na 6 rocznicę ślubu – czekoladki
 • Prezent na 7 rocznicę ślubu – wełniane czapki, szaliki, rękawiczki
 • Prezent na 8 rocznicę ślubu – biżuteria, zegarek
 • Prezent na 9 rocznicę ślubu – wazonik, zastawa stołowa
 • Prezent na 10 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 11 rocznicę ślubu – biżuteria, zegarek
 • Prezent na 12 rocznicę ślubu – pościel, apaszka
 • Prezent na 13 rocznicę ślubu – bielizna
 • Prezent na 14 rocznicę ślubu – biżuteria, elementy dekoracyjne do domu
 • Prezent na 15 rocznicę ślubu – elementy dekoracyjne do domu, wazon
 • Prezent na 20 rocznicę ślubu – zastawa stołowa, filiżanki do kawy
 • Prezent na 25 rocznicę ślubu – biżuteria, zegarek
 • Prezent na 30 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 35 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 40 rocznicę ślubu – pierścionek, inna biżuteria
 • Prezent na 45 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 50 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 55 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 60 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 65 rocznicę ślubu – biżuteria, elementy dekoracyjne do domu
 • Prezent na 70 rocznicę ślubu – elementy dekoracyjne do domu
 • Prezent na 75 rocznicę ślubu – biżuteria
 • Prezent na 80 rocznicę ślubu – stylowy mebel, elementy dekoracyjne do domu

1 komentarz
Ania
2019-05-17 19:45:22
Ja w tym roku obchodziłam już, a może dopiero, 10 rocznicę ślubu, czyli cynową lub aluminiową :).

Wróć do spisu treści