ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Dzień ojca - dzień taty – kiedy jest dzień ojca?

ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo, blog
Opublikowany przez w Młoda mama ·

Dzień ojca – dzień taty


Dzień Ojca, dla mojego dziecka - Dzień Taty, to dzień szczególny, w którym wyrażamy miłość i wdzięczność tacie za trudy wychowania poprzez życzenia, laurki, prezenty.

Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest każdego roku tego samego dnia, czyli 23 czerwca i tak jest już od 1965 roku. Dzień Ojca jest mniej popularny niż Dzień Matki, który obchodzony jest każdego roku dnia 26 maja. Dzień Ojca w Polsce to stała data, tak samo, jak np. w Nikaragui. Datę Dnia Matki zna niemal każde dziecko, a mało kto wie kiedy jest Dzień Ojca.

Dzień Ojca pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzony był w Stanach Zjednoczonych dnia 19 czerwca 1910 roku w stanie Waszyngton w miasteczku Spokane.

Na pomysł ustanowienia święta Dnia Ojca, wpadła kobieta Sonora Smart Dodd. Ją i jej pięcioro młodszego rodzeństwa wychowywał tylko ojciec, po śmierci ich matki. Pomysł z Dniem Ojca nie przyjął się w Stanach Zjednoczonych jeszcze przez wiele lat.

Przez wiele lat podejmowano próby ustanowienia święta Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych, ale dopiero w 1972 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon ustanowił Dzień Ojca świętem narodowym.

Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych przypada na trzecią niedzielę czerwca: 17 czerwiec 2018 r., 16 czerwiec 2019 r., 21 czerwiec 2020 r.

W różnych częściach świata Dzień Ojca obchodzony jest w różnych dniach i miesiącach, ale najczęściej święto Dzień Ojca wypada: w marcu (w dniu Świętego Józefa) i czerwcu.

W Korei Południowej nie ma Dnia Ojca. 8 maja Koreańczycy obchodzą Dzień Rodziców. W Australii Dzień Ojca obchodzony jest w pierwszą niedzielę września, która jest też pierwszą niedzielą wiosny. W Brazylii Dzień Ojca wypada dopiero trzy miesiące po Dniu Matki, czyli w drugą niedzielę sierpnia.

W wielu krajach, oprócz Dnia Ojca, obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, przypadający na dzień 19 listopada. Święto dotyczy chłopców oraz mężczyzn, którzy nie są ojcami.

Kiedy jest dzień ojca – dzień ojca data


W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca. Jest to stała data: 23 czerwca 2018 r., 23 czerwca 2019 r., 23 czerwca 2020 itd. A jak to jest w innych krajach?

  • Dzień Ojca w Argentynie – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca w Austrii – druga niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 10 czerwiec, w przyszłym 2019 r. – 9 czerwiec.
  • Dzień Ojca w Belgii – 19 marzec.
  • Dzień Ojca w Czechach – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca w Danii – 5 czerwiec. 5 czerwca obchodzony jest również Dzień Konstytucji.
  • Dzień Ojca w Finlandii – druga niedziela listopada, czyli w 2018 roku będzie to 11 listopad, a w 2019 roku – 10 listopad.
  • Dzień Ojca w Estonii – druga niedziela listopada, czyli w 2018 roku będzie to 11 listopad, a w 2019 roku – 10 listopad. Druga niedziela listopada to też dzień flagi w Estonii.
  • Dzień Ojca we Francji – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca w Hiszpanii – 19 marzec.
  • Dzień Ojca na Islandii – druga niedziela listopada, czyli w 2018 roku będzie to 11 listopad, a w 2019 roku – 10 listopad.
  • Dzień Ojca w Kanadzie – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca na Litwie – pierwsza niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 3 czerwiec, w 2019 roku – 2 czerwiec.
  • Dzień Ojca w Niemczech – 39 dzień po Wielkanocy wypadający w dniu Wniebostąpienia Pańskiego. Dzień Ojca w Niemczech został zmieniony w Dzień Mężczyzn. Najbliższa data Dnia Mężczyzn w Niemczech to 30 maj 2019 r.
  • Dzień Ojca w Norwegii – druga niedziela listopada, czyli w 2018 roku będzie to 11 listopad, a w 2019 roku – 10 listopad.
  • Dzień Ojca w Portugalii – 19 marzec.
  • Dzień Ojca na Słowacji – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca w Szwecji – druga niedziela listopada, czyli w 2018 roku będzie to 11 listopad, a w 2019 roku – 10 listopad.
  • Dzień Ojca na Ukrainie – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca na Węgrzech – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca w Wielkiej Brytanii – trzecia niedziela czerwca, czyli w 2018 roku był to 17 czerwiec, w 2019 roku – 16 czerwiec, a w kolejnym 2020 roku – 21 czerwiec.
  • Dzień Ojca we Włoszech – 19 marzec.

Życzenia na dzień ojca – wierszyki na dzień taty


A czego życzyć swojemu tacie? Szukając czegoś specjalnego dla taty mojego dziecka znalazłam taki sympatyczny wierszyk:

"Na Dzień Ojca ślę życzenia, bo to nie jest bez znaczenia. Jesteś dobry dla mnie, Tato. Chcę Ci podziękować za to. Wspierasz mnie od urodzenia, więc się nigdy już nie zmieniaj!"

i:
"Przynoszę Tobie tato kwiatuszki tęczowe, abyś miał gładkie życie i spokojną głowę."

oraz:
"Dziś święto obchodzi najdroższy Tata, niech los mu z kwiatów życie uplata, niech nie da poznać żadnych trosk i rzuci pod nogi pieniędzy stos."

a także:
"Z okazji Twojego Święta, za wczoraj i za dziś, każdym czułym serca uderzeniem i każdym z niego płynącym życzeniem zdrowia, sił i codziennej radości wraz ze słowami największej wdzięczności za wszystkie dla nas trudy i starania składamy Ci dzisiaj podziękowania."

Tata - ojciec


A jakim tatą jest mój mąż? Mój mąż jest wspaniałym tatą, jakiego ja zawsze chciałam mieć. Mój tata nie miał czasu dla mnie i mojego rodzeństwa. Po bardzo ciężkiej pracy fizycznej (pracował na budowie) przychodził do domu wykończony i myślę, że już nie miał po prostu siły na zabawę z dziećmi. Porozmawiał z nami chwilę i wracał do gazety lub do oglądania telewizji. To były chwile, kiedy był w domu. Często nie wracał do domu prosto z pracy. Był czas kiedy pomagał rodzinie w budowie domu. Wtedy wracał wykończony do domu dopiero wieczorem.

Tata mojego męża też był ciągle zajęty. Również nie miał czasu na zabawę z dziećmi. Był społecznikiem. Wszędzie go było pełno, tylko nie w domu. Wszystkim pomagał, od obcych ludzi po rodzinę.

Mój mąż jest inny. Jest raczej domatorem. Od kiedy urodził mu się syn, spędza z nim każdą wolną chwilę. Każdego dnia ma czas na zabawę z synem, na rozmowę, na wygłupy, na wyjaśnienia: jak działa samochód, dlaczego lokomotywa wypuszcza parę, dlaczego na niebie są gwiazdy i księżyc, dlaczego dinozaury wymarły, co to jest mamut, dlaczego słoń ma kły, dlaczego pies sąsiadów zawsze szczeka tylko w nocy, dlaczego dlaczego dlaczego …

Cierpliwie naprawia popsute (często „niechcący”) zabawki, pociesza, przytula i mówi, że nic się nie stało, że kocha …

Przygotowuje jedzenie dla dziecka, pomaga w myciu zębów, przypomina o siusianiu … Moje dziecko jak jest bardzo zajęte zabawą to nie ma czasu pamiętać, że chce mu się siusiać.

Na równi ze mną mój mąż Paweł wstaje w nocy do naszego dziecka, po to, aby okryć go kołderką. Jeżeli ja wstanę za potrzebą do łazienki, to często słyszę pytający szept mojego męża: przykryty?

Wczoraj wróciłam do domu bardzo zmęczona pracą. Wchodzę do pokoju syna, a w nim na podłodze siedzą obaj: syn i ojciec. Uśmiecham się całą buzią na ten widok, wspaniały widok i pytam: co robicie? Odpowiada mój syn: bawimy się w dinozaury. Pytam więc: kto jest dinozaurem? Słyszę odpowiedź mojego dziecka: tata … i jakiś ryk wydobywający się z gardła mojego męża na dowód, że to on jest dinozaurem.

Przedstawiłam wspaniały obraz ojca mojego dziecka. Wiem, bo ojcem jest wspaniałym, ale nie pozwala naszemu dziecku na wszystko. Bartuś wie co wolno, a czego nie wolno robić. No i dobrze, tak ma być.





Brak komentarzy

Wróć do spisu treści