ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Plastry antykoncepcyjne - Plastry Evra

Plastry antykoncepcyjne (Evra) to plastry hormonalne - nowoczesna przezskórna (transdermalna) antykoncepcja hormonalna. Plaster antykoncepcyjny to jakby tabletka antykoncepcyjna w formie plastra naklejanego na skórę, z którego przez skórę bezpośrednio do krwi przenikają hormony zapobiegające ciąży.  

Jak działa plaster antykoncepcyjny?


Sposób działania plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo podobny do sposobu działania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Różnica polega głównie na sposobie dostarczania hormonów zapobiegających ciąży do organizmu kobiety.

Hormony te dostarczane są na zasadzie transdermalnego systemu terapeutycznego (TTS), czyli przezskórnego systemu podawania leków w postaci elastycznego plastra zawierającego określoną substancję leczniczą. W przypadku plastra antykoncepcyjnego tą substancją leczniczą są dwa hormony: progestagen i estrogen.

Progestagen stosowany w plastrach antykoncepcyjnych to norelgestromin – syntetyczny progestagen odpowiednik naturalnego progestagenu – progesteronu.

Estrogen stosowany w plastrach antykoncepcyjnych to etynyloestradiol – syntetyczny estrogen odpowiednik naturalnego estrogenu – estradiolu.

Hormony z plastra antykoncepcyjnego uwalniane są ze stałą prędkością i przez określony czas np. 200 mikrogramów progestagenu i 30 mikrogramów estrogenu uwalniane jest w ciągu doby przez 7 dni.

Umożliwia to utrzymanie w organizmie (we krwi) kobiety określonego prawie stałego stężenia tych hormonów przez wyznaczony czas.
Dzięki temu, że hormony z plastra antykoncepcyjnego przenikają bezpośrednio przez skórę do krwiobiegu, z pominięciem układu pokarmowego, nie występuje efekt pierwszego przejścia przez wątrobę.

Efekt pierwszego przejścia przez wątrobę to przejście (po zażyciu doustnie leku np. tabletki antykoncepcyjnej) całej jego dawki przez wątrobę, w której część ulega zatrzymaniu (jest metabolizowana) i przez to do krwiobiegu dociera tylko mała część z połkniętej dawki leku.

Przez brak efektu pierwszego przejścia przez wątrobę plaster antykoncepcyjny zawiera mniejszą dawkę hormonów niż dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, a i tak ich stężenie we krwi jest prawie takie samo jak przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Hormony uwalniane z plastra antykoncepcyjnego przenikając do krwiobiegu zmieniają równowagę hormonalną w organizmie kobiety, aby wyeliminować możliwość zajścia w ciążę.

W wyniku działania tych hormonów zablokowane zostaje wytwarzanie komórek jajowych w jajnikach, a tym samym nie dochodzi do owulacji. Bez owulacji nie dojdzie do zapłodnienia.

Dodatkowo, aby zwiększyć skuteczność antykoncepcyjną plastra, hormony te zapobiegają wzrostowi błony śluzowej macicy (endometrium), aby wykluczyć ewentualną możliwość zagnieżdżenia się zarodka, gdyby jednak doszło do owulacji oraz zagęszczają śluz szyjkowy, co uniemożliwia poruszanie się plemników po wytrysku w pochwie, a tym samym zapobiega to możliwości dotarciu plemników do macicy i zapłodnienia komórki jajowej, gdyby tam była.

Dzięki pominięciu żołądka na drodze dostarczania hormonów do organizmu kobiety, plastry antykoncepcyjne nie tracą nic ze swojej skuteczności w przypadku wystąpienia wymiotów i biegunek.

Plastry antykoncepcyjne a wątroba


Mimo, iż przy stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych nie zachodzi efekt pierwszego przejścia przez wątrobę, nie oznacza to, że plastry antykoncepcyjne są zdrowsze dla wątroby niż tabletki antykoncepcyjne i jej nie obciążają.

Plastry antykoncepcyjne praktycznie w takim samym stopniu jak dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne obciążają wątrobę, czyli szkodzą na wątrobę, ponieważ hormony antykoncepcyjne (progestagen i estrogen) krążąc we krwi docierają z nią do wątroby.

Poziom tych hormonów (stężenie), mimo różnej drogi ich dostarczania do organizmu (przez skórę i doustnie), jest we krwi prawie taki sam i dlatego obie te metody antykoncepcji hormonalnej w podobnym stopniu niekorzystnie wpływają na wątrobę.

Plastry antykoncepcyjne po porodzie


Jeżeli kobieta nie karmi dziecka piersią może rozpocząć stosowanie plastrów antykoncepcyjnych dopiero 4 tygodnie po porodzie.

Ciąża oraz karmienie piersią dziecka wyklucza stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Natychmiast po stwierdzeniu ciąży należy przerwać stosowanie plastrów antykoncepcyjnych.

Jak prawidłowo stosować plastry antykoncepcyjne?


Plastry antykoncepcyjne są przeznaczone do stosowania w cyklu 4 tygodniowym (przez 28 dni). 3 plastry antykoncepcyjne na 28 dni.

Plaster antykoncepcyjny to elastyczny cienki plaster w kształcie kwadratu z zaokrąglonymi rogami o boku około niecałych 5 cm w kolorze skóry.

Plaster antykoncepcyjny zbudowany jest z trzech warstw.

Pierwszą warstwę (ochronną) odrywa się tuż przed nalepieniem plastra antykoncepcyjnego na skórę, druga warstwa plastra antykoncepcyjnego zawiera hormony oraz klej umożliwiający przyklejenie plastra na skórę, a trzecia warstwa plastra antykoncepcyjnego - widoczna po naklejeniu, jest wodoodporna i zabezpiecza plaster antykoncepcyjny przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników zewnętrznych.

Plaster antykoncepcyjny przykleja się na skórę raz w tygodniu przez kolejne 3 tygodnie, zawsze w tym samym dniu tygodnia i najlepiej o tej samej godzinie.

Każdy plaster antykoncepcyjny nosimy przez 7 dni. Po 7 dniach, czyli w tym samym dniu tygodnia, co naklejony został wcześniejszy plaster antykoncepcyjny, odklejamy go i od razu przyklejamy kolejny plaster antykoncepcyjny (w innym miejscu).

W 4 tygodniu nie naklejamy plastra antykoncepcyjnego, tylko robimy tydzień przerwy – tydzień bez plastra antykoncepcyjnego.

W 4 tygodniu (okresie bez plastra antykoncepcyjnego) powinno wystąpić krwawienie z odstawienia plastrów antykoncepcyjnych, najczęściej pojawia się między 2 a 5 dniem po odklejeniu plastra antykoncepcyjnego. Nie będzie to typowa miesiączka (okres), ponieważ będzie ona mniej obfita od miesiączki przed stosowaniem plastrów. Krwawienie z odstawienia może być nieregularne, zwłaszcza przez pierwsze miesiące stosowania plastrów antykoncepcyjnych.

W 5 tygodniu, w tym samym dniu tygodnia co wcześniej, rozpoczynamy naklejanie plastrów antykoncepcyjnych przez kolejne 3 tygodnie, później znowu robimy tydzień przerwy i tak w kółko.

Jeśli w 4 tygodniu, w ciągu 7 dni bez plastra antykoncepcyjnego, nie wystąpi krwawienie z odstawienia, może to oznaczać, że jesteś w ciąży. W tym przypadku nie należy po 7 dniach przerwy naklejać plastra antykoncepcyjnego i tym samym rozpoczynać nowego cyklu z plastrami antykoncepcyjnymi, tylko trzeba najpierw wykonać badanie beta hCG, aby wykluczyć ciążę.

Nie można naklejać plastra antykoncepcyjnego na kolejny tydzień noszenia w miejsce po co dopiero odklejonym plastrze antykoncepcyjnym, który przyklejony był w tym miejscu na skórze przez 7 dni, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnienia skóry. W każdym tygodniu plaster antykoncepcyjny najlepiej nakleić na inną część ciała, a przynajmniej dużo dalej niż był naklejony poprzedni.

Podczas przyklejania plastra antykoncepcyjnego należy pamiętać o dokładnym dociśnięciu całego plastra do skóry, w tym też brzegów plastra przez około 30 sekund. Tylko dokładne przyklejenie plastra antykoncepcyjnego do skóry zapewnia jego prawidłowe działanie.

Plaster antykoncepcyjny powinien pozostać w tym samym miejscu przez 7 dni i nie powinno się go w tym czasie przeklejać w inne miejsce.

Pamiętajmy, że najpierw odklejamy stary plaster antykoncepcyjny, a dopiero potem przyklejamy nowy plaster antykoncepcyjny.


Kiedy nakleić pierwszy plaster antykoncepcyjny?


Pierwszy plaster antykoncepcyjny należy przykleić w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego.

Dopuszczalne jest naklejenie pierwszego plastra antykoncepcyjnego do 5 dnia cyklu miesiączkowego, ale wtedy przez pierwszy tydzień po naklejeniu plastra antykoncepcyjnego współżyjąc i nie chcąc zajść w ciążę, należy się zabezpieczyć inną metodą antykoncepcyjną np. prezerwatywą.

Wynika to z tego, że plaster antykoncepcyjny po naklejeniu potrzebuje paru dni, kiedy zacznie w pełni działać. Jest to czas potrzebny do tego, aby hormony przenikające z plastra antykoncepcyjnego do krwi osiągnęły w tej krwi stężenie pozwalające na prawie 100% zabezpieczenie przed niechcianą ciążą.

Gdzie można naklejać plastry antykoncepcyjne?


Plastry antykoncepcyjne przykleja się na suchej, czystej i nieowłosionej skórze (która wcześniej nie była nawilżona np. balsamem, oliwką):
  • pośladków
  • podbrzusza
  • udach
  • górnej części tułowia np. na barku (oprócz piersi)
  • zewnętrznej części ramienia.

Plastry antykoncepcyjne najlepiej przyklejać na skórze w miejscach, gdzie ta skóra najmniej się marszczy. Zminimalizuje to ryzyko odklejenia się plastra antykoncepcyjnego.

Najpopularniejsze miejsca naklejania plastrów antykoncepcyjnych to: pośladki i podbrzusze. Plastry antykoncepcyjne w tych miejscach są najmniej widoczne dla postronnych osób.

Gdzie nie wolno naklejać plastra antykoncepcyjnego?


Plastra antykoncepcyjnego nie wolno naklejać:
  • na piersi
  • na skórę podrażnioną
  • na skórę zaczerwienioną
  • na skórę owłosioną
  • na skórę uszkodzoną
  • na brodawki na skórze
  • na znamionach

Codzienne czynności a plastry antykoncepcyjne


Z plastrem antykoncepcyjnym można się kąpać i brać prysznic, pływać, korzystać z sauny i opalania, biegać, gimnastykować się, jeździć na rowerze oraz wykonywać wszelkie codzienne czynności związane z pracą i życiem prywatnym. Wszelkie codzienne czynności nie zmniejszają skuteczności stosowania plastrów antykoncepcyjnych.

Jak przechowywać plastry antykoncepcyjne?


Plastry antykoncepcyjne należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 25 stopni C w suchym i nienasłonecznionym miejscu.

Po otwarciu opakowania plastrów antykoncepcyjnych można je dodatkowo zabezpieczyć woreczkiem foliowym.

Plastrów antykoncepcyjnych nie można przechowywać w lodówce, ani zostawiać w nasłonecznionym miejscu np. w samochodzie, czy na parapecie albo półce, na którą pada słońce.

Plastry przechowywane w zimnie lub wysokiej temperaturze mogą mieć mniejszą skuteczność antykoncepcyjną.

Co może spowodować odklejenie się plastra antykoncepcyjnego?


Odklejenie plastra antykoncepcyjnego może nastąpić na skutek kontaktu plastra antykoncepcyjnego z kosmetykami (np. olejek, krem, puder) lub rozciągania i marszczenia się skóry w miejscu naklejenia plastra antykoncepcyjnego np. podczas intensywnego uprawiania sportów.

Aby zminimalizować ryzyko odklejenia się plastra antykoncepcyjnego, pielęgnując skórę kosmetykami należy omijać miejsce wokół plastra jak i sam plaster antykoncepcyjny.

Co zrobić jak odklei się plaster antykoncepcyjny?


Odklejony plaster antykoncepcyjny - do 24 godzin


Jeżeli czas odklejenia plastra antykoncepcyjnego był krótszy niż 24 godziny, to można spróbować ponownie go przykleić w tym samym miejscu, ale jeśli po ponownym przyklejeniu nie przylega całą powierzchnią do skóry, to należy wymienić go na nowy. W takim przypadku nie jest potrzebne stosowanie dodatkowej antykoncepcji w celu pełnego zabezpieczenia się przed ciążą. W takiej sytuacji data naklejenia kolejnego plastra antykoncepcyjnego w tym cyklu nie ulega zmianie

Odklejony plaster antykoncepcyjny - dłużej niż 24 godziny


Jeżeli czas odklejenia plastra antykoncepcyjnego był dłuższy niż 24 godziny lub gdy kobieta nie zauważyła kiedy plaster antykoncepcyjny się odkleił i tym samym nie jest pewna, czy było to mniej czy więcej niż 24 godziny, to należy nakleić na skórę nowy plaster antykoncepcyjny. W tym przypadku wraz z naklejeniem nowego plastra antykoncepcyjnego rozpoczyna się nowy cykl stosowania plastrów antykoncepcyjnych i ten naklejony plaster antykoncepcyjny staje się pierwszym plastrem w cyklu miesiączkowym. Nosimy go na skórze, jak zawsze, przez 7 dni. Dodatkowo przez pierwsze siedem dni należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną  np. femidom (prezerwatywa dla kobiet) lub prezerwatywę dla mężczyzn.

Co zrobić jeśli zapomniałam w terminie nakleić plaster antykoncepcyjny?


Opóźnione naklejenie pierwszego plastra antykoncepcyjnego


W przypadku zapomnienia naklejenia plastra antykoncepcyjnego po 7 dniowej przerwie – po 4 tygodniu bez plastra, czyli kiedy przypadała data rozpoczęcia nowego cyklu stosowania plastrów antykoncepcyjnych – nowy plaster antykoncepcyjny należy przykleić jak najszybciej (nosimy go przez 7 dni) i dodatkowo przez 7 kolejnych dni należy stosować antykoncepcję niehormonalną np. prezerwatywę. W tym przypadku, o czym należy pamiętać, zmienia się także dzień tygodnia, w którym nakleja się kolejne plastry antykoncepcyjne.

Nieprawidłowa zmiana plastra antykoncepcyjnego


W przypadku zapomnienia o zmianie plastra antykoncepcyjnego w środkowej części cyklu, czyli w 2 lub 3 tygodniu stosowania plastrów antykoncepcyjnych i gdy:

a) opóźnienie w naklejeniu plastra antykoncepcyjnego wynosi 1 lub 2 dni, czyli do 48 godzin, to nie zmienia się dzień zmiany plastra antykoncepcyjnego oraz nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji, by nie zajść w ciążę.

b) opóźnienie w naklejeniu plastra antykoncepcyjnego wynosi więcej niż 2 dni, czyli powyżej 48 godzin, to z chwilą naklejenia plastra antykoncepcyjnego rozpoczyna się nowy cykl stosowania plastrów antykoncepcyjnych i ulega zmianie dzień tygodnia w którym należy zmieniać kolejne plastry antykoncepcyjne. W takim przypadku aby nie zaliczyć „wpadki” należy przez kolejnych 7 dni stosować antykoncepcję niehormonalną.

Niezdjęty plaster antykoncepcyjny


W przypadku zapomnienia zdjęcia plastra antykoncepcyjnego na początku 4 tygodnia stosowania plastra antykoncepcyjnego, czyli tygodniu bez plastra antykoncepcyjnego, to należy go odkleić jak najszybciej. Opóźnienia odklejenia 3 plastra antykoncepcyjnego w cyklu stosowania, nie zmienia dnia naklejania plastrów antykoncepcyjnych w kolejnym cyklu stosowania oraz nie powoduje konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji na początku nowego 4 tygodniowego cyklu stosowania.

Plastry antykoncepcyjne bez recepty


Plastry antykoncepcyjnie, tak samo jak tabletki antykoncepcyjne, można kupić w aptece, tylko na receptę. Receptę na plastry antykoncepcyjne wypisuje lekarz ginekolog, po wykonaniu niezbędnych badań.

Niektóre apteki internetowe umożliwiają kupno plastrów antykoncepcyjnych na receptę wystawioną po konsultacji telefonicznej lub wypełnieniu ankiety online. W reklamach często przedstawiane jest to jako plastry antykoncepcyjne bez recepty.

Badania przed zastosowaniem plastrów antykoncepcyjnych


Podstawowe badania przed stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych


  • pełny wywiad lekarski
  • badanie ginekologiczne i badanie piersi
  • cytologia, czyli badanie komórek pobranych z szyjki macicy
  • pomiar ciśnienia krwi
  • badania laboratoryjne krwi: morfologia, próby wątrobowe, krzepliwość krwi, glukoza, cholesterol

Kobieta stosująca plastry antykoncepcyjne powinna regularnie przychodzić do lekarza ginekologa na badania kontrolne. Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa wskazana jest po 2, najpóźniej 3 miesiącach stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Kolejne wizyty kontrolne są zalecane trochę rzadziej, bo co 3, 4 miesiące.

Badania genetyczne przed zastosowaniem plastrów antykoncepcyjnych


Przed zastosowaniem plastrów antykoncepcyjnych, ale także innych środków antykoncepcji hormonalnej, warto wykonać badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy.

Kobiety u których wykryte zostaną genetyczne predyspozycje do zakrzepicy nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych i innych metod antykoncepcji hormonalnej. Antykoncepcja hormonalna mogłaby spowodować u nich nawet kilkudziesięciokrotny wzrost ryzyka zakrzepicy.

Badanie genetyczne w kierunku występowania predyspozycji do choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepicy) wykonywane jest ze śliny lub krwi. Koszt takiego badania w zależności od laboratorium to od około 250 do około 500 zł.

Plastry antykoncepcyjne a zakrzepica


Zakrzepica to choroba zatorowo-zakrzepowa, która powoduje powstawanie zakrzepów w żyłach (zakrzepica żył głębokich) lub tętnicach (zakrzepica tętnicza). Zakrzepy te mogą doprowadzić do śmierci lub kalectwa (zator płucny, zawał serca, udar mózgu).

Ryzyko zakrzepicy przy stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych jest do około 2 krotnie większe niż przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, czy krążków dopochwowych i do około 6 krotnie wyższe w porównaniu do kobiet niestosujących antykoncepcji hormonalnej.

Dane te odnoszą się do zdrowych kobiet i gdy nie występują występowania dodatkowe ryzyka sprzyjające zakrzepicy np.: otyłość, palenie papierosów, siedząca praca, długie podróże autokarem i samolotem. Powodują one wielokrotny wzrost ryzyka powstania zakrzepicy.

Plastry antykoncepcyjne - cena


Ile kosztują plastry antykoncepcyjne?


Cena plastrów antykoncepcyjnych (Evra) w aptekach waha się od około 40 zł do około 65 zł za najpopularniejsze opakowanie zawierające 3 plastry antykoncepcyjne, przeznaczone do stosowania przez 4 tygodnie – 1 cykl miesiączkowy.

Większe opakowania zawierające 9 i 18 plastrów antykoncepcyjnych, są dostępne tylko w nielicznych aptekach.

Tanie plastry antykoncepcyjne


To gdzie najtaniej można kupić plastry antykoncepcyjne łatwo sprawdzić przez internet, ponieważ większość aptek ma swoje sklepy internetowe z podanymi cenami leków na receptę. Plastrów antykoncepcyjnych nie można zamówić z dostawą do domu, ale można je zarezerwować w aptece przez internet i odebrać osobiście po okazaniu recepty.

Plastry antykoncepcyjne - opinie


Większość opinii na temat plastrów antykoncepcyjnych wydawanych przez lekarzy ginekologów to opinie pozytywne. Ginekolodzy polecają je przede wszystkim młodym kobietom, bez nałogów i problemów zdrowotnych.

Przed wybraniem plastrów antykoncepcyjnych jako metody antykoncepcji dla siebie, warto poczytać fora o antykoncepcji i tematy o plastrach antykoncepcyjnych.

W ten sposób można poznać opinie o plastrach antykoncepcyjnych oraz ich wpływ na zdrowie kobiet, które na własnej skórze przetestowały działanie plastrów antykoncepcyjnych.

Plastry antykoncepcyjne - skuteczność


Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka i dla właściwego stosowania według wskaźnika Pearla wynosi 0,9.

Właściwe stosowanie plastrów antykoncepcyjnych (i innych środków antykoncepcyjnych) to ścisłe stosowanie się do zaleceń z ulotki dołączonej do opakowania plastrów antykoncepcyjnych.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych jest zbliżona przy właściwym i typowym stosowaniu.

Typowe stosowanie plastrów antykoncepcyjnych to nieścisłe przestrzeganie terminu naklejenia nowego plastra antykoncepcyjnego lub przypadek odklejenia się częściowo lub całkowicie plastra antykoncepcyjnego w trakcie stosowania.

Plastry antykoncepcyjne według statystyk typowego stosowania są skuteczniejszą metodą antykoncepcji niż dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Wynika to z tego, że łatwiej zapomnieć połknąć tabletkę antykoncepcyjną, niż nakleić nowy plaster raz na tydzień lub nie zauważyć braku plastra w ciągu 48 godzin, bo tyle wynosi okres działania antykoncepcyjnego hormonów już znajdujących się w organizmie kobiety.

Wskaźnik Pearla dla typowego stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wynosi od 3 do 5.

Kto nie może i kto nie powinien stosować plastrów antykoncepcyjnych?


Kto nie może stosować plastrów antykoncepcyjnych


Plastrów antykoncepcyjnych nie mogą stosować kobiety:
  • przy występowaniu wszelkich zakrzepów krwi w żyłach – obecnie oraz w przeszłości
  • gdy kobieta należy do grupy osób, u której jest zwiększone ryzyko zakrzepicy (np. ktoś z rodziny miał zakrzepicę
  • przy bardzo wysokim ciśnieniu krwi
  • przy wysokim poziomie cholesterolu
  • przy zaburzeniach krzepliwości krwi
  • przy dusznicy bolesnej
  • po zawałach serca
  • po udarach mózgu
  • przy cukrzycy
  • kiedy u kobiety występują silne migreny z aurą, czyli bardzo silne bóle
  • głowy połączone z zaburzeniami wzroku i czucia
  • przy nowotworach lub po leczeniu nowotworów
  • przy zaburzeniach pracy wątroby
  • przy krwawieniach z pochwy
  • przy stosowaniu niektórych leków antywirusowych
  • przy podejrzeniu ciąży
  • przed operacjami chirurgicznymi
  • przy długotrwałym unieruchomieniu np. po złamaniach, operacjach
  • przy uczuleniu na hormony będące składnikami plastra antykoncepcyjnego
  • palące papierosy i będące w wieku powyżej 35 roku życia

Kto nie powinien stosować plastrów antykoncepcyjnych


Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych:
  • duża nadwaga, otyłość – BMI powyżej 30. Przy statystycznym średnim wzroście kobiet w Polsce, który wynosi 165 cm, to waga już powyżej 80 kg praktycznie wyklucza tą metodę antykoncepcji. Kto ma nadwagę ma też grubszą tkankę tłuszczową. Hormony z plastra antykoncepcyjnego mogą u kobiet z nadwagą trudniej przenikać przez ich tkankę tłuszczową, co prowadzić może do mniejszej skuteczności plastrów antykoncepcyjnych dla tych kobiet. Ponadto przy BMI powyżej 30 wzrasta ryzyko zakrzepicy.
  • waga powyżej 90 kg (przy BMI poniżej 30) - możliwa mniejsza skuteczność plastrów antykoncepcyjnych
  • palenie papierosów
  • zażywanie niektórych lekarstw, np. przeciwpadaczkowe, bozentan, lekarstwa stosowane podczas leczenia zakażeń typu: ryfampicyna i gryzeofulwina, część lekarstw wykorzystywana podczas leczenia HIV, AIDS, wirusowego zapalenia wątroby typu C
  • leczenie preparatami zawierającymi dziurawiec – np. preparaty ziołowe na depresję
  • po porodzie
  • karmienie piersią
  • choroby układu krążenia
  • choroby wątroby
  • niedokrwistość sierpowata
  • padaczka
  • depresja

Pełną listę zakazów stosowania i przeciwwskazań do stosowania plastrów antykoncepcyjnych zawiera ulotka dołączona do opakowania plastrów antykoncepcyjnych.

Plastry antykoncepcyjne - skutki uboczne


Plastry antykoncepcyjne, podobnie jak inne metody antykoncepcji hormonalnej, wpływają na organizm kobiety i jej gospodarkę hormonalną, co może powodować różne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Najczęstsze skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych


Najczęstsze działania niepożądane plastrów antykoncepcyjnych:
(statystycznie występują u około 10% kobiet, które rozpoczęły stosowanie plastrów antykoncepcyjnych)
  • bóle głowy
  • nudności
  • bolesność piersi (tkliwość)
  • plamienia w trakcie cyklu

Objawy te najczęściej ustępują po około 3 miesiącach (3 cyklach) stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Jest to okres adaptacyjny, czas kiedy organizm kobiety przyzwyczaja się do antykoncepcji w postaci plastrów antykoncepcyjnych.

Jeśli te objawy nie ustąpią po 3 miesiącach stosowania plastrów antykoncepcyjnych należy zgłosić to swojemu ginekologowi podczas wizyty kontrolnej.

Częste skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych


Częste działania niepożądane mogące wystąpić przy stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych, to między innymi:
  • zawroty głowy
  • migrena
  • złe samopoczucie, wahania nastroju, lęki, płaczliwość, depresja
  • wymioty lub biegunka
  • bóle brzucha albo wzdęcia
  • trądzik, swędzenie skóry, wysypki
  • bóle w piersiach, powiększenie piersi lub wyczuwalne guzki w piersi
  • bolesne miesiączki
  • upławy z pochwy
  • zakażenia drożdżakowe pochwy
  • przyrost masy ciała
  • zmęczenie
  • skurcze mięśni
  • podrażnienia skóry w miejscu przyklejenia plastra

Rzadkie skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych


Rzadsze działania niepożądane mogące wystąpić przy stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych, to między innymi:
  • wypadanie włosów
  • obniżone libido
  • nadmierny apetyt
  • obrzęki
  • podwyższone lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego
  • suchość pochwy
  • bezsenność
  • nowotwory: szyjki macicy, piersi lub wątroby
  • zakrzepica żył głębokich w kończynach dolnych
  • zator płucny (zator tętnicy płucnej lub zator w płucach)
  • udar mózgu
  • zawał serca
  • brązowe plamy na ciele
  • problemy związane z noszeniem soczewek kontaktowych
  • nieprawidłowy wynik cytologii
  • niewłaściwy poziom glukozy we krwi
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • zapalenie jelita grubego
  • kamienie żółciowe

Pełną listę możliwych działań niepożądanych mogących wystąpić podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych zawiera ulotka dołączona do opakowania plastrów antykoncepcyjnych.

Plastry antykoncepcyjne - zalety


Zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych:
  • łatwość stosowania, nie trzeba codziennie pamiętać o tabletce antykoncepcyjnej, wystarczy tylko codziennie sprawdzać, czy plaster antykoncepcyjny jest na swoim miejscu
  • plastry antykoncepcyjne powodują, że miesiączka może być mniej obfita
  • wysoka skuteczność antykoncepcyjna
  • plastry antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji dla zapominalskich

Plastry antykoncepcyjne - wady


Wady stosowania plastrów antykoncepcyjnych:
  • możliwość odklejenia się plastra antykoncepcyjnego – ale tylko około 3% plastrów antykoncepcyjnych odkleja się całkowicie lub częściowo, tak że konieczna jest wtedy wymiana na nowy
  • plastry antykoncepcyjne szybko się brudzą, przez co wyglądają bardzo nieestetycznie, zwłaszcza pod koniec tygodnia jego stosowania
  • plastry antykoncepcyjne są droższe od tabletek antykoncepcyjnych
  • plastry antykoncepcyjne są dostępne tylko na receptę
  • plastry antykoncepcyjne nie chronią przed HIV (AIDS) oraz przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, na przykład przed chorobami typu: kiła, rzeżączka, chlamydia, opryszczka narządów płciowych, wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dodatkowym zabezpieczeniem przed tymi chorobami i HIV jest zastosowanie antykoncepcji mechanicznej w postaci prezerwatywy.
  • plastry antykoncepcyjne mogą obniżać libido, czyli chęć na współżycie
  • możliwość podrażnienia skóry w miejscu naklejenia plastra antykoncepcyjnego

Zobacz inne artykuły z działu - Antykoncepcja

Wróć do spisu treści