ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo
Blog młodej mężatki
REKLAMA
Przejdź do treści

Brak okresu test negatywny

ABCmaluszka.pl - płodność, ciąża, poród, dziecko, macierzyństwo, blog
Opublikowany przez w Młoda mama ·
Koleżanka z pracy chce mieć dziecko, pierwsze dziecko. Nie ma żadnego doświadczenia związanego z ciążą, na razie nie ma. Ja tak uważam. Ona uważa inaczej, boi się, że z jakiegoś powodu nie zajdzie w ciążę. Od paru miesięcy próbuje zajść w ciążę.

W okolicy zbliżającego się terminu miesiączki nerwowo na nią oczekuje, a może raczej na ciążę. Wystarczy jeden dzień spóźnienia i już z samego rana test ciążowy jest przez nią wykorzystany. Niestety ciągle brak jest dwóch kresek, upragnionych kresek. Coś mi to przypomina … Przypomina mi samą siebie. Robiłam dokładnie to samo …

Często jest tak, że każdy cykl miesiączkowy ma nieco inną długość. U mnie raz jest 26 dni, potem np. 27, 28, znów 26 i tak dalej. I jeżeli jeden cykl miesiączkowy trwał 26, to w następnym cyklu już w 27, no czasem wytrzymałam do 28 dnia cyklu, robiłam test ciążowy. I potem wiadomo co było … długo było tylko … rozczarowanie …

Teraz sobie myślę, że z testem ciążowym może lepiej te parę dni poczekać. Zdarza się czasem tak, że mimo braku okresu test negatywny nam wychodzi. Ciąża mimo negatywnego testu, czy to może być ciąża? To może być ciąża.

Test ciążowy może dać wynik fałszywie ujemny, a mimo tego kobieta jest w ciąży. Oczywiście może być też taka sytuacja, że kobieta wykonała nieprawidłowo test ciążowy. Test ciążowy należy wykonać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ulotce dołączonej do opakowania każdego testu ciążowego.

Jeżeli miesiączka się spóźnia to oczywiście można zrobić kolejny test ciążowy po 2,3 dniach od poprzedniego, bo problem z wykryciem ciąży przez domowy test ciążowy może być spowodowany zbyt małym stężeniem hormonu beta hCG w moczu na początku ciąży. Hormon beta hCG pojawia się u kobiety w ciąży i jego poziom wzrasta w miarę rozwoju ciąży, aż do około 12 tygodnia ciąży. Potem hormon ten jest cały czas obecny w organizmie kobiety w ciąży, aż do porodu, ale po 12 tygodniu ciąży zaczyna jego poziom spadać.

Pamiętajmy, że domowy test ciążowy nie daje 100% pewności co do jego wyniku. Natomiast badanie beta hCG z krwi daje 100% pewność, że jest się w ciąży.

Badanie poziomu beta hCG wykonane z krwi w laboratorium zawsze wskaże nam, czy jesteśmy w ciąży. Na wyniki zwykle nie czeka się jakoś specjalnie długo, często jest to tylko kilka godzin. W przypadku pozytywnego wyniku testu należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa w celu potwierdzenia ciąży.

Może być też taka sytuacja, że domowy test ciążowy dał wynik pozytywny, a kolejny wykonany za parę dni dał wynik negatywny. Kobieta mogła być w ciąży wtedy, gdy wykonała pierwszy test ciążowy, ale już nie była w ciąży w trakcie wykonywania kolejnego testu ciążowego. W takiej sytuacji mogło wystąpić poronienie biochemiczne.

Jeżeli natomiast brak okresu nie jest związany z ciążą, to również należy udać się do lekarza, ponieważ duże opóźnienie okresu lub brak okresu mogą być związane z chorobami np.: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, zespół Cushinga, gruczolak przysadki mózgowej, anoreksja, bulimia lub ze stosowaniem niektórych leków.

Brak okresu może być związany z różnymi czynnikami niezwiązanymi z chorobami np.: klimakterium, drakońska dieta powodująca bardzo duży spadek wagi, bardzo duży stres, nadmierny wysiłek fizyczny.

A jak to jest z cyklem miesiączkowym? Kiedy cykl miesiączkowy się zaczyna? Jak działa cykl miesiączkowy? Każda kobieta planująca zajście w ciążę powinna to wiedzieć.

Cykl miesiączkowy każdej kobiety rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki. Ostatnim dniem cyklu miesiączkowego jest ostatni dzień przed pierwszym dniem następnego cyklu miesiączkowego. Kobiety planujące ciążę powinny też wiedzieć kiedy mają dni płodne, jak je określić oraz kiedy występuje owulacja







Brak komentarzy

Wróć do spisu treści